А взагалі фахівцями вказаного вище відділу за 9 місяців поточного року виявлено порушень фінансової дисципліни на загальну суму майже 6,5 мільйона гривень, із яких недоотримання фінансових ресурсів становило понад 238 тисяч гривень, проведення витрат з порушенням законодавства – більше 1,5 мільйона гривень, виявлено втрат фінансових і матеріальних ресурсів, допущених внаслідок неефективних управлінських дій, – близько 1,3 мільйона гривень та інших фінансових порушень – понад 3,4 мільйона гривень.
За виявлені фінансові та бюджетні порушення складено протоколів та притягнуто до відповідальності 43 посадові особи.
Застосовано 30 фінансових санкцій, із яких зупенено операцій з бюджетними коштами – 20, призупинено бюджетних асигнувань – 4, зменшено бюджетних призначень – 6.
Які ж характерні порушення виявляли ревізори цього відділу? Як наголосив начальник відділу Володимир Чемерис, "не краща ситуація склалася в області із харчуванням учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів (шкіл)".
Так, вартість гарячого харчування учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів у 2008-2009 роках становила 2 – 5 гривень в день на одного школяра. Саме така сума відшкодовується за рахунок коштів бюджету і вона практично не забезпечує учнів повноцінним раціоном, передбаченим в нормах харчування в навчальних та оздоровчих закладах, затверджених відповідною постановою Кабінету Міністрів України (№ 1591 від 22.11.2004).
Проте, не зважаючи на бідність місцевих бюджетів, подекуди, байдужі до забезпечення учнів калорійним харчуванням, керівники районів витрачали гроші на певні малозначущі заходи або придбання машин для забезпечення обслуговування райдержадміністрації, тощо.
Як от у Білопільському районі при забезпеченні учнів 1-4 класів обідами на рівні 2-3 гривень, було винайдено можливість для придбання легкового автомобіля, комп’ютерної техніки за рахунок асигнувань, передбачених для установ відділу освіти, які було передано на 5 років для обслуговування райдержадміністрації".
Зазначив Володимир Миколайович і те, що відсутній належний контроль з боку директорів навчальних закладів за станом збереження та використання продуктів харчування теж призвів до неефективного використання бюджетних коштів.
Так, під час ревізії у Річанській загальноосвітній школі Білопільського району були здійснені дві раптові інвентаризації залишків продуктів харчування, і щоразу було виявлено їх нестачу. І це при тому, що згідно чинного законодавства КРУ повідомляє про початок ревізії керівництво об’єкта контролю за десять календарних днів. Такий факт мимоволі навів на думку: "що ж робиться в навчальних закладах у період, коли працівники контролю там відсутні?".
Також, при здійсненні ревізійних дій ревізори звіряли кількість зазначених в меню – вимогах дітей, які харчувалися у певні дні, з фактичною кількістю учнів (80 дітей), що відвідували навчальний заклад. При цьому виявили кричущий приклад списання продуктів понад встановлені норми в Охтирському спецПТУ.
Так, тут затверджували та використовували кошти, виходячи, з планової кількості учнів, але справді харчувалися лише 35 осіб, які знаходилися на утриманні училища. Хто ж з’їв останні продукти? Питання риторичне. Матеріали вказаної ревізії передані до правоохоронних органів. Винні особи вже повернули із 83 тисяч гривень зайво використаних коштів понад 53 тисячі гривень.
Практикант теж хоче їсти
Не обминули фахівці КРУ і такого важливого питання як оплата праці учнів при проходженні ними практики. Як вони встановили, проаналізувавши укладені договори Державним професійно-технічним навчальним закладом "Білопільський професійний ліцей залізничного транспорту" з підприємствами на проходження учнями виробничої практики за спеціальностями "штукатур", "маляр", "лицювальник – плиточник", "електрогазозварник", учні виконували ремонтні роботи на підприємствах без матеріального заохочення.
В той же час, в одному з пунктів укладених угод між керівництвом ліцею та підприємствами визначено проходження виробничої практики учнями на платній основі з огляду на Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 30.05.2006 № 419 та Порядок надання робочих місць проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.1999 №992).
Та даного факту чомусь "не помітили". Діти залишилися при своїх інтересах. А це, до речі, є досить негативним фактором, особливо за нинішніх кризових часів. Те, що труд учнів не оплачувався, недобре позначилося і на навчально - матеріальній базі ліцею: частина доходу від заробленого є одним із джерел наповнення доходної частини спеціального фонду навчального закладу.
Тим більше, що загальна сума недоотриманого доходу ліцеєм та учнями за період проходження виробничої практики становить майже 160 тисяч гривень. Солідна сума!
Аналогічна ситуація склалася і в Сумському професійному ліцеї харчових технологій та торгівлі та в ряді інших професійних ліцеях та училищах області.
Порушення були різними
Знайшли ревізори й ще одне значиме відхилення від Закону. Як от, в ДПТНЗ "Іскрисківщинське ПТУ" учням училища з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в січні – лютому 2009 року нараховувалася та виплачувалася стипендія в розмірі 500 гривень, тоді як з 1 січня 2009 року її розмір встановлений на рівні 550 гривень. Загальна сума недонарахованої та не виплаченої стипендії вказаній категорії учнів склала 1300 гривень.
Порушення, які виявляють ревізори відділу, різного характеру. Як це переплати заробітної плати, завищення обсягів та вартості виконаних ремонтних робіт, зайва сплата за комунальні послуги, неефективне використання бюджетних коштів, тощо.
Так, за рахунок бюджетних коштів виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань непрофесійним творчим працівникам Сумського обласного театру для дітей та юнацтва (адміністративно-господарському персоналу), внаслідок чого зайво витрачено 41 тисячу гривень.
В порушення чинного законодавства, при відсутності посвідчень на відрядження та відповідних відміток про перебування працівників названого вище театру у відрядженні, також безпідставно нараховано та виплачено 10,5 тисячі гривень добових за 2007-2008 роки.
І такі факти є далеко непоодинокими. Приміром, у Сумській обласній філармонії ревізори виявили 148 тисяч незаконно проведених видатків.
Зокрема, в порушення наказу Міністерства культури і туризму України «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки», яким визначено, що посадові оклади заступників керівників закладів та організацій культури, встановлюються на 5 - 15 відсотків, головних бухгалтерів – на 10 - 30 відсотків нижче, ніж посадовий оклад, визначений за схемами тарифних розрядів, керівнику, заступнику директора філармонії та головному бухгалтеру проведено завищене нарахування зарплатні, внаслідок чого вони незаконно додатково отримали понад 71 тисячу гривень.
При цьому, як виявилося, і премії директору філармонії нараховувалися в завищених розмірах порівняно з окладом згідно контракту. В результаті очільник культурного закладу отримала зайвих понад 53 тисячі гривень.
Незаконно здійснені виплати в сумі понад 68 тисяч гривень і в Інституті прикладної фізики Національної Академії Наук України. Тут академічна стипендія аспірантам нараховувалася та виплачувалася у максимально допустимому розмірі, тоді як вона повинна обчислюватися, виходячи з середньої місячної заробітної плати за останнім основним місцем роботи за останні 2 календарні місяці.
Також, в даній економічній ситуації, стали траплятися випадки незаконного відчуження майна (приміщень, машин) взамін проведених ремонтів в приміщеннях адмінбудівель.
Найцікавішим фактом було відчуження нерухомого майна без погодження з регіональним відділенням фонду державного майна України в Сумській області. Крім того, відчуження нерухомого майна проводилось лише шляхом укладення інвестиційної угоди, в якій зазначалося, що взамін нерухомого майна, яке належить училищу, інвестор проведе капітальний ремонт в приміщенні закладу, де орендарем є управління освіти і науки Сумської облдержадміністрації. Загальна сума незаконно відчуженого майна становила (згідно експертної оцінки) 152 тисяч гривень.
Таким чином, внаслідок такого відхилення від зкону државний бюджет втратив, щонайменше вказані вище гроші (реалізація майна мала проводиться через аукціон, на якому оціночна сума мала бути як стартова).
Над чим працюють зараз
Найбільший централізований захід, яким зараз зайняті працівники відділу - це проведення ревізій в закладах профтехосвіти.
Згідно даних, внесених до інформаційної бази, результати 14 ревізій такі: виявлено порушень фінансової дисципліни на загальну суму понад 2,6 мільйона гривень., із яких недоотримання фінансових ресурсів – 315 тисяч гривень, незаконно здійснені витрати – 766 тисяч гривень, порушення, пов’язані з неефективними управлінськими діями, – більше 1,3 мільйона гривень, інші порушення фінансової дисципліни – 251 тисяча гривень.
Серед типових порушень, які виявлено майже у всіх закладах профтехосвіти, – проведення виплат премій заступникам директорів без відповідних наказів органу вищого рівня (управління освіти і науки Сумської облдержадміністрації). Середня сума таких виплат в одному училищі коливається в середньому від 5 до 25 тисяч гривень. А в цілому по області сума виявлення таких порушень становила майже 135 тисяч гривень.
Також, мала місце передача матеріальних цінностей (меблі, автомобіль) без дозволу головного розпорядника коштів – Міністерства освіти і науки України. Виявлено чотири таких випадки на загальну суму понад 10 тисяч гривень.
Виявили фахівці відділу і проведення виплат матеріального заохочення учням понад 10 відсотків від стипендіального фонду в сумі близько 500 тисяч гривень.
Валентина Матвєєва