Ревізори КРУ В Сумській області здійснили планову ревізію фінансово-господарської діяльності територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян Сумської районної державної адміністрації за період з 01.01.2008 по 31.08.2009 року.
Територіальний центр є спеціальною державною установою, що надає послуги пенсіонерам, інвалідам, одиноким непрацездатним громадянам та іншим соціально незахищеним громадянам вдома, в умовах стаціонарного, тимчасового та денного перебування, які спрямовані на підтримання їхньої життєдіяльності і соціальної активності. І, зрозуміло, працівники, які безпосередньо спілкуються з обділеними долею людьми, докладають чимало не тільки фізичних, а й моральних сил. Та й нерідко їх особлива праця не обмежується лише суто трудовими годинами. Отже, преміальні могли б стати справжнім стимулом для виконання нелегких трудових обов’язків.
Як же насправді розподілялися у центрі названі кошти?
Розмір премій та матеріальної допомоги директору та заступнику директора територіального центру нараховувались та виплачувались за розпорядженнями голови Сумської РДА.
Протягом січня-жовтня 2008 року конкретний розмір премії директору та заступнику директора територіального центру в розпорядженнях голови Сумської РДА не вказувався, а зазначався: "...преміювати за (місяць, рік) в межах фонду оплати праці з урахуванням надбавки за складність, напруженість у роботі за фактично відпрацьований період".
Виходячи з цього, конкретний розмір премії соціальним працівникам, керівнику та його заступнику за січень-жовтень 2008 року фактично встановлював директор установи. Тут він і роздавав кому "кожухи", а кому "благенькі сорочки"…
А відтак, протягом вище вказаного періоду керівник отримував премії у розмірі 50-100 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавок. А заступник директора, працівники бухгалтерії та деякі завідувачі відділення – від 25 до 75 процентів, тоді як соціальні робітники преміювались лише у листопаді-грудні 2008 року в розмірі від 5 до 15 відсотків до посадових окладів. Коментувати тут щось дуже важко.
Починаючи з листопада 2008 року і понині ситуація нібито мала змінилася на краще: у відповідних розпорядженнях голови Сумської РДА щодо преміювання директора та заступника директора територіального центру вже зазначаються конкретні розміри.
Та перевіривши кошторисні розрахунки за 2008 - 2009 роки, фахівці КРУ встановили, що протягом зазначеного періоду премія працівникам апарату управління, водіям, техпрацівнику та машиністу з прання білизни, планувалась в розмірі 25 відсотків від посадового окладу (тарифної ставки) з урахуванням надбавок до посадових окладів… за складність і напруженість у роботі, працю в режимі ненормованого робочого часу та класність. В той час, як соціальним робітникам за відповідний період преміювання не планувалось. Хоча не можна погодитися, що в останніх таки дуже легкі обов’язки.
Також, при формуванні бюджету територіальний центр планував премію не більше ніж 25 відсотків від заробітної плати, тоді як фактично преміювання працівників здійснювалося в межах фонду оплати праці і при економії фонду граничними розмірами не обмежувалося. Планування фонду зарплати проводилося згідно доведеної контрольної цифри на утримання територіального центру і премія соціальним робітникам не планувалася.
Отож, і виникло цілком закономірне питання: яким чином керівники територіального центру за достатньої економії фонду оплати праці щомісяця нараховували та виплачували премії у середньому розмірі 50 відсотків адміністративному апарату, а за соціальних працівників згадали лише у листопаді-грудні 2008 року, надавши винагороду за сумлінну працю у розмірі 5-15 відсотків. Чи своя сорочка, тобто кожух, ближче до тіла?
Микола Полятикін, начальник відділу КРУ в Сумській області.