У цілому відхилень від закону виявлено на загальну суму понад 3,7 мільйона гривень. З них досить серйозні: незаконні видатки, що призвели до збитків – понад 153 тисячі гривень, нецільове використання бюджетних коштів – близько 151 тисячі гривень, втрати фінансових і матеріальних ресурсів внаслідок неефективних управлінських дій - більше 3,3 мільйона гривень.
При цьому відшкодовано та усунуто фінансових порушень на загальну суму понад 152 тисячі гривень.
Які ж відхилення від закону зафіксували фахівці КРУ?
Зокрема, вони виявили завищення вартості підрядних робіт внаслідок врахування більшої кількості та вартості використаних сталевих електрозварних труб на загальну суму майже 147 тисяч гривень (враховуючи податок на додану вартість), яка повністю оплачена замовником робіт. Тобто, останній і не помітив, що переплатив гроші. Можливо через те, що не власні?
Крім того ревізори встановили, що фінансування на загальну суму майже 74 тисячі гривень за рахунок коштів субвенції робіт по влаштуванню вузлів обліку теплової енергії в будівлях центральної міської лікарні, казарми КП ШКЗ "Зірка", караулу №3 КП ШКЗ "Зірка", в будівлі профілакторію КП ШКЗ "Зірка", здійснено всупереч порядку використання в 2008 році названої вище субвенції. Ним же передбачено оснащення засобами обліку та регулювання теплової енергії багатоквартирних житлових будинків.
Представники КРУ також зауважили, що згідно проектно-кошторисної документації та технології проведення робіт з реконструкції теплових мереж опалювальні котли та лічильники газу не передбачені у переліку матеріалів, якими облаштовували теплову мережу. Ремонтно-будівельні ж роботи на ній фінансувалися за рахунок коштів субвенції. Отож, до актів виконаних підрядних робіт за листопад і грудень 2008 року необґрунтовано внесли вартість котлів та лічильників на загальну суму понад 59 тисяч гривень.
При здійсненні ревізійних дій також встановлено факт прийняття неефективного управлінського рішення при укладанні договору підряду. При цьому кошти субвенції (понад 1,8 мільйона гривень) були спрямовані на фінансування об’єктів, будівельні роботи на яких завідомо не могли бути завершені в рік отримання субвенції з державного бюджету (при цьому при наданні пропозицій на включення до переліку фінансування об’єктів дати введення в експлуатацію зазначалися згідно порядку використання коштів субвенції на відповідний рік, а в договорах підряду зазначалися інші терміни).
До речі, подібний факт стався і при укладанні договору підряду по об’єкту "Система гарячого водопостачання з обладнанням теплових пунктів – реконструкція". Тут теж понад 1,3 мільйона гривень "пішли" на фінансування об’єктів, будівельні роботи на яких завідомо на не могли бути завершені в рік отримання субвенції з державного бюджету.
Крім того, ревізуючи дотримання порядку державного фінансування капітального будівництва при здійсненні оплати вартості виконаних підрядних робіт, працівники КРУ встановили, що на момент здійснення контрольного заходу даний об’єкт в експлуатацію не прийнято. Та не дивлячись на це, вартість виконаних підрядних робіт оплачена повністю, чим порушено порядок державного фінансування капітального будівництва, затвердженого відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1764. Ним передбачено, що проміжні платежі за виконані роботи здійснюються в межах не більше як 95 відсотків від їх загальної вартості за договірною ціною, а кінцеві розрахунки - у двотижневий термін після виконання і приймання всіх передбачених договором (контрактом) робіт та підписання акта державної (робочої) комісії з прийняття об’єкта в експлуатацію. Як бачимо, у паперах вимагається одне, а на ділі робиться зовсім інше. Тим більше, що відповідальні особи витрачали кошти не з власної кишені, а тринькали з державної…
Усього в 2008 році підприємство комунальної власності, як не прикро, зайво сплатило товариству "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" майже 172 тисячі гривень за рахунок коштів субвенції на заходи з енергозбереження, у тому числі оснащення інженерних вводів багатоквартирних житлових будинків засобами обліку споживання води і теплової енергії, ремонт та реконструкцію теплових мереж та котелень, будівництво газопроводів і газифікацію населених пунктів.
Проконтролювали фахівці КРУ і дотримання законодавства щодо проведення закупівель робіт та послуг за бюджетні кошти. Вони, зокрема, встановили, що тендерний комітет ПКВ Шосткинської міської ради "Управління капітального будівництва", мав вагомі підстави відхилити тендерні пропозиції всіх учасників та визнати торги такими, які не відбулися. Але ж незаконно підтримав умови ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" на суму понад 2,6 мільйона гривень.
Також, уже згаданий тендерний комітет не відхилив тендерні пропозиції всіх учасників та не відмінив процедуру запиту цінових пропозицій внаслідок невідповідності тендерних умов вимогам замовника, зазначеним у запиті (оголошенні), а затвердив пропозицію ТОВ "Інвест- G", на суму близько 180 тисяч гривень.
За результатами ревізії на директора та головного бухгалтера складено протоколи про адміністративне правопорушення та винесено постанови про притягнення до відповідальності за адміністративне правопорушення.
За матеріалами ревізії Шосткинською районною прокуратурою було порушено кримінальну справу, за результатом розслідування якої 1 жовтня 2009 року директора визнано винним у службовій недбалості, що стала причиною нанесення державі матеріального збитку.
Згідно до постанови Шосткинського міськрайонного суду від 01.09.2009 директор ПКВ "УКБ" Шосткинської міської ради В.А.Левченко визнав себе винним у службовій недбалості, що стала причиною нанесення державі матеріального збитку. Фактично обставини справи не заперечував. Але від відповідальності звільнений внаслідок амністії.
Віталій Сумцов, начальник відділу контролю у сфері будівництва та послуг