№ 40 (197):

Звільнення через диханння

Медицина і здоров’я

звільнення через дихання"Шоста година ранку. Я сиджу на пляжі. Просто на піску. Зі сходу, над гладінню тисячолітнього озера, поволі спливає жовтогарячий диск сонця. Я ще як слід не прокинувся, і мене трохи морозить. Ранковий бриз підсилює цей ефект. А я сиджу і думаю - стрибати, чи ні. Мабуть, стрибну. Ні, про те, щоб спокійно, рівномірно зайти у води ранкового Іссик-Куля, не може бути й мови. Кажуть, що водні процедури дуже корисні перед дихальною гімнастикою. Ну що ж, повірю на слово. Вдихаю глибше і з розгону врізаюся у синю безодню гірського озера, розтинаючи околицю неймовірним бойовим кличем".


"Absolutus" - психотренінг, заснований на дихальній гімнастиці. Розроблена колись професором Назаралієвим для лікування наркотичної залежності, зараз ця дихальна практика все більше користується попитом і у людей, які не мають хворобливих залежностей. Причина такого попиту проста. Сучасна людина часто беззахисна перед життєвими переживаннями, стресами. З часом, пережиті проблеми відкладаються осадом у душі кожного з нас, зберігаючись там важким вантажем, заважаючи радіти життю. Кожного разу, повертаючи до минулих негараздів.


"Через п'ятнадцять хвилин я вже йшов стежкою у бік своєї юрти. Купання освіжило і розворушило. Сон залишився десь позаду, у піні прибережних хвиль. З юрти я захопив каремат і теплий плед. Інструктор Слава, який проходив повз мене, нагадав, що чекає всіх нас на майданчику у центрі табору. До дихальної практики лишилося зовсім небагато. Я злегка схвильований. Раніше я не стикався ні з чим подібним, не цікавився ні медитаціями, ні практиками, та й узагалі завжди був далекий від експериментів зі своєю свідомістю". 

"Absolutus" заснований на багатовіковому досвіді дихальних практик східних і західних культур, містить у собі послідовну зміну трьох типів дихання (глибокого повільного, глибокого швидкого і поверхневого швидкого) з наступним періодом повного спокою і розслаблення.

"Ми зібралися у центрі табору. Я закутався у плед, зручніше розташувавшись на килимку. В'ячеслав приступив до інструктажу, - "Закрийте очі. Розслабтеся. Дихайте рівномірно. Проціджуйте повітря крізь зуби. Глибокий вдих - глибокий видих". Я почав вправу. Вдих ... Прохолодне вранішнє повітря повільно проникає у мої легені. Видих. Десь через хвилину у мене з'явилося легке запаморочення. Ще через кілька хвилин оніміли пальці рук і ніг. Я продовжую дихати".

У процесі дихання, особливо в перший раз, можуть виникнути незвичні відчуття: легкі поколювання в пальцях. Це нормально. Ваш організм, що не звик до настільки великого споживання кисню, усього лише перебудовується під нові умови. Відбувається посилення кровообігу. Настає ефект гіпервентиляції. Такий стан дозволяє активізувати приховані можливості людського мозку.

"Вдих-видих. Через п'ятнадцять хвилин я прискорюю подих. З кожним вдихом я все далі йду від навколишнього світу. Звуки приглушуються, всі думки і проблеми відступають. Тут є тільки я. Тут і зараз. Нічого зайвого. Нічого стороннього. Я в світі і світ в мені. Вдих-видих. Вдих-видих. Все швидше й швидше".

Інтенсивність дихання в "Absolutus" майже така сама, як в активних видах спорту, таких як біг чи плавання. Як і фізичне навантаження у спорті, дихання дає відмінний фізичний ефект, що позитивно позначається на здоров'ї. Після таких сеансів протягом деякого часу (від двох тижнів до півроку), як правило, спостерігається підвищений тонус, підвищена творча активність, зміцнення сімейних відносин.

"На третьому етапі вдих і видих злилися. Я вже не відчував ні тіла, ні часу, ні простору. Усе злилося воєдино. У певний момент, коли інструктор підійшов і поставив мені точку - натиснув паличкою між брів, я поринув у те саме відчуття трансу. Немає ні втоми, ні болю. Ніяких думок. Нічого не турбує. Я вийшов за межі буденного світу. Це дивне, але дуже приємне відчуття між сном і неспанням. Перед закритими очима з'явився образ чистого, синього неба, такого, яким воно буває в яскравий літній день, і величезних зірок, що мерехтіли на ньому".

Свідомість людини пов'язують з лівою півкулею кори головного мозку, котра відповідає за логіку. За допомогою свідомості людина визначає себе у часі і в просторі, здійснює лічбу, вирішує логічні задачі, читає, думає, ототожнює свою особистість у суспільстві і в природі. У трансі, що настає при переході свідомості у змінені стани, ліва півкуля приглушується, активізується права, відкривається прямий доступ до людської підсвідомості. У цей час підсвідомість не реагує на сильні подразники - гучні звуки, яскраві спалахи, зміну пози тіла. У медицині транс визнається цілющим станом свідомості, при якому людина отримує приблизно в два рази більше відпочинку, ніж під час сну.

"Після" Absolutus "залишаються дуже цікаві відчуття. На програму "Сьоме Небо" я приїхав із багажем повсякденних проблем, негараздів у роботі та особистому житті. І ось я сиджу на пляжі, дивлюся на сонце, що заходить і всі ті питання, котрі здавалися мені нерозв'язними, раптом розв'язались самі собою. Усе виявилося простим і легким. Відчуття польоту. Відчуття впевненості. Абсолютний спокій".

Інформаційна служба медичного центру професора Назаралієва