№ 4 (211):

Закон горілчаних лобістів набув чинності - громадян тероризуватимуть за пиво!

Перша шпальта

Вільне споживання пива обмежене21 січня 2010 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо обмеження споживання і продажу слабоалкогольних напоїв).

Закон визначає поняття "слабоалкогольні напої", забороняє їх вживання у громадському транспорті, на території дитячих майданчиків, у навчальних, освітньо-виховних закладах, а також змінює порядок реалізації пива та алкогольних напоїв, залишаючи без роботи десятки тисяч дрібних підприємців роздрібної торгівлі.

Відповідний законопроект бютівців Наталії Королевської, Миколи Томенка та Євгена Суслова був зареєстрований за № 1171.


Колосальні фінансові та інформаційні ресурси горілчаних лобістів було спрямовано на боротьбу з пивоварною галуззю України. Усі вже помітили нездоровий ажіотаж навколо теми споживання пива в Україні. Чимало прес-конференцій, круглих столів та коментарів народних депутатів присвячено даному питанню.



Українські пивовари відчувають величезний тиск на галузь, тому що представники конкуруючого бізнесу лікеро-горілчаної промисловості представлені у більшості політичних сил. І вони вбачають у пиві конкурента для горілки. Хоча пиво – це засіб боротьби з алкоголізмом.

Багато країн у свій час зіткнулися з проблемами алкоголізму, і з розвитком споживання пива цю проблему вдалося подолати. В Україні 50 л споживання пива на душу населення – це ніщо порівняно з 160 л в Чехії. І для них проблема алкоголізму не стоїть, так само, як у Німеччині, Ірландії тощо. А в наших селах і містах, де мало п'ють пива і багато самогону та горілки, це справді проблема для нації. Тому конкуруючі ринки грають велику роль і навіть впливають на політику і на рішення Верховної Ради.

Відбулася підміна фактів, в результаті чого в очах громадськості було скомпрометовано цілу галузь. Важливо відмітити, що тиск на пивоварів припав на передвиборчий період, який додав масла у вогонь. З цього скористався БЮТ: народні обранці саме цієї політичної сили Микола Томенко, Олег Ляшко, Сергій Терьохін, Дмитро Ветвицький, Наталія Королевська ініціювали низку законопроектів, які мають на меті знищити пивоварну галузь.

Дії нардепів з фракції БЮТ направлені на знищення пивоварної галузі в Україні та лобіювання інтересів горілчаної галузі. Саме депутати фракції БЮТ спочатку "проштовхнули" з порушенням чинних законів підвищення акцизу на пиво майже у 2 рази з 1 липня 2009 року. А потім домоглися прийняття закону, що завдасть значних збитків пивоварній галузі.
 
Скорочення пивного ринку призведе до втрати тисяч робочих місць і зменшення надходжень до державного бюджету.

У ситуації, що склалась, чомусь ніхто не помічає іншої точки зору. Перш за все, це представники торгівлі, які безпосередньо збувають кінцеву продукцію. Чому в Україні не діє закон, згідно якого продаж неповнолітнім пива заборонено? Чому контролюючі органи не слідкують за тим, щоб пиво не продавалось неповнолітнім?

11 лютого 2010 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв".

Закон визначає обмеження в частині споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв і тютюнових виробів. Цим Законом на законодавчому рівні до категорії алкогольних напоїв віднесено слабоалкогольні напої і пиво, а також визначено поняття "безалкогольне пиво".
 

На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити споживання пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів.

Законом внесено відповідні зміни до окремих статей Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема:

Стаття 178. Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява в громадських місцях у п'яному вигляді

Розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль;

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення - тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а у виняткових випадках, якщо за обставинами справи і з урахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
 

Працівники міліції Сумщини на першому етапі реалізації зазначеного Закону поки що будуть проводити роз'яснювальну роботу, а до злісних правопорушників уживати заходи відповідно до чинного законодавства.

Водночас працівники органів внутрішніх справ поряд з попередженням фактів розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у скверах, парках та в інших заборонених місцях, також будуть звертати увагу на продаж алкогольних і слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 18-ти річного віку.