№ 1 (237):

Про користь та шкоду мила

Медицина і здоров’я

Таке різне милоУмиваючись або миючи руки, ми не завжди замислюємося, чим саме ми змиваємо із себе втому і бруд. Чи справді шматок мила такий нешкідливий? Чи  він корисний для нашої шкіри? Що краще використовувати для нашої гігієни?

Професор Юрій Лозовський в 1998 році виступив з доповіддю про шкідливість мила. Він наводив  приклад 30-тих років, коли радянська влада стала насаджувати здоровий спосіб життя і серед північних народів різко зросла смертність населення. Урешті-решт лікарі з'ясували, що мило, яким чукчів змусили митися, знищувало природний захисний жировий шар їх шкіри і це призводило до хвороб і численних смертей. Результати досліджень Лозовського критикувалися: величезній індустрії косметики, що виробляє миючі засоби, ці висновки були невигідні. Однак сьогодні багато дерматологів визнають слушність міркувань професора. Шкіра людини покрита найтоншою плівкою, що захищає її від агресивного зовнішнього середовища. А в міському повітрі на 1 см кубічний припадає до 7 млн мікроорганізмів і ще в два рази більше частинок пилу. Мило ж, створюючи лужне середовище, порушує ліпідний бар'єр шкіри, позбавляючи її природного захисту і на ній починають розмножуватися патогенні бактерії.Учені підрахували, що здорова шкіра може без шкоди для себе перебувати у контакті з милом не більше 10-15 секунд і після цього захисному шару епідермісу для відновлення буде потрібно до двох годин. А для повного відновлення шкірного захисту після, скажімо, миття з мочалкою і милом знадобиться від 24 до 48 годин. Порушується і енергетична безпека — поверхня шкіри має позитивний заряд, що відштовхує мікроорганізми, не дозволяючи цим мікрочастинкам осідати на шкірі. Його ми теж змиваємо — і всі мікрочастинки протягом 20 годин, як показали дослідження, "липнуть" до шкіри. Тому ми часто і починаємо хворіти після миття, а зовсім не тому, що застудилися.

На любов і смак товариш не всяк

У той же час лікарі-дерматологи вважають, що сучасній людині без мила не обійтися. Це у давні часи, може, і було достатньо вмитися водою з колодязю. Сьогодні, особливо в місті, потрібно очищати шкіру від пилу, бруду і мікроорганізмів. Вода ж дезінфікуючих властивостей не має. Але сорт і тип мила аж ніяк не байдужі для шкіри. І вибирати мило потрібно зовсім не за його приємним запахом. Зараз почастішали прояви алергії на мило, навіть у людей, що мають абсолютно здорову шкіру. А причина проста: у милі занадто багато ароматизаторів і барвників, які і надають йому приємного запаху і кольору.

У першу чергу, як радить лікар-дерматолог, косметолог Лариса Юр'єва, потрібно вибирати мило в залежності від того, для чого ми збираємося його використовувати: "Тверде мило — найбільш лужне. Разом із брудом, у якого жирова основа, воно знімає і жир зі шкіри. Підсумок — подразнення, сухість, свербіж. Тому використовувати тверде мило для обличчя не можна. Воно годиться лише для миття рук або ніг, де шкіра не така чутлива ". Тверде мило найкраще впорається з брудом. А якщо ваші руки забруднені мазутом, машинним маслом, добре використовувати мило з частинками пемзи.

Тверде мило буває різне. Як полюбляють жінки топтатися у запашних магазинчиках, де мило продають шматочками на вагу, найрізноманітніших форм і ароматів! Мило у вигляді шматка торту, цукерок, фруктів, із пелюстками квітів усередині теж звичайно ж має хімічну основу, хоча й називають цю продукцію "натуральною". У той же час така ручна продукція  вважається більш якісною. Термін зберігання у такого мила зазвичай менше — це говорить про те, що в ньому дійсно більше натуральних компонентів і менше усіляких консервантів. Крім того, у таке мило зазвичай додані різні олії, наприклад, виноградних кісточок, пачулі, евкаліпта, лаванди, pH у такого мила — від 7,5 до 7,8, набагато нижче, ніж у стандартного твердого мила (у того — від 9 до 12). Але недолік є: коштує таке мило разів у 10 дорожче, ніж звичайне. Та й різкі запахи його не всім до душі.

Щоб тверде мило не сушило шкіру, виробники винайшли крем-мило. Його плюс — відсутність лугу у складі та нейтральний рівень pH, наполовину воно складається зі зволожуючого крему. Його густа кремоподібна структура підходить для всіх типів шкіри, добра після косметичних процедур (наприклад, пілінгу або депіляції), а також для шкіри після засмаги. Недолік крем-мила, мабуть, лише в тому, що воно дуже м'яке, такий брусочок швидко втрачає вигляд, перетворюючись на безформну грудку.

Виробники мила всіляко намагаються поліпшити його властивості. Наприклад, збільшувати в ньому кількість гліцерину. "Іноді можна побачити у продажу мило, яке так і називається — "Гліцеринове", але це рекламний трюк: будь-яке мило робиться на основі цього компоненту, — говорить Лариса Юр'єва. — Гліцерин утворює на шкірі плівку, захищаючи її. Зволожувати шкіру гліцерин з мила не встигає, відразу змивається. Однак таке мило пом'якшує шкіру. У той же час постійно користуватися протягом дня милом, в якому багато гліцерину, я б не радила. Адже гліцерин  і дає ту саму мильну основу, яка руйнує баланс нашої шкіри. А от у рідкому милі гліцерину менше ".

Вибираючи засіб для очищення шкіри обличчя, орієнтуйтеся на потреби вашої шкіри. Для жирної та проблемної шкіри підійде засіб на гелевій основі  з протизапальними компонентами. Спирту у складі очищувальних засобів уникайте: спалені лусочки шкіри забивають пори, виникають нові проблеми — лущення і запалення. Мило шкодить проблемній шкірі і не змиває надлишки шкірного сала: жирна шкіра сама по собі має лужне середовище, а мило ще більше її збагачує, і для патогенних бактерій створюються ще кращі умови для розмноження. Користуйтеся нейтральними миючими засобами з антибактеріальними компонентами. Для сухої шкіри добрі засоби на масляній основі або із додаванням ефірних масел. Для  шкіри, що лущиться підходять засоби для вмивання з сечовиною у складі, вона допоможе відновити гладкість шкіри.

Багато дорослих люблять використовувати "Дитяче" мило. "Будь-яке мило для дітей містить ланолін і борну кислоту, тому більш м'яке. Але такі самі властивості мають багато сортів звичайного "дорослого" мила. Відмінність же "Дитячого" мила в тому, що в ньому менше ароматів, ось і весь секрет, — пояснює дерматолог. — "Доросле" пахне сильніше і краще милиться. А це некорисно дітям: запах може викликати алергію, а чим більше піни, тим знову ж таки більше лугу в милі. До речі кажучи, взагалі чим менше піни в миючому засобі, тим воно менш шкідливе ". Так що, резюмує дерматолог, використовувати мило "Дитяче" і йому подібні слід у разі алергії на віддушки. Якщо ж вам подобається м'якість дитячих миючих засобів, придивіться до звичайного мила з тим же складом, але з більш приємним запахом. "Проте, — підкреслює Лариса Юр'єва, — дитячу косметику зараз намагаються робити на рідкій основі, навіть пологовим будинкам рекомендують використовувати спеціальні рідкі дитячі мила. Це корисніше за тверде мило ".

У рідкому милі справді менше лугу і більше кислоти. Рівень pH в рідкому милі не 9-12, як у твердому, а від 5,5 до 7, тобто наближений до рН шкіри. Так що рідке мило не порушує нормальний баланс шкіри, створюючи на її поверхні слабокисле середовище, утворює захисну плівку, перешкоджаючи висушуванню шкіри, до того ж у рідкому милі чудово зберігаються всі біодобавки (екстракти рослин, фруктів, морепродуктів), а у твердому милі від надлишкової лужності вони швидко руйнуються. Нарешті, використання рідкого мила — по краплині з дозатора — набагато економніше, а виходить, вигідніше для вашого гаманця. Недолік рідкого мила — у ньому більше ароматів і барвників, ніж у твердому милі. Але тут усе просто: дивіться на колір мила. Чим яскравіше, інтенсивніше забарвлення, тим більше "зайвих" хімічних компонентів, барвників у ньому намішано. Чим прозоріше, тим краще. Узагалі, дає пораду косметолог, алергікам, та й просто тим, хто хоче ефективно очищати шкіру з мінімальною шкодою для неї, найкраще купувати нейтральні рідкі засоби для вмивання особи, скажімо, дитяче рідке мило або навіть, як не дивно, косметичні засоби для інтимної гігієни. Такі мила абсолютно неалергенні, м'які, звичайно без аромату і при цьому добре видаляють увесь бруд. Причому використання рідких миючих засобів корисно не тільки для жіночої шкіри, але й для більш грубої чоловічої шкірі.

Знищує корисні мікроби на смерть!

Окремо слід сказати про антибактеріальне мило. "Мене вражає реклама, де мама, занепокоєна гігієною свого малюка, знаходить порятунок в "антибактеріальному милі", яке" захистить дитину цілодобово ", — нарікає Лариса Юр'єва. — Для дітей я  не рекомендувала б використовувати його зовсім! Не потрібно домагатися стерильності шкіри і доводити боротьбу за чистоту до абсурду. У нашої шкіри є природний бар'єр, який нас захищає. Бактерицидне мило стане в нагоді, якщо потрібно промити порізи, подряпини, вимити руки після контакту з сильним брудом, інфекцією. Але це не мило на кожен день ". Антибактеріальне мило навіть може викликати подразнення. Більше того, вчені стверджують, що триклозан здатний проникати в грудне молоко і плазму крові. При цьому антибактеріальні речовини вбивають бактерії не стільки шкідливі, які пристосовуються до цього впливу, скільки корисні. Це підтвердили дослідження: компоненти, покликані знищувати мікроби, користі не приносять. І навіть сприяють мутації мікробів — ті стають ще більш життєстійкими. Досліджувалися 395 сортів рідкого і 733 сорти твердого мила, де як антибактеріальний компонент використовувався триклозан або тріклобан.Також читайте:

Натуральне мило

Схуднути після свят

Погляд на системи охорони здоров’я у світі - 9

Селективні гербіциди