№ 27 (234):

Коштовна картопелька

Перша шпальта

Про прийдешній дефіцит картоплі в Україні і необхідність її імпорту заявив у вересні 2010 року голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іван Томич.

На сьогодні ціни на цей продукт уже вдвічі вище, ніж у цей же період минулого року.

Їх зростання відмічене, перш за все, в прикордонних з Росією північних областях, звідки картопля активно вивозиться в південні і східні області України та за кордон. Одні експерти прогнозують стабілізацію цін. Інші обіцяють їх новий стрибок на початку 2011 року.

Не важливо, яким буде врожай картоплі - 12 або 14 мільйонів тонн. У будь-якому випадку дефіцит неминучий, заявив на прес-конференції в п'ятницю Іван Томич. Він сказав, що 5 мільйонів тонн доведеться залишити в якості посівного матеріалу, два мільйони згодувати худобі. А ще чверть урожаю складуть неминучі втрати при його збиранні та зберіганні.



Голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України попередив, що картоплю доведеться завозити з Білорусі, Нідерландів і Єгипту, щоб "чітко збалансувати інтереси споживача і виробника".

Ціни на картоплю в Україні різко зросли після того, як наприкінці серпня асоціація "Український клуб аграрного бізнесу" опублікувала прогноз зниження врожаю на третину від очікуваного через несприятливі погодні умови. Серед них були названі повінь на заході, що змила в багатьох місцях городи, і посуха на сході і півдні, де картопля згоріла на сонці. Експерти асоціації спрогнозували подорожчання картоплі на 50 відсотків вже до кінця 2010 року року.

Фермери і приватники у прикордонних з Росією Сумській та Чернігівській областях,  де врожай картоплі не постраждав, потирають руки. Тут ціни теж злетіли вгору. Місцеві жителі не приховують, що до них масово прибувають вантажівки перекупників з Донецької і Дніпропетровської областей. А також оптовики з Росії, де картопля вже коштує вдвічі дорожче, ніж на Україні.

Міністр агропромислової політики України Микола Присяжнюк поспішив спростувати побоювання, що вся українська картопля буде продана за кордон. За його словами, врожай виявився нижчим за очікуваний всього на 1 відсоток.

За оцінками незалежних аналітиків, середня врожайність по Україні нижча на 5 відсотків. А валовий збір картоплі очікується на торішньому рівні - трохи менше 20 мільйонів тонн. Спеціаліст консалтингової компанії "АПК-Інформ" Тетяна Гетьман вважає, що цінова паніка виникла на грунті нестачі власної картоплі в Росії. За цією версією, російські оптовики вдалися до масових закупівель картоплі на Україні, що й спровокувало зростання цін.


У найближчі дні ціни на картоплю стабілізуються, впевнений експерт аграрного ринку Олександр Ярославський. За його прогнозами, потенціал ажіотажного попиту незабаром буде вичерпаний. Найдорожчою картопля буде на сході і півдні України, де спостерігається неврожай, зазначив Ярославський.

На відміну від нього, Іван Томич обіцяє, що ціна картоплі на Україні встановиться, у перерахунку, на рівні 35-40 євроцентів. Але лише до початку 2011 року, потім ціни продовжать рости. А в травні 2011 року Томич прогнозує ще одне і вельми значне подорожчання картоплі "у процентному співвідношенні".

Традиційно Україні була виробником близько 20 мільйонів тонн картоплі на рік і входила в п'ятірку найбільших виробників цього продукту у світі. Власне споживання, як правило, становила три чверті цього врожаю, з урахуванням посівного матеріалу і картоплі, який йде на корм худобі.

Нинішнє подорожчання торкнулося не тільки картоплі, але і практично всіх овочів. Хоча початок осені на Україні завжди був часом сезонного зниження цін на ці продукти.