№ 49 (206):

За рекламу платили по–братськи

Актуалії

За рекламу платили по-братськиРеклама, як відомо, рушій прогресу. Але навіть за такої суспільної значимості засобу привертання споживачів він має право на життя в рамках чинного законодавства і всі фінансові операції, що його стосуються, теж повинні відбуватися лише у згоді з законом. Але як  свідчить реальність, грошові проблеми у рекламній царині все таки існують. Приміром, деякі хитруни  ладні активно популяризувати якісь товари чи послуги, але платити якомога менше. Особливо, якщо підприємство по виготовленню та розміщенню реклами ловило гав і не слідкувало ретельно за нарахуваннями по оплаті… 


Такі факти, зокрема, помітили фахівці контрольно-ревізійного управління  в Сумській області, коли здійснювали ревізію фінансово-господарської діяльності комунального підприємства "Центр реклами та естетики міського середовища" за період з 01.12.2007 по 30.04.2009 року.

Як от, перевіркою правильності визначення розміру плати за фактичне використання місць під розміщення рекламних засобів встановлено, що в порушення правил розміщення зовнішньої реклами на території м. Суми, затверджених рішенням Сумської міської ради, у центрі неправильно нарахували плату ТОВ "Рекордекс" за тимчасове користування місцями для розташування агітаційних засобів. А трапилося це через звільнення розповсюджувача від сплати за тимчасове користування місцями під розміщення соціальної реклами на цілий місяць, а не на визначений відповідними листами період в днях. Загальна сума недоотриманої плати від ТОВ "Рекордес" становила більше 7 тисяч гривень. Керівники останнього   зробили вигляд, що не помітили  неправильних нарахувань, бо ж були вони на користь центру…

Взагалі ж ревізією виявлено порушень на загальну суму майже 100 тисяч гривень, з них такі серйозні операції з порушеннями законодавства, що призвели до втрат, – майже 76 тисяч гривень, інші порушення фінансової дисципліни – 24 тисячі гривень. 
 
Керівництво закладу приймало роботи по благоустрою міста, не вдаючись до ретельних перевірок, за завищеною вартістю. Це автоматично збільшувало збитки підприємства.

Так, перевіряючи стан взаєморозрахунків КП "Центр реклами та естетики" з виконавцями робіт та надавачами послуг, працівники КРУ     встановили і завищення вартості виконаних робіт та наданих послуг щодо трьох підприємців на загальну суму понад 18 тисяч гривень (підтверджено зустрічними звірками з виконавцями).

Фінансові неточності трапилися й у інших розрахунках центру. А все це збіднило касу комунального підрозділу на певні суми коштів.

Як от, комунальне підприємство витратило за послуги охорони приміщень з грудня 2007 року по травень 2008 року майже 13 тисяч гривень. Така сума "набігла" через те, що відповідальний за розрахунки працівник  вчасно не вник в умови договору спільного використання нежитлових приміщень разом з двома іншими інстанціями. Можливо, за  догму правила угода, за якою центр оплачував … усю площу приміщення! А різниця між реальною, що займало підприємство, і загальною була таки дуже суттєвою. Підприємство займало близько 70 квадратних метрів площі, а в цілому вона становила понад 470 квадратних метрів.  

Таким чином центр займався вимушеним (через чиюсь  нерозпорядливість) "благодійництвом" і на шкоду власним інтересам, і на шкоду Сум. Адже втрата будь-яких коштів – це і неможливість поліпшувати благоустрій обласного центру…
Фахівці КРУ, до речі, зацікавилися, чи ж виділялися гроші на впорядкування міста. І виявили, що такі кошти не виділялися. Але ж вони – таки існували! 250 тисяч  невикористаних гривень, що були передбачені на   благоустрій населеного пункту, підприємство розмістило на депозитному рахунку. Аби ж  прибуток у відсотках мати.

При цьому керівні особи підприємства знехтували прописними  істинами правил розміщення зовнішньої реклами на території м.Суми. А у них передбачено, що визначена частина коштів, які надходять на рахунок комунального підприємства як плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності, спрямовуються на впорядкування міста. У першу чергу, за ці кошти фінансуються роботи і цільові програми, пов’язані з приведенням в порядок міських територій, закупівлю відповідного обладнання, матеріалів, а також на компенсацію пов’язаних з упорядкуванням рекламно-інформаційної діяльності у м.Суми витрат та розподіляються міським головою. Такого ж розпорядження ревізорам не було надано. 

Але відсотки "капали" справно і за майже півтора року   КП "Центр реклами та естетики" отримало за розміщення тимчасово вільних коштів на депозитних рахунках понад 52 тисячі гривень. До речі, по обліку ця сума  відображена як доходи комунального підприємства.     
      
Не минули увагою працівники КРУ досить вагомого резерву, який би міг принести центру солідні кошти. Вони зауважили, що значна частина рекламних засобів розміщуються по місту без відповідного оформлення, передбаченого чинним законодавством. А це знову ж таки кошти. У ході перевірки повноти визначення доходів від усіх видів діяльності, на підставі приписів, складених на порушників встановленого порядку розміщення зовнішньої реклами, ревізори здійснили розрахунок недоотриманих доходів підприємством від самовільного розміщення рекламних засобів на території міста за період з 01.01.2009 по 30.04.2009 року. Сума, яку мало отримати підприємство при наданні дозволів на розміщення засобів реклами та за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, становила б  більше  33 тисяч гривень. Хіба  малі кошти, аби вони  справді поповнили касу  центру?

За результатами ревізії на директора та начальника відділу реклами складено протоколи про адміністративні правопорушення. 

Матеріали ревізії направлені до прокуратури Зарічного району м. Суми.


Фахівці КРУ не тільки скрупульозно здійснили контрольний захід, а й внесли ряд слушних пропозицій щодо більш ефективного використання  реклами та надбання за неї коштів.

Як от, у типових правилах розміщення зовнішньої реклами, затверджених відповідною постановою Кабінету Міністрів України, контроль за додержанням встановлених правил розміщення реклами покладено на виконавчі органи місцевого самоврядування. Платні умови та сам розмір плати за тимчасове користування місцем під рекламу, визначені діючими правилами розміщення зовнішньої реклами на території м. Суми.

При цьому ревізори запропонували виконкому міськради, на підставі проведених робочим органом відповідних розрахунків, визначити механізм стягнення плати з розповсюджувачів реклами за самовільно розміщені рекламні засоби на території обласного центру та переглянути повноваження робочого органу у сфері реклами щодо контролю за дотриманням розповсюджувачами встановлених правил розміщення зовнішньої реклами.

P.S. Ревізія співпала з процедурою припинення діяльності КП "Центр реклами та естетики" на виконання відповідного рішення Сумської міської ради у формі реорганізації шляхом приєднання до комунального підприємства "Архітектура. Будівництво. Контроль" Сумської міської ради.

При цьому усі майнові права та обов’язки КП "Центр реклами та естетики" було передбачено передати до комунального підприємства "Архітектура. Будівництво. Контроль" Сумської міської ради. То виходить, що  і усунення  всіх виявлених фінансових порушень перейде у спадок цій  структурі.

Ольга Тарасова, заступник начальника відділу КРУ