№ 49 (206):

Нам кожух, а вам сорочки вистачить…

Актуалії

А вам і сорочки вистачитьРевізори КРУ В Сумській області  здійснили планову ревізію фінансово-господарської діяльності територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян Сумської районної державної адміністрації     за період з 01.01.2008 по 31.08.2009 року.

Територіальний центр є спеціальною державною установою, що надає послуги пенсіонерам, інвалідам, одиноким непрацездатним громадянам та іншим соціально незахищеним громадянам вдома, в умовах стаціонарного, тимчасового та денного перебування, які спрямовані на підтримання їхньої життєдіяльності і соціальної активності.  І, зрозуміло, працівники, які  безпосередньо   спілкуються з  обділеними долею людьми, докладають чимало не тільки фізичних, а й моральних сил. Та й нерідко їх особлива праця   не обмежується лише  суто трудовими годинами. Отже, преміальні могли б стати  справжнім стимулом для  виконання нелегких трудових обов’язків.Як же насправді розподілялися у центрі  названі кошти?

Розмір премій та матеріальної допомоги директору та заступнику директора територіального центру нараховувались та виплачувались  за розпорядженнями голови Сумської РДА.

Протягом січня-жовтня 2008 року конкретний розмір премії директору та заступнику директора територіального центру в розпорядженнях голови Сумської РДА не вказувався, а зазначався: "...преміювати за (місяць, рік) в межах фонду оплати праці з урахуванням надбавки за складність, напруженість у роботі за фактично відпрацьований період".


Виходячи з цього, конкретний розмір премії соціальним працівникам, керівнику та його заступнику  за січень-жовтень 2008 року фактично встановлював директор  установи. Тут  він  і роздавав кому "кожухи", а кому "благенькі сорочки"…

А відтак, протягом вище вказаного періоду керівник  отримував премії у розмірі 50-100 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавок. А заступник директора, працівники бухгалтерії та деякі завідувачі відділення – від 25 до 75 процентів, тоді як соціальні робітники преміювались лише у листопаді-грудні 2008 року в розмірі від 5 до 15 відсотків до посадових окладів. Коментувати тут щось дуже важко.

Починаючи з листопада 2008 року і понині ситуація  нібито мала змінилася на краще: у відповідних розпорядженнях голови Сумської РДА  щодо преміювання директора та заступника директора територіального центру вже зазначаються конкретні розміри.
 
Та перевіривши кошторисні розрахунки за 2008 - 2009 роки, фахівці КРУ встановили, що протягом зазначеного періоду  премія працівникам апарату управління, водіям, техпрацівнику та машиністу з прання білизни, планувалась в розмірі 25 відсотків від посадового окладу (тарифної ставки) з урахуванням надбавок до посадових окладів… за складність і напруженість у роботі, працю в режимі ненормованого робочого часу та класність. В той час, як соціальним робітникам за відповідний період преміювання не планувалось. Хоча не можна погодитися, що в останніх таки  дуже легкі обов’язки.

Також, при формуванні бюджету територіальний центр планував премію не більше ніж 25 відсотків від заробітної плати, тоді як фактично преміювання працівників здійснювалося в межах фонду оплати праці і при економії фонду  граничними розмірами не обмежувалося. Планування фонду зарплати проводилося згідно доведеної контрольної цифри на утримання територіального центру і премія соціальним робітникам не планувалася.

Отож, і виникло цілком закономірне питання: яким чином керівники територіального центру за достатньої економії фонду оплати праці щомісяця нараховували та виплачували премії у середньому розмірі 50 відсотків адміністративному апарату, а за  соціальних працівників  згадали лише  у листопаді-грудні 2008 року, надавши  винагороду за сумлінну працю у розмірі 5-15 відсотків. Чи своя сорочка, тобто кожух, ближче  до тіла?

Микола Полятикін, начальник відділу КРУ в Сумській області.