№ 42 (199):

Десятка продуктів для довголіття

Медицина і здоров’я

Овочі корисні для довголіттяНімецькі дослідники склали список продуктів, необхідних для довголіття. На думку фахівців, набір з десяти продуктів може краще, ніж набори полівітамінів, забезпечити організм людини всіма необхідними речовинами. Крім того, регулярне вживання цих продуктів допомагає людині прожити довге і повноцінне життя.


Приміром, ті, що з'їдають по яблуку щодня, мають менше шансів занедужати на хворобу Альцгеймера. Речовини, що містяться в яблуках, зокрема кверцетин, здатні гальмувати розвиток ракових клітин. Крім того, кверцетин має протизапальну дію і зменшує шкодливу дію так званих вільних радикалів. Містять яблука також вітаміни й мікроелементи, що підвищують імунітет і поліпшують роботу серцево-судинної системи.

Хто піклується про своє серце, має їсти більше риби замість м'яса. Три "рибних" обіди на тиждень або 30 грамів риби в день зменшують ризик виникнення інфаркту на 50%. Відбувається це завдяки вмісту в рибі жирних поліненасичених кислот Омега-3, що сприятливо діють на клітинні мембрани. І справді, статистика показує, що японці й ескімоси, що регулярно вживають рибу, набагато рідше страждають від серцево-судинних захворювань, ніж народи, чий раціон бідний рибними продуктами.
 
Часник незамінний при лікуванні простудних захворювань. Крім того, його вживання знижує ризик виникнення раку шлунка та кишечнику і покращує роботу травлення. Одна з важливих властивостей часнику – він захищає від ризику судинних захворювань, а речовини, що містяться в ньому, добре прочищають судини і перешкоджають їх закупорювання.

Для постачання організму вітаміном C не обов'язково робити над собою зусилля, поїдаючи, приміром, кислі лимони: у полуниці міститься більше цього вітаміну. Знаменита полуниця не лише цим: високий вміст заліза підвищує імунітет організму. Деякі барвники й ефірні масла, якими багата ця ягода, здатні стримувати утворення особливих ензимів, що провокують розвиток раку.

Бета-каротин, що міститься в моркві, нейтралізує вільні радикали, що руйнують генну структуру і провокують рак. Крім того, він сприятливо впливає на стан шкіри і зору. Однак необхідно пам'ятати, що бета-каротин краще розчиняється в жирах, тому до салату з моркви потрібно обов'язково додавати олію або сметану.

Гострий перчик чілі покращує обмін речовин, сприяючи тим самим схудненню. Капсацин, що обумовлює гострий смак перцю, сприяє виробленню шлункового соку і перешкоджає розмноженню шкідливих бактерій в шлунку і кишечнику. Солодкий перець теж дуже корисний. Він містить не тільки вітамін C, але й барвник лютеолін. Навіть у малих дозах лютеолін стримує розвиток раку, оберігає від серцево-судинних захворювань і вікових проблем.

Банани – найситніший і багатий вуглеводами фрукт. У бананах містяться й різні баластні речовини, що перешкоджають швидкому надходженню цукру в кров. А кількість магнію, що міститься в одному банані, складає одну шосту частину від добової потреби організму. Чудодійні властивості зеленого чаю зумовлені вмістом катехіна. Ця біоактивна речовина перешкоджає розвитку атеросклерозу і оберігає від захворювання раком простати. У чорному чаї катехін не міститься, бо руйнується в процесі його виготовлення (термічної обробки).

Соя містить багато лецитину і вітамінів групи B, які підсилюють розумові здібності й укріплюють нервову систему. Відома соя і як незамінне джерело білка, здатного замінити тваринні білки. Хоча соя і є незвичним для європейців продуктом, останні дослідження підтверджують її корисність. Особливо це стосується проростків сої.

Молоко не даремно відносять до основних продуктів харчування. У ньому містяться цінні білки, легко перетравлювані жири і корисний цукор лактоза. Багате молоко і кальцієм. Учені встановили, що запаси кальцію, накопичені з молодості, допомагають у старості уникнути остеопорозу. Необхідний кальцій і для функціонування нервової системи, і для належного функціонування м'язової системи організму.

Деякі натуральні продукти можна використовувати як ліки. Наприклад, впоратися з м'язовим болем після фізичних навантажень допоможе вишневий сік, вважають американські вчені з університету Вермонта. Рекомендована лікувальна доза – склянка соку вишні або 45 ягідок. Фахівці вважають, що такий ефект вишневого соку пояснюється вмістом в ньому антиоксидантів і речовин, що мають протизапальну дію.