№ 1 (237):

Мовам національних меншин нададуть особливого статусу?

Актуалії

Мовне питання завжди актуальнеУ ході прес-конференції на тему "Російська мова - державна в Україну" в листопаді 2011 року народний депутат України Сергій Ківалов навів статистичні дані, отримані в результаті опитування населення, що проживає в південно-східній частині України.

Так, за статистикою на південному сході Україні близько 80 відсотків населення в повсякденному спілкуванні використовують російську мову, а в цілому по країні — 29 відсотків вважають російську своєю рідною мовою. Для деяких областей ця цифра близька до 100 відсотків.

Ківалов зазначив, що проблема мови стосується не тільки спілкування між людьми. За його словами, це і освіта, і діловодство, і кіноіндустрія, яка включає не тільки кінопрокат, але й виробництво фільмів.Він зазначив, що закон про кінематограф у сьогоднішній редакції до національних прирівнює тільки фільми, зняті українською мовою. А це робить їх неконкурентоспроможними в Росії і європейських країнах, не дає, зокрема, можливості залучити до зйомок відомих зарубіжних акторів.

С. Ківалов повідомив, що запропонований народними депутатами законопроект "Про основи державної мовної політики" отримав позитивний висновок експертиз мовних кафедр провідних українських вузів. Зокрема, Київський Національний університет вважає, що даний законопроект не порушує норм Конституції, і російська мова нарівні з українською має право отримати статус державної.

"Важливо, що крім основного законопроекту № 9073, ми внесли ще чотири законопроекти, які стосуються питань проведення справ. Це стосується змін у кримінальному, цивільному та адміністративному кодексах, що дає право використовувати в ході процесу зрозумілу мову для обох сторін, які сперечаються", — сказав Ківалов.

Він також звернув увагу на те, що названий законопроект спеціально поданий на розгляд парламенту не напередодні виборів, і тому опоненти не можуть звинувачувати авторів у тому, що це — просто піар-хід.

Нагадаємо, що народні депутати від Партії регіонів Сергій Ківалов і Вадим Колесніченко зареєстрували у Верховній Раді законопроект "Про основи державної мовної політики", що передбачає використання регіональних мов або мов меншин нарівні з державною.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що в разі прийняття законопроекту, російська мова стане регіональною в 13-ти адміністративно-територіальних одиницях України (з 27-ми) — у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, АР Крим та містах Київ і Севастополь; кримськотатарська — в АР Крим, угорська — у Закарпатській області, румунська — у Чернівецькій. Інші мови традиційних національних меншин України отримають захист у менших адміністративно-територіальних одиницях.Ще варто почитати:

День журналістики в незалежній упаковці

Зарплата у Сумах у січні-червні 2011 року

Про електронну звітність

Податки дитячими очима