№ 5 (212):

Електричні магнати розподілили сфери впливу

Актуалії

Місцевих енергетиків чекають зміниДавня суперечка між Ігорем Коломойським, Костянтином Григоришиним і братами Суркісами за контроль над "Прикарпаття-"," "Полтава-" і "Сумиобленерго" вирішена. Бізнесмени домовилися розділити їх між собою. Структури, близькі до панів Суркісів, отримали контроль над Прикарпатською енергокомпанією, а офшори Ігоря Коломойського та Костянтина Григоришина - над полтавською та Сумською. Найближчим часом  перерозподіл часток ознаменується зміною керівництва у цих обленерго.

До останнього часу Ігор Коломойський, Костянтин Григоришин, Григорій та Ігор Суркіси володіли приблизно рівними частками (від 20 до 30% акцій) "Львів-", "Полтава-", "Прикарпаття-", "Суми-" та " Чернігівобленерго". При цьому оперативний контроль над компаніями утримували брати Суркіси, що не влаштовувало пана Григоришина, який неодноразово намагався перехопити управління згаданими обленерго, але безрезультатно.



Однак торік опонентам усе-таки вдалося врегулювати ситуацію на двох спірних енергокомпаніях: "Львів-" і "Чернігівобленерго". У квітні 2009 р. структури, близькі до Григорія та Ігоря Суркісів, викупили у Фонду держмайна 26,98% акцій львівського підприємства, що дозволило братам сконцентрувати у своїх руках контрольний пакет акцій даного ВАТ (близько 54%). А в травні минулого року пани Григоришин і Коломойський приватизували чверть акцій "Чернігівобленерго", завдяки чому змогли консолідувати 65% її статутного фонду.


Продаж цінних паперів Львівської та Чернігівської компаній принесла ФДМУ в цілому понад 420 млн грн. Натхнене виручкою приватизаційне відомство почало активно продавати малі блокуючи пакети акцій (25% +1) Полтавського (стартова ціна становить 307 млн грн.), Прикарпатського (230 млн грн.) і Сумського (209 млн грн.) обленерго.

Щорічний дохід кожного з цих підприємств перевищує 600 млн грн., Тому початкову ціну їх продажу можна вважати цілком адекватною. Але всі ці спроби Фонду виявилися безрезультатними. Офіційною причиною тому стала завищена, за словами вищевказаних конфліктуючих бізнесменів, стартова вартість, хоча цілком можливо, що відсутність інтересу панів Григоришина, Коломойського і Суркісів до державної частки енергокомпаній мало інші причини. Ще в 2004 р. засновники груп "Енергетичний стандарт" і "Приват "пов'язали себе угодою, відповідно до якого жоден з них не міг самостійно нарощувати акціонерну частку в спірних обленерго. Власникам же ФК "Динамо" (Київ) до останнього часу було нецікаво витрачатися на держпакети, адже перерахованими вище підприємствами і так керували їх ставленики.

Так чи інакше, але кілька тижнів тому конфліктуючі підприємці змогли розподілити контроль над енергокомпаніями, обійшовшись без дорогої покупки їх акцій у ФДМУ. На початку лютого 2010 року група кіпрських оффшорів - акціонерів спірних обленерго, які входять у сферу інтересів Григорія та Ігоря Суркісів (Lex Perfecta limited, Margaroza Commercial limited і Kerelio Commercial limited), обмінялися акціями підприємств з офшорами Костянтина Григоришина та Ігоря Коломойського (Larva Investments limited і Bikontia Enterprises limited).

Завдяки цьому енергетичні магнати змогли перерозподілити контроль у вищевказаних дистриб'юторських компаніях. Так, Lex Perfecta, Margaroza Commercial і Kerelio Commercial поступилися належними їм близько 32% полтавської, сумський і чернігівської енергокомпаній на користь Larva Investments і Bikontia Enterprises. Внаслідок даної операції структури засновників "Привату "і" Енергостандарту" сконцентрували у своїх руках близько 72% УФ "Полтава-" і "Сумиобленерго ", а також близько 96% "Чернігівобленерго". У свою чергу Larva і Bikontia поступилися вищевказаним кіпрським компаніям панів Суркісів майже 34% акцій "Прикарпаттяобленерго" і близько 39% львівського ВАТ, що дозволило братам консолідувати відповідно 70 і 94% цих підприємств.

Таким чином, вийшло, що структури Григорія та Ігоря Суркісів позбулися своїх акцій відразу у двох енергокомпаніях, а Костянтин Григоришин і Ігор Коломойський - лише в одній. Тому, щоб зробити обмін цінними паперами більш-менш рівноцінним, засновники груп "Енергетичний стандарт" і "Приват "погодилися поступитися на користь власників ФК "Динамо" (Київ) частиною акцій ВАТ "Запоріжжяобленерго", 60% цінних паперів якого контролюється державою. Так, відповідно до домовленості, вищезгадана Bikontia передала Lex Perfecta порядку 10% акцій запорізької компанії. Це дозволило братам Суркісам наростити свій вплив у ній до малого блокуючого пакету акцій - 26%, а у панів Григоришина і Коломойського в цьому ВАТ залишилося лише близько 8%.

Джерело, близьке до співвласників ФК "Динамо" (Київ), стверджує, що цей розподіл став результатом тривалих переговорів Григорія та Ігоря Суркісів з Ігорем Коломойським. "Акціонери втомилися боротися і дозріли для цивілізованого розподілу бізнесу ", - повідомив він. Цю ж інформацію "ДС" підтвердили й в оточенні групи "Енергетичний стандарт", зазначивши, що вже 24 березня 2010 р. заплановано провести збори акціонерів "Полтаваобленерго ", а 26 березня - "Сумиобленерго", на яких буде змінений реєстратор компаній і переобрані наглядові ради, ревізійні комісії і правління. За даними "ДС", підопічні братів Суркісів також хочуть провести збори акціонерів на "Прикарпаття-" і "Львівобленерго". Планується, що вони відбудуться у квітні. Головним питанням порядку денного зборів стане не кадрова ротація в керівництві ВАТ (в цьому немає необхідності, оскільки менеджмент львівського та прикарпатського підприємств і так представляє інтереси засновників київського "Динамо"), а розподіл прибутку за попередні роки.

Дмитро Рясний, "Деловая столица"