№ 5 (212):

Оподатковуються навіть аліменти від іноземця

Право і закон

Традиційна "гаряча лінія"Пропонуємо до Вашої уваги запитання, які надійшли 19 лютого 2010 року на телефонну "гарячу" лінію присвячену темі декларування доходів громадян заступнику начальника ДПІ в м. Суми Валер’яну Квіташвілі.

Моя неповнолітня дочка отримала подарунок від тітки (золоті прикраси). Договір дарування оформлено нотаріально. Як бути зі сплатою податків?Природні дорогоцінні метали та прикраси з цих металів відносяться до об’єктів рухомого майна. Дарувальник – тітка не належить до першого чи другого ступеню споріднення, тому в разі одержання племінницею походу у вигляді подарунка від тітки, такий дохід потрібно включати до її річного оподатковуваного доходу. При цьому подати річну декларацію про доходи потрібно батькам дитини до 1 квітня 2010 року, а також сплатити податок за ставкою 15 %.

Підприємство надало працівнику допомогу на поховання матері. Чи оподатковуватиметься допомога податком з доходів фізичних осіб? Чи потрібно подавати декларацію про доходи?

Якщо працівник подав заяву про надання нецільової благодійної допомоги за сімейними обставинами, в тому числі й на похованні матері, та за умови, що він має право на отримання податкової соціальної пільги, то сума такої допомоги в розмірі, що не перевищує 1220 гривень ( в 2009 році – 940 гривень), не оподатковується. А сума перевищення підлягає оподаткуванню. Якщо ж особа не має права на податкову соціальну пільгу, то вся сума допомоги підлягає оподаткуванню.

Обов’язок з подання декларації про доходи вважається виконаним, оскільки дохід отриманий від податкового агента.

Впродовж 2009 року жінка отримувала аліменти від колишнього чоловіка громадянина США. Чи зобов’язана вона задекларувати отримані аліменти та сплатити податок?
 
Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, то сума такого доходу включається до складу загального річного оподатковуваного доходу – отримувача, який зобов’язаний подати податкову декларацію.

Крім того, платник податку, що отримує доходи від осіб, що не є податковими агентами, зобов’язаний самостійно задекларувати дохід. Особа, яка не є податковим агентом вважається – нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності, або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
 
Водночас, аліменти, що виплачуються платнику податків нерезидентом, незалежно від їх розмірів, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, підлягають оподаткуванню.

Таким чином, якщо ви отримали аліменти від іноземця,  то їх сума оподатковується, і ваш обов’язок подати декларацію про доходи.