№ 26 (184):

Передсвяткова прес-конференція у податковій

Актуалії

День податківцяНапередодні професійного свята – Дня працівника державної податкової служби України в Державній податковій інспекції в м. Суми відбулася прес-конференція на тему: "Становлення та розвиток податкової служби. Проблемні питання та можливі шляхи їх вирішення (у тому числі щодо модернізації ДПС)".


Виконуючий обов’язки начальника ДПІ в м. Суми Валер’ян Квіташвілі розповів про становлення та розвиток податкової служби. Початок діяльності Державної податкової служби України розпочинається з липня 1990 року. Відразу ж після проголошення у 1991 році незалежної держави, податкова система України постійно змінювалася в напрямі  пошуку оптимальної структури, яка б відповідала перехідному стану економіки і зіграла свою позитивну роль на етапі становлення незалежності держави.

Важливою віхою в становленні податкової служби нашої держави стала дата 22 серпня 1996 року. Саме в цей день Президент видав Указ "Про створення державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій". Цей захід разом з прийняттям цілого ряду законів щодо оподаткування є визначальним у реформуванні податкової політики, спрямованої, з одного боку, на забезпечення своєчасного надходження фінансових ресурсів до бюджетів усіх рівнів, а з другого – на послаблення податкового тягаря для товаровиробника.

У 2003 році був започаткований проект "Модернізація державної податкової служби України" – широкомасштабний загальнодержавний інституційний проект, актуальність і значимість якого доводить відповідність напрямів модернізації податкової служби головним завданням Уряду України, серед яких – виведення економіки з тіні, перемога над корупцією, забезпечення незалежної судової системи, наведення макроекономічного порядку, створення благодатного клімату для інвестицій, впровадження нових інформаційних технологій та інтеграція до світових економічних структур.

Організація ефективної роботи з платниками податків з 2006 року стає пріоритетним напрямом модернізації Державної податкової служби України. Зокрема покращення професійного рівня працівників ДПС, підтримка функціонування автоматизованих інформаційних систем, удосконалення податкової звітності, вдосконалення системи адміністрування податків, створення системи приймання податкової звітності від платників податків в електронному вигляді, співробітництво з податковими органами іноземних держав і міжнародними податковими організаціями, удосконалення податкового законодавства у частині порядку адміністрування податків та його адаптації до вимог Європейського Союзу та країн НАТО, в тому числі й прийняття Податкового кодексу України є основними завданнями напряму у цей час.

Завдяки злагодженій роботі податківців Зведений бюджет на сьогоднішній день отримав 407,5 млн. грн. Майже за 6 місяців до Державного бюджету мобілізовано більше, ніж 186 млн. грн. Місцевий бюджет Сум отримав 221,2 млн. грн.

– Основний пріоритет у роботі податкової міліції – виведення з тіні та ліквідація злочинних схем в економіці, - зазначив начальник Головного відділу податкової міліції - перший заступник начальника ДПІ в м. Суми Віталій Малий. Завдяки цьому нинішнього року податковою міліцією у взаємодії з іншими підрозділами податкової служби забезпечено надходження до бюджету коштів на суму 12 млн. гривень. Переважна більшість правопорушень пов’язана саме з незаконним відшкодуванням податку на додану вартість.

Упродовж поточного року ГВПМ ДПІ в м. Суми порушено 9 кримінальних справ, з них 7 тяжких. Відшкодування збитків по злочинах, кримінальні справи провадження по яких закінчено становить 119 тис. грн.

Заступник начальника ДПІ в м. Суми Юрій Больбіт проаналізував результати контрольно-перевірочної роботи інспекції за 5 місяців, в тому числі й по виявленню "податкових ям" та схем мінімізації податків. Таким чином, за січень-травень 2009 року виявлено 15 схем мінімізації податків по 11 суб’єктам господарської діяльності. Умовні втрати бюджету склали 8,6 млн. грн.

Мінімізація проводиться за рахунок  таких механізмів, як:
– використання сумнівних послуг маркетингу, аудиторських, агентських, юридичних та інших послуг по пошуку контрагентів;
– проведення операцій страхування незавершеного виробництва, готової продукції; 
- проведення операцій нетипового експорту.

Крім того працівниками управління податкового контролю інспекції виявлено схему ухилення від оподаткування. В ході перевірки підприємству донараховано 74 тис.  грн. податку на додану вартість. Дана юридична особа мала господарські відносини з підприємством з Донецької області, по якому анульоване свідоцтво платниками ПДВ. Тобто бізнесмени потрапили до "податкової ями".

Заступник начальника ДПІ в м. Суми Олена Фадєєва розповіла про результати роботи управління оподаткування юридичних осіб. Вагомий інструмент для викриття махінаторів та мінімізаторів – це додаток № 5 до декларації з ПДВ. Він надає переваги як платникам податків, так і  податківцям. Останнім – своєчасне виявлення та руйнування схем мінімізації податкових зобов’язань, ліквідацію віртуального податкового кредиту з ПДВ, а СПД – своєчасне підтвердження та відшкодування цього податку. Податківці зараз опрацьовують "дорожню карту" боротьби з тіньовою сферою. Це – поетапне впровадження єдиного реєстру податкових накладних, проведення інвентаризації платників ПДВ та податкового кредиту, посилення контролю за реєстрацією нових платників.

Впроваджуючи концепцію модернізації органів ДПС та крокуючи до Європейського союзу та Південно-атлантичного блоку, податківці пішли назустріч платникам податків і вже майже три роки приймають податкову звітність в електронній формі через інтернет, при цьому її можна здавати і на паперових носіях, і на дискетах.

– Без будь-яких законодавчих змін рівень добровільного подання звітності в електронному вигляді збільшується, і це зрозуміло чому, – говорить Олена Валентинівна. – Якщо перший додаток 5 до декларації з ДПВ в електронному вигляді подавали 1034 платника, то вже сьогодні подає 1455.

Водночас податкові органи працюють над покращенням стану відшкодування ПДВ. За 5 місяців 2009 року цього податку відшкодовано 127,1 млн. грн. Фактичні обсяги відшкодування перевищили рівень минулого року в 2,8 рази.
 
Не менш важливим питанням, особливо, для місцевого бюджету, є контроль за платою земельного податку та орендної плати. ДПІ в м. Суми неодноразово зверталася до міської ради з вимогою привести договори оренди земельних ділянок в частині розміру річної орендної плати у відповідність до законодавства. Однак, як говорять, а "віз і досі там"… А це приводить до того, що бюджет втрачає  кошти орендної плати за землю з юридичних осіб. Наприклад, в 2009 році ці втрати складуть 39 млн. грн..

Переважна більшість сумчан переймається проблемою "зарплати в конвертах", яка в майбутньому може спровокувати незабезпечену старість. В період економічної кризи ця проблема стала надто гостро, розповідає в. о. начальника ДПІ в м. Суми Валер’ян Квіташвілі. Результатом діяльності ДПІ в м. Суми з приводу виявлення порушень законодавства при виплаті заробітної плати протягом 2009 року є значні суми додаткових коштів, що надійшли до місцевого бюджету, а саме: юридичним та фізичних особам, винним у порушеннях, донараховано більше 1 млн. грн. податку та штрафних санкцій.

Протягом 5 місяців 2009 року працівниками ДПІ в м. Суми перевірено та виявлено порушень стосовно виплати заробітної плати на 43 підприємствах із 43 - перевірених, що становить 100 % від загальної кількості перевірених, зокрема: 6 суб’єктів господарської діяльності виплачували неоподатковувану зарплату з "тіньових коштів", а 15 - при виплаті матеріальних та соціальних благ. До адміністративної відповідальності було притягнуто 43 посадових осіб та 4-х підприємців.

Тільки в цьому році легалізовано 1139 осіб, які працювали без оформлення трудових відносин.