№ 2 (209):

Запитання до податкової телефоном

Право і закон

Гаряча телефонна лініяНа першому в 2010 році сеансі телефонної "гарячої" лінії, яку провели в ДПІ в м. Суми, був присутній перший заступник начальника державної податкової інспекції в м. Суми Васяєв Сергій Анатолійович. Він давав відповіді на запитання, що стосувалися примусового стягнення простроченої заборгованості з податків та зборів, а також актуальної тематики – декларування доходів громадян, що були отримані в 2009 році. Приклади деяких запитань до вашої уваги.


Чи може бути притягнуто до адміністративної відповідальності керівника підприємства, що має податковий борг, за перешкоджання податковому керуючому при виконанні ним відповідних функцій?

Законом України "Про державну податкову службу в Україні" визначено, що посадова особа органу ДПС має право вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів ДПС, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби. 

У разі невиконання керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій, включаючи установи Нацбанку України, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи, законних вимог посадових осіб органів ДПС, перелічених у пунктах 5–8 частини першої ст. 11 вищевказаного закону, статтею 1633 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

За повторне недопущення податкового керуючого до проведення перевірки стану збереження активів платника податків на керівника підприємства, який раніше притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічні дії, накладається штраф у встановленому КУпАП розмірі від 170 до 255 грн.

Отже, перешкоджання керівником підприємства, що має податковий борг, податковому керуючому при виконанні ним відповідних функцій тягне за собою поряд з іншими видами відповідальності також попередження такого керівника, яке виноситься у письмовій формі, або накладення на нього штрафу.

Як оподатковується спадщина, отримана резидентом від нерезидента?

Особливістю оподаткування спадщини, отриманої резидентом від нерезидента, є окрема ставка податку з доходів фізичних осіб – 15 % незалежно від об'єкта спадщини, особи спадкоємця та ступеню споріднення з ним спадкодавця.

Але, якщо спадщина згідно з міжнародними угодами про уникнення подвійного оподаткування, укладеними з Україною, була оподаткована в країні, в якій резидент її отримав, то у нього є право не сплачувати ПДФО з такої спадщини в Україні або зменшити суму податку до сплати (залежно від норм міжнародної угоди).

Для отримання права на зменшення суми податкового зобов'язання на суму податку, сплаченого за межами України, резидент-спадкоємець зобов'язаний отримати від державного органу країни, в якій було отримано спадок, уповноваженого стягувати такий податок, довідку про суму стягнутого податку, а також про базу його нарахування. Така довідка має бути легалізована в установленому порядку.

Чи може чоловік претендувати на податковий кредит щодо вартості штучного запліднення?
 
Застосування штучного запліднення та імплантації ембріона здійснюється згідно з умовами та порядком, встановленими Міністерством охорони здоров'я України, на прохання дієздатної жінки, з якою проводиться така дія, за умови наявності письмової згоди подружжя.

Платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року фактично понесені ним суми витрат із штучного запліднення, незалежно від того, чи перебуває він у шлюбі з донором, чи ні.

Отже, до податкового кредиту лише платник податку - жінка може віднести на податковий кредит вартість штучного запліднення.