Проаналізували…
Ревізори КРУ в Сумській області проаналізували роботу комісій, які займалися суб’єктами господарювання - отримувачами державної підтримки. Підсумки роботи такі: на засідання комісій та проведення обстежень витрачено у 2007 році 914 людино-днів, попереджено незаконні видатки бюджетних коштів по 88 суб’єктах господарювання на загальну суму понад 1,8 мільйона гривень, у 2008 році витрачено 1071 людино-днів, попереджено незаконні видатки бюджетних коштів по 43 суб’єктах господарювання на загальну суму близько 1 мільйона гривень, у 2009 році витрачено 157 людино-днів, попереджено незаконні видатки бюджетних коштів по 4 суб’єктах господарювання на загальну суму майже 15,7 мільйона гривень.
Які ж найбільш резонансні випадки отримання грошей з відхиленнями від закону зафіксували фахівці КРУ? Так, при розгляді заявок у 2009 році на отримання компенсації згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів" комісією відмовлено в наданні компенсації ТОВ АФ "Глазівська" Шосткинського району в сумі понад 15,1 мільйонів гривень. В чому ж причина?
Встановлено, що товариством відповідно до кредитного договору, укладеного з ТОВ Комерційний банк "Фінансова ініціатива" (м. Київ), отримано кредитні ресурси в сумі понад 84 мільйони на будівництво та реконструкцію приміщень, придбання обладнання і техніки для утримання і обслуговування тварин. Як же розпорядилися цими коштами?
Частину їх - майже 34 мільйони гривень - перераховані в жовтні 2008 року ТОВ "Сумимоноліт" за виконані роботи по будівництву приміщень сільськогосподарського призначення. Понад 50 мільйонів згідно до договору були перераховані закритому акціонерному товариству "Агромаш - ІФ" за будівництво тваринницьких приміщень ангарного типу.
У зв’язку з тим, що на дату подачі заявки (05.06.2009) на отримання бюджетної підтримки в сумі понад 15,1 мільйона гривень, фактично роботи по будівництву тваринницького комплексу не розпочаті, комісія відмовила в наданні компенсації ТОВ "Глазівська" Шосткинського району на вищезазначену суму. Адже кредит взяли, кошти підряднику перерахували – а далі, хоч трава не рости. Будівництво комплексу не розпочато, гроші – не відомо де, ще й компенсацію попрохали… А чи відповідають такі дії чинному законодавству, не поцікавилися.
Крім того, відповідно до вимог Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, протягом 2009 року комісія здійснила 5 виїзних перевірок для підтвердження фактичних обсягів виконаного відповідними суб'єктами господарювання. За результатами її роботи зменшено попередній обсяг фінансової підтримки 3 господарствам. Таким чином, попереджено незаконні видатки на загальну суму майже 568 тисяч гривень. Які ж були для цього підстави?
Зокрема, здійснивши комісійну перевірку первинних документів в приватному підприємстві "Борсад" Охтирського району фахівці встановили, що до акту виконаних робіт по підготовці ґрунту на площі майже 56 гектарів для садіння фруктових дерев (виконавець ПП "Медова Русь" м. Іллічевськ Херсонської області) включено внесення 116 тонн нітроамофоски та понад 2,5 тонни органіки в сумі 315 тисяч гривень і більше 25 тисяч гривень відповідно. Але ж відповідні технологічні карти та норми внесення добрив заперечили вказані цифри щодо потреби в засобах підживлення. Насправді їх на вказану норму треба було внести 41 тонну нітроамофоски та понад 2,2 тонни гною. Відтак, завищення обсягу виконаних робіт становило понад 215 тисяч гривень.
Крім того, підготовка ґрунту на площі майже 56 гектарів здійснена в серпні 2009 року. При цьому, на дату перевірки (03.11.2009) не придбані саджанці яблунь, робочий проект виготовлений лише на частину площі, штатний персонал для виконання робіт відсутній. Тому члени комісії не прийняли до компенсації попередній обсяг фактичних витрат по догляду, посадці та створенню багаторічних насаджень на суму понад 487 тисяч гривень.
Подібні випадки, як не прикро, трапилися і в інших сільськогосподарських підрозділах.
Члени виїзної комісійної групи у СПД Деревянчук О.М. (с. Боровеньки, Лебединський район) встановили, що до попереднього обсягу фінансової підтримки включено акт виконаних робіт на загальну суму 45 тисяч гривень. Він же не підтверджений первинними документами: фактично придбані та висаджені сорти яблуні, груші, черешні не відповідають сортам, передбаченим робочим проектом.
І проревізували…
Також, самі фахівці КРУ здійснили ревізії фінансово-господарської діяльності головного управління агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації та управлінь агропромислового розвитку районних державних адміністрацій, в тому числі щодо виконання бюджетних програм з надання фінансової підтримки (дотацій) сільськогосподарським товаровиробникам області за 2005–2007 роки.
За результатами цих ревізій встановлено порушення в використанні коштів на виконання бюджетних програм у 22 суб’єктів господарювання на суму понад 854 тисячі гривень, в т.ч. отриманих у 2007 році – більше 634 тисячі гривень, у 2008 році – понад 220 тисяч гривень.
Зокрема, у 2007 році за економічним кодом "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" були здійснені зустрічні звірки. При цьому занотовані порушення у 18 суб’єктів господарювання на загальну суму майже 554 тисячі гривень, у 2008 році - у 2 суб’єктів господарювання на суму понад 220 тисяч гривень.
Левова частина порушень - прострочена в обліку більш як півроку заборгованість перед місцевим бюджетом зі сплати податку з доходів фізичних осіб на момент подання документів на отримання дотації. А саме: майже 489 тисяч гривень та майже 207 тисяч гривень відповідно за 2007 та 2008 роки.
Інша причина – здача на переробні підприємства корів замість молодняку великої рогатої худоби. Ревізори це виявили, вивчивши звіт про рух худоби та птиці на фермі. І зробили висновок, що деякі керівники сільськогосподарських підрозділів незаконно отримали дотації в 2007 році – майже 65 тисяч гривень, в 2008 році – понад 13 тисяч гривень.
Розглянули працівники КРУ і "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів". При цьому в управлінні агропромислового розвитку Сумської районної державної адміністрації встановили незаконне відшкодування здешевлених відсоткових ставок за короткостроковими кредитами СЗАТ "Іскра" протягом 2007 року в сумі майже 79 тисяч гривень, яке мало прострочену більш, ніж півроку заборгованість перед державним та місцевим бюджетами.
Зробили висновки
Здійснені контрольних заходи показали, що документи, які подаються на розгляд комісій, не забезпечують повністю достовірного підтвердження права представників АПК на отримання дотацій. Як вважають фахівці КРУ, слід передбачити у відповідних постановах надання до комісій копій документів первинного обліку. Це, напевне, дасть можливість встановити і своєчасно попередити незаконні видатки коштів державного бюджету.
Так, як вважають фахівці КРУ, перелік документів, що подаються сільськогосподарськими підприємствами для отримання дотації за вирощену і продану худобу та птицю (з огляду на "Порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України), доповнити звітом "Рух худоби та птиці на фермі", актами на вибраковку тварини основного стада та вибуття тварин і птиці на фермі.
Ще одне побажання працівників КРУ: з метою цільового використання бюджетних коштів компенсації, що передбачені Порядками, перераховувати на відкриті в органах державного казначейства реєстраційні рахунки.
Віра Федченко, начальник відділу КРУ в Сумській області