№ 9 (216): Хитруну-директору доведеться доплатити податок
Податок з доходів фізичних осіб є основною складовою місцевого бюджету. Проте інколи до недоотримання бюджетом призначених коштів приводить те, що окремі суб’єкти підприємницької діяльності вдаються до "тіньових" виплат, у тому числі й зарплати в "конвертах". Або ж під виглядом виконаних робіт чи наданих послуг "перекачуються" кошти на рахунки приватних підприємців, які працюють на спрощеній системі обліку та звітності, а ще видаються гроші, в основному керівникам підприємств, під звіт, а назад не повертаються. Це теж одна з форм виплати прихованої зарплатні.
Але головне, що такі суб’єкти підприємництва роблять це свідомо, а тим самим усвідомлено обмежують надходження до місцевої казни, що в свою чергу впливає на фінансування медицини, освіти, культури та інших бюджетних галузей.
Зарплата в "конвертах" як частина тіньової економіки, на жаль, ввійшла в наше життя й сьогодні створює безліч проблем як для держави, так і для суспільства. Держава недоодержує значну частину податкових надходжень і, в першу чергу, зацікавлена в тому, щоб зарплата виплачувалась не просто "по-білому", зі сплатою податку і внесків до пенсійного та соціальних фондів, а ще й не менше мінімального рівня. До речі, з 1 квітня 2010 року вона становить 844 гривні.
Податковою службою постійно проводила роботу щодо припинення цього негативного явища, а з приходом нового керівництва нашої країни перед податковими органами стоїть завдання активізувати й посилити цю роботу. На жаль, інколи складно виявити й довести факт незаконної видачі грошей на підприємствах, але все ж таки можливо. Наведемо приклад з практики однієї податкової перевірки.
Працівники Державної податкової інспекції в м. Суми перевіряли підприємство, яке здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі сільськогосподарської продукцією – яйцями, курми, зерном тощо. Перевірка – планова документальна за три роки. Виявляється оптову торгівлю на підприємстві в 2009 році провадив один директор, самостійно, отримуючи заробітну плату в 600 гривень.
Але при проведенні детального аналізу було встановлено, що в минулому році йому із каси видавалась готівка в значних розмірах. За неї ніхто не звітував і не повертав. Загалом залишок не повернутої готівки сягнув аж 6,2 млн. грн. Звичайно, при таких доходах не потрібна ні зарплата, ні сплата податків. За тіньовими оборудками ніколи думати не те, що про благополуччя держави, а й навіть про майбутню пенсію. Бо із зарплатою в 600 гривень й на мінімальну пенсію не заробиш.
Але тепер нікуди не дінешся від покарання. Прийдеться доплатити 863,3 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб та ще й з фінансовими санкціями.
А це теж не багато не мало – більше 1 млн. грн. А в підсумку всієї перевірки до бюджету повинна надійти кругленька сума 3,65 млн. грн.
|