Ви ніколи не замислювалися над тим, скільки уваги доводиться приділяти своїм зубам сучасній людині? І це при розвиненій стоматології та інших досягненнях сучасної науки і техніки. І, тим не менше, у багатьох до старості залишається набагато менше своїх зубів, ніж у більшості стародавніх людей, знайдених археологами.
Чому так? Невже в стародавні часи люди не мали проблем із зубами?
Може здатися, що карієс це суто сучасна проблема, але вчені пропонують нам інше пояснення.
Зуби гнили й у стародавніх людей, і залежало це від їх дієти і гігієни, так само, як і у сучасних людей. Чому ж тоді у викопаних людей зуби завжди у відмінному стані? Чому досить часто саме зуби - найкраще збережена деталь скелета?
Виявляється, зуби гниють лише поки людина жива. Як тільки вона помирає - зуби перетворюються у найдовговічнішу частину скелета. Швидше за все, це обумовлено тим, що бактерії, які призводять до руйнування зубів, не можуть вижити після смерті людини.
Зуби добре зберігаються навіть протягом десятків тисяч років. І навіть коли багатьох зубів у скелета не вистачає, частіше за все це пояснюється їх втратою ще за життя або ж у процесі розкопок.
Та й стоматологія була відома не одне століття тому. У давньоєгипетських текстах можна знайти згадки хвороб ясен і опису стоматологічних процедур, таких як видалення зубів і фіксація щелеп. А етруски використовували навіть зубні протези у вигляді мостів із золота і штучних зубів.
До речі, навіть сам образ стародавньої людини, напевно знайомий вам ще зі шкільних підручників біології, був створений виходячи зі знайденого фрагмента щелепи з зубами.