№ 3 (210):

На захисті потерпілих

Актуалії

Автовласники будьте ввічливими та обережними28 січня 2010 року в Києві в прес-центрі "Український час" відбулася прес-конференція за темою "Сучасний стан та шляхи вдосконалення системи обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів в 2010р.". У її ході обговорювалися питання щодо перегляду лімітів автоцивільної відповідальності, перспективи впровадження в Україні "єврорапорту" (оформлення протоколу про ДТП без участі ДАІ), створення централізованої бази страхових даних по "автоцивілці".Попередні підсумки 2009 року засвідчують позитивні тенденції розвитку обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів в Україні. Кількість забезпечених транспортних засобів зросла на 5% і досягла рівня 70% від загальної кількості транспортних засобів, які приймають участь у дорожньому русі.

"Збільшення кількості укладених договорів в умовах значного зниження продажів автомобілів та призупинення кредитування громадян свідчить про усвідомлення водіями нагальної необхідності обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності", - переконаний Володимир Романишин, Президент Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ).

За попередньою оцінкою експертів МТСБУ у разі покращення загальної фінансово-економічної ситуації в державі в наступному році можна очікувати зростання  рівня  забезпеченості транспортних  засобів до 80%.

Для 2009 року характерним було зростання загального обсягу виплат страхових відшкодувань. Їх обсяг зріс на 23% у порівнянні з 2008 роком і перевищив 586 млн. грн.

Рівень інфляції та індекс споживчих цін актуалізували проблему перегляду лімітів відповідальності страховика за договорами страхування. Ця обставина об’єктивно зумовлює необхідність їх перегляду у поточному році разом із встановленням адекватних сучасним реаліям значень базового страхового платежу та коригуючих коефіцієнтів, які залишаються незмінними з 2005 року.

У 2010 році планується здійснити ряд заходів, спрямованих на якісне удосконалення системи обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, зокрема:
- скасування "короткострокових" полісів за договорами внутрішнього страхування для транспортних засобів, зареєстрованих в Україні та встановлення одного типу договору;
- запровадження системи моніторингу платоспроможності страховиків-членів МТСБУ з метою управління ризиками, пов'язаними з виконанням ними своїх зобов'язань за договорами ОСЦПВВНТЗ;
- запровадження системи спрощеної фіксації обставин ДТП із застосуванням "європротоколу" без участі працівників ДАІ;
- розробка механізму застосування вільного ціноутворення за договорами ОСЦПВВНТЗ та прямого врегулювання страхових випадків.

У поточному році також розпочалася промислова експлуатація єдиної централізованої бази даних МТСБУ, яка в першу чергу орієнтована на спрощення процедури встановлення наявності страхового покриття та зменшення терміну врегулювання страхових випадків.

"Впровадження Централізованої бази даних МТСБУ вигідне всім, - зазначає Володимир Романишин,  Президент Моторного (транспортного) страхового бюро України. -  Постраждалим в ДТП вона допоможе швидше встановити страховика відповідальності з метою отримання компенсації збитку. Окрім того, вона сприятиме спільним зусиллям  зацікавлених сторін у протидії страховому шахрайству, а також внесенню якісно нових елементів у регуляторну функцію держави у сфері страхування".

Страхові компанії розпочали внесення відомостей до бази даних про укладені договори ОСЦПВВНТЗ за поточний та 2005-2009 роки. Передбачається, що з 1 липня 2010 року  вона міститиме повну інформацію щодо здійснення цього виду страхування за весь період дії базового Закону.
Державна автоінспекція відповідно до вимог чинного законодавства здійснює контроль за наявністю страхових полісів у водіїв транспортних засобів у випадках скоєння ДТП, грубих порушень правил дорожнього руху, під час проведення технічного огляду та при реєстрації-перереєстрації транспортних засобів. Вжиті у попередньому році конкретні заходи відчутно зменшили аварійність, а отже і кількість страхових випадків. На думку Сергія Коломійця, начальника Департаменту ДАІ МВС України  це стало результатом виконання вимог Закону України з питань безпеки дорожнього руху, узгоджених дій щодо посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед учасників дорожнього руху.

МТСБУ спільно з Департаментом Державтоінспекції МВС України виступило з ініціативою замінити спосіб фіксації обставин ДТП через  запровадження "європейського протоколу" про дорожньо-транспортну пригоду з матеріальними збитками.  Він дозволить водіям-учасникам ДТП  швидко описати причини та обставини ДТП без участі представників ДАІ. Оформлений ними "європейський протокол" оперативно передаватиметься до страховика відповідальності для розгляду та прийняття рішення про виплату страхового відшкодування потерпілим.

Для запровадження "європротоколу" необхідно внести відповідні зміни та доповнення до нормативно-правових документів, а також досягти не менше 90% рівня забезпеченості транспортних засобів, що експлуатуються на дорогах загального використання.

"Міністерство юстиції України схвалює конструктивний діалог зацікавлених сторін щодо імплементації європейського досвіду, зокрема  в частині запровадження "європротоколу", – зазначає Володимир Богатир, заступник Міністра юстиції України, - і готове активно долучитися до цієї роботи, оскільки вона вимагає чималої кількості законодавчих ініціатив". 
  
Моторне (транспортне) страхове бюро України також ставить низку питань, що потребують нормативно-правового врегулювання,  зокрема:
- визначити у базовому Законі розмір страхового відшкодування за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю потерпілих;
- внести зміни до Порядку проведення розрахунку розміру страхового відшкодування утриманцям у зв’язку із смертю годувальника внаслідок дорожньо-транспортної пригоди;
- внести зміни та доповнення до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти (через тендерні процедури).

МТСБУ послідовно, спільно з Державтоінспекцією в регіонах, продовжує проводити активну інформаційно - роз’яснювальну роботу з питань обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Так, в 2009 році проведено повноцінну інформаційну кампанію, яка охопила 17 регіонів України. В кожному регіоні відбулися прес-семінари для журналістів з освітніми елементами. Ці заходи відвідали близько 300 журналістів.

В 2010 році також почне функціонувати спеціалізований інтернет-портал, присвячений проблематиці цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Він розрахований як на тих, хто вже застрахував свою відповідальність, так і на тих, хто тільки збирається зробити цей усвідомлений крок.