Перші повідомлення про тяжкі випадки кишкової інфекції прийшли з Гамбургу понад тиждень тому, а кількість хворих уже обчислюється сотнями. Кілька пацієнтів померли. Експерти не на жарт стривожені.
У Німеччині як і раніше стрімко зростає кількість хворих, інфікованих вірулентним різновидом бактерії кишкової палички. За словами професора Райнхарда Бургера, директора Інституту імені Роберта Коха в Берліні, лише за одну добу було зареєстровано 60 нових випадків так званого гемолітико-уремічного синдрому, що викликається цим небезпечним патогеном. Усього ж мова йде вже про понад 700 хворих. Таким чином, незважаючи на значний прогрес, досягнутий німецькими фахівцями в ідентифікації вірулентної бактерії та пошуку первинного джерела інфекції, становище залишається серйозним. Експертів непокоїть одразу кілька факторів: і те, що інфекція поширюється надзвичайно швидко, і те, що віковий і статевий склад хворих абсолютно нетиповий для даного захворювання, і особлива агресивність даного штаму бактерії.
Від безпечного симбіонту до шкідливого патогену — один крок
Узагалі-то Escherichia coli, частіше іменована просто кишковою паличкою, є природним мешканцем кишечнику більшості теплокровних тварин, включаючи поголів'я худоби і людини. У переважній більшості випадків ця симбіотична бактерія не тільки абсолютно нешкідлива, але й виконує ряд важливих функцій. Зокрема, в організмі людини вона синтезує вітамін К, а також пригнічує розвиток багатьох патогенних мікроорганізмів. Проте час від часу в результаті мутацій, а також у результаті так званого горизонтального переносу генів (тобто обміну генами з мікроорганізмами інших видів), серед нешкідливих штамів ешерихії можуть формуватися штами із властивостями, згубними для організму-господаря.
Саме такий штам і викликав нинішню епідемію, що почалася в середині травня 2011 року на півночі Німеччини і швидко поширюється тепер по країні. Мова йде про патогенну кишкову паличку під назвою "ентерогеморагічна ешеріхія колі", скорочено ЕГЕК. Професор Олександр Кекуле, директор Інституту медичної мікробіології при університеті Галле, пояснює: "ЕГЕК були спочатку звичайними кишковими паличками, але в якийсь момент вони набули небезпечних нових властивостей, запозичених у збудників дизентерії та ряду інших тяжких форм діареї. У результаті ЕГЕК почали синтезувати токсин, котрий руйнівно діє не лише на слизову оболонку кишечника, що викликає сильні болі та кривавий пронос, а й на шар епітелію, який вистилає зсередини кровоносні судини. Це загрожує гострою нирковою недостатністю. У медицині це називається гемолітико-уремічним синдромом ".
Сьогодні все зовсім по-новому
Кількість хворих зростає з кожним днем, що саме по собі досить незвично. У Німеччині в колишні роки відзначалися лише поодинокі випадки захворювання і лише у дітей — вони заражалися, наприклад, коли пестили тварин у зоопарку на майданчику молодняку. Втім, інфекція може передаватися і через сирі м'ясні та молочні продукти, і через заражені бактерією овочі і фрукти, і навіть безпосередньо від людини до людини, однак при дотриманні правил гігієни в побуті і санітарних норм при приготуванні їжі це трапляється дуже рідко. Та й протікала хвороба, як правило, легко. Справді важкі випадки, коли токсин кишкової палички викликав повну відмову нирок, були винятком.
Звичайно, це вимагало термінової госпіталізації пацієнта у відділення інтенсивної терапії, але вже через день-другий лікарям зазвичай вдавалося повністю вивести токсин з організму за допомогою процедури гемодіалізу, і функція нирок сама собою відновлювалася. Справа обходилося навіть без переливання крові та без прийому антибіотиків — хоча ця бактерія дуже чутлива до стрептоміцину та інших препаратів аміноглікозидної групи.
Зараз ситуація зовсім інша. Штам, який викликав нинішню епідемію, володіє резистентністю до багатьох антибіотиків. Проти нього ефективні лише ципрофлоксацин і карбапенеми. Щоправда, медики взагалі не рекомендують призначати антибіотики в боротьбі з кишковою паличкою: вони лише подовжують час її перебування в організмі та спонукають її синтезувати ще більше токсинів. Організм хворого здатний сам позбутися від патогену, а завдання медиків — допомогти йому в цьому. Така допомога полягає в гемодіалізі та — при значній крововтраті — у переливанні крові. Так що резистентність до антибіотиків нинішнього збудника хвороби сама по собі не страшна, але вказує не незвичайність даного патогенного штаму.
Щоправда, зовсім вже незнайомцем його назвати не можна: за словами професора Хельге Карга, директора Інституту гігієни при університетській клініці Мюнстеру, мова йде про один з 42 штамів, зареєстрованих в Німеччині з 1996 року, а саме до штаму HUSEC 41 / ST678 . Проте досі цей штам не викликав жодних епідемій ані в Німеччині, ані в інших країнах світу.
Санітарія та гігієна — запорука здоров'я
Зрозуміло, що за будь-якої інфекції вкрай бажано виявити її джерело, але цю роботу можна порівняти хіба що з пошуком голки в стозі сіна. "Це завжди велика загадка, — пояснює професор Кекуле. — Спалахи інфекції час від часу трапляються, але встановити точно джерело вдається вкрай рідко. У даному випадку незвично те, що майже всі хворі — дорослі, в основному жінки, і що інфекція виявилася відразу на досить значній території ".
Експерти виконали колосальну роботу, докладно опитуючи хворих і здорових мешканців тих регіонів, де набула поширення інфекція, і врешті-решт вийшли на джерело небезпечного патогену. Вірулентні бактерії були виявлені на кількох огірках із великої партії від іспанського виробника Pepino Bio Frunet. Ця партія, що складалася з 180 ящиків, розпродавалася через оптовий ринок Гамбургу. Саме у Гамбурзі були зареєстровані перші випадки захворювання. Правда, тут ще далеко не все зрозуміло: виявилося, наприклад, що вже в Гамбурзі один європіддон із товаром впав на землю в бруд, але тим не менше і ці огірки надійшли у продаж. Таким чином, цілком можливо, що бактерія потрапила на овочі не в Іспанії при їх виробництві, а в Німеччині — під час їх транспортування. Крім того, не виключена можливість існування і інших джерел інфекції.
Що ж стосується запобігання новим випадкам захворювання, то тут перш за все напрошуються найзагальніші рекомендації: дотримуватися правил гігієни, не вживати в їжу сирі продукти тваринного походження, ретельно мити гарячою водою овочі та фрукти. А Інститут імені Роберта Коха навіть радить узагалі тимчасово відмовитися від огірків, помідорів і зеленого салату.
За матеріалами "Німецької хвилі"