Розпочалися літні канікули, яких так довго чекали діти. Позаду залишились уроки та домашні завдання. Нарешті їм можна відпочити. Та на жаль, у правоохоронних органів викликає занепокоєння відпочинок багатьох підлітків, які позбулися на три місяці вчительського нагляду, а батьківського деякі з них ніколи і не відчували. У результаті недоглянуті діти по-своєму влаштовують свій відпочинок, займаються справами, які дуже часто закінчуються у відділі міліції.
І це не дивно, бо одні батьки зайняті на роботі, інші пиячать, вчителі у відпустках, а місцевій владі, мабуть, не зовсім цікаво, чому дитина блукає вулицями пізно вночі з пляшкою пива, цигаркою і в супроводі веселої компанії.
Як наслідок такого недбалого ставлення до дитячого дозвілля – 230 злочинів по Сумській області, які скоїли діти до 18 років протягом півріччя. Як зазначив начальник кримінальної міліції у справах неповнолітніх Лук’янов М.О., за півроку дані злочини були вчинені 178 підлітками, з них в обласному центрі - 38. Тобто кожний восьмий виявлений злочинець – неповнолітній. Вражає те, що 46 підлітків – це учні загальноосвітніх шкіл, 16 – студенти ПТУ і 120 дітей, які ніде не навчаються і не працюють. Постає питання – чому учні навчальних закладів ідуть на правопорушення – через недбалість батьків чи недостатню виховну роботу вчителів; чому так багато дітей після шкіл не продовжують навчання в інших закладах і не охоплені жодною діяльністю.
А найбільше вражає те, що 63 злочини вчинені підлітками у стані алкогольного сп’яніння. В цьому, напевно, є провина й продавців магазинів, барів, яким, мабуть, байдуже, кому продавати тютюнові вироби та алкоголь.
Серед дитячих злочинів найбільш поширеними є крадіжки мобільних телефонів, грошей, золотих виробів. За останні дві доби було зареєстровано 6 випадків крадіжок підлітками 1993-1995 років народження.
Так, в Ямпільському районі 16-річний хлопець вирішив проїхатись на чужому мотоциклі. День за днем вихвалявся друзям, що купив такого красеня, а батько можливо і не помітив нового транспортного засобу, бо за горілкою не встиг. Можливо від таких би дій застерегла матір, але вона померла, сестра в інтернаті. Тиждень такого задоволення коштував порушенням кримінальної справи. Засмучує і те, що злочинець – учень професійного аграрного ліцею. Постає питання – а де участь педагогів даного навчального закладу?
А в Конотопі відвідування інтернет-кафе обійшлося 12-річному хлопчику втратою телефону. Спочатку 15-річні хлопці попросили просто зателефонувати, а потім, не отримавши такої можливості, просто вихопили телефон і втекли. Телефон продали, а поділені гроші проїли в той же день.
Та мобільні телефони і гроші – це лише "дитячі забавки". Вбивством двох односельців "виділився" серед своїх однолітків 17-річний юнак Ямпільського району. Його було доставлено на судово-психіатричну експертизу, бо вбивця сам не зміг пояснити свою жорстокість (судово-медична експертиза виявила на тілі жертв 62 ножові рани). За свідченням сусідів, вони неодноразово звертали увагу на дивну поведінку юнака по відношенню до жінок. Можливо, це якісь відхилення на сексуальному грунті? Але кінцеву відповідь на це питання дасть саме експертиза.
За даними статистики, найбільше злочинів скоюють діти з неблагополучних і неповних сімей, бо батькам ніколи займатися вихованням. На це слід звернути увагу службам у справах сім’ї та молоді.
У літній період правоохоронці проводять операцію "Літо", яка передбачає профілактику і попередження дитячої злочинності, контроль за дозвіллям підлітків. За перший літній місяць було зареєстровано 72 протиправні дії з боку дітей.
Керівництво ГУМВС України в Сумській області вийшло з пропозицією щодо обмеження часу перебування підлітків без супроводу дорослих на вулицях населених пунктів після 21 години. Є надія, що депутати Обласної Ради підтримають правоохоронців.
Бо як показує досвід Житомирської області, яка ввела такі обмеження, рівень порушень серед малолітніх значно зменшився. Це рішення також покладає відповідальність на батьків, вони повинні будуть контролювати місцезнаходження своїх дітей у вечірній та нічний час. Адже як свідчить міліцейська статистика, значна частина правопорушень вчиняється неповнолітніми або стосовно них саме увечері.
Співробітники міліції звертаються до всіх батьків з проханням серйозного відношення до свої батьківських обов’язків, постійного контролю вільного часу дітей. Бо краще запобігти скоєнню злочину, ніж потім шукати винних.
Світлана Корніцова, СЗГ ГУМВС України в Сумській області