№ 1 (237):

Мапа європейської злочинності

Актуалії

Поліцейська служба Європол позначила найбільші центри організованої злочинності на мапі об'єднаної Європи.

На півночі мешкають наркобарони

За даними Європолу, головні центри європейської наркоторгівлі залишаються у північно-західній частині Євросоюзу і, у першу чергу, в Бельгії та Нідерландах, звідки здійснюється розповсюдження наркотиків по всій Європі.



Як відзначають фахівці, морські порти цих країн уже давно є основним перевалочним пунктом для контрабанди кокаїну та героїну. Також морським шляхом до Бельгії та Нідерландів поставляються компоненти для виробництва синтетичних наркотиків і перш за все екстазі. До речі, за останні кілька років бельгійські і голландські "фахівці" розробили близько 65 нових видів дешевих синтетичних наркотиків, які "експортуються" за межі Європейського союзу.


Легалізація "легких" наркотиків зробила Нідерланди найбільшим постачальником цієї продукції в інші європейські країни. "Легальні заклади, що реалізують" легкі "наркотики, стали не лише джерелом насіння, пристосувань і технічних знань для їх виробництва за кордоном, але й самі фінансують вирощування продукції у інших країнах в обмін на частину врожаю, — наголошується в доповіді Європолу. — У деяких країнах уже діють угруповання, що складаються з голландців і місцевих   жителів ".

У цілому наркобізнес здебільшого контролюється турецькими, марокканськими та китайськими угрупованнями, які, базуючись у Бельгії та Нідерландах, розгорнули діяльність на території всього Євросоюзу. Голландські турки також відомі бартерними обмінами синтетичних наркотиків на героїн із кримінальними угрупованнями з Туреччини.

Китайців вирізняє налагоджена мережа розповсюдження наркотиків, яка вражає фахівців своєю ефективною ієрархічною системою. Крім того, у поширенні наркотиків на загальноєвропейському рівні

активну участь беруть литовські та албанські угруповання.

Торгівля людьми процвітає на півдні

Головні перевалочні пункти європейської работоргівлі знаходяться на Іберійському півострові та Південній Італії, звідки жертви доставляються по всьому Євросоюзу. "Кримінальні угруповання, що беруть участь у торгівлі людьми, вкрай чутливі до зміни попиту і готові завжди забезпечити замовників робочою силою, — відзначають фахівці Європолу. — Торговці людьми прагнуть заробити на доставці нелегальних мігрантів та їх подальшій експлуатації".

Основний потік рабської сили до Європи надходить з Китаю та Нігерії повітряним шляхом. Кримінальні структури використовують для доставки жертв крадені паспорти з фотографіями схожих людей.


Китайські нелегали, як правило, приречені на рабську працю в ресторанах азійської кухні і текстильних підприємствах. Частина з них стає працівниками будинків розпусти, що обслуговують китайські громади. Експерти підкреслюють, що закритість діаспори заважає оцінити справжні масштаби примусової праці у цьому сегменті населення, однак, судячи з усього, китайці становлять найбільшу армію рабів у Євросоюзі.

Змагатися із китайцями за обсягами торгівлі людьми, як вважають експерти, можуть хіба що нігерійські угруповання. На відміну від китайців, у них немає суворої ієрархічної системи, а особливу роль у реалізації злочинних схем виконують жінки.

"Вони є ключовими фігурами в цьому процесі — від пошуку жертв до їх експлуатації, — йдеться в доповіді поліцейської служби. — Нігерійки, як правило, не відчувають себе жертвами і працюють на знак подяки до "рятівників". Зазвичай вони стають членами злочинних угруповань, повністю підкоряючись волі "мадам". Ця культурна особливість заважає жертвам торгівлі людьми з Нігерії співпрацювати з правоохоронними органами ".

На Балканах руйнуються кордони

Дослідження Європолу показало значні зміни у структурі нелегальної міграції за останні кілька років. Посилення контролю на кордонах вдарило по "стихійній" міграції, однак загальні потоки нелегалів залишаються на колишньому рівні через активізацію кримінальних угруповань на Балканах.

Фінансова криза у Греції посилила позиції організованої злочинності у цій країні, зробивши її головними європейськими воротами для нелегалів. Греко-турецький кордон, за даними Європолу, є на даний момент найслабшим місцем на околицях Шенгенської зони. Лише торік потоки мігрантів, що потрапляють в інші країни Євросоюзу з Греції, зросли більш ніж у 5 разів.

Усе частіше в кримінальних схемах беруть участь туристичні агенції, які допомагають злочинцям налагодити незаконне отримання шенгенських віз. Експерти підкреслюють, що "міграційна" мафія стає багатоетнічною, однак головну роль у цьому процесі відіграють турецькі угруповання. Відзначимо, що Туреччина за останні роки стала головним перевалочним пунктом для нелегалів, які прямують до Євросоюзу.

"Зростаюча роль Туреччини як транзитної країни для мігрантів зміцнює становище турецьких кримінальних організацій, які вже набули великого досвіду у створенні шляхів для нелегальної діяльності та будуть використовувати всі ресурси і контакти в ЄС для збільшення прибутку на цьому рентабельному кримінальному ринку", — наголошується в доповіді Європолу.

Досвід турецької мафії вже переймають злочинці з Румунії та Болгарії, які готуються до вступу їхніх країн до Шенгенської зони. Також в організації нелегальної міграції на південно-східних межах Євросоюзу активну участь беруть албанські угруповання, які, за даними Європолу, за останні роки стрімко розширили сферу впливу в Європейському союзі.



Варто також почитати:

Дивні звичаї різних народів