З 1 листопада 2011 року набув чинності новий закон «Про судовий збір», який суттєво підвищить витрати тих, хто звертається до суду. Державне мито відтепер скасовано, але запроваджено судовий збір.
Так, якщо раніше витрати прив`язували до неоподатковуваного мінімуму, який становив 17 гривень, то тепер точкою відліку стане мінімальна зарплата на початок року (941 грн).
Також законом істотно збільшено мінімальний і максимальний пороги судового збору.
Особливо відчують на собі зміни ті, хто подає позови майнового характеру до господарських судів на великі суми. Якщо раніше збір складав 1% від суми позову і був обмежений 25 500 гривнями(1500 неоподатковуваних мінімумів у розмірі 17 гривень), то тепер потрібно буде заплатити 2% від суми позову, але не більше 60 мінімальних заробітних плат(за станом на листопад 2011 року мінімальна зарплата складає 985 гривен, тобто сума збору обмежена 59 100 гривнями.
Значно дорожче став «повний цикл» - позов, апеляція, касація - при серйозних справах. Припустимо, людина судиться за «хрущовку» ціною 500 тисяч гривень. До 1 листопада вона сплатила би на усіх етапах 3400 гривень, а з 1 листопада - 6211 гривень.
Зміни торкнуться також і тих, хто звертається до суду з немайнових спорів. Наприклад, розлучитися стане удесятеро дорожче.
– Якщо перевести на людську мову сухі юридичні терміни, то виходить, що за заяву про розлучення потрібно буде заплатити 92 гривні (раніше 8,5 грн.), – пояснила юрист Марина Коваль.
На її думку, в нововведенні є і плюси, і мінуси.
– Люди і банки перестануть звертатися до суду через дрібниці. Наприклад, банки спишуть дрібні заборгованості, адже судитися через борг у кількасот гривень буде просто невигідно, – сказала юрист.
Щоправда, кілька категорій все ж таки будуть звільнені від сплати судового збору. Серед них ті, хто подає позови про стягнення зарплати, поновлення на роботі, у спорах, пов`язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, а також споживачі за позовами, пов`язаними з порушенням їхніх прав.
Крім того, експерти звертають увагу на прописаний в новому законі пункт про стягнення моральної шкоди. Раніше такі справи коштували від 1 до 10% від суми позову, і багато хто відмовлявся платити істотні суми у вигляді збору. Тепер же новий закон встановлює, що, заплативши 2880 гривень, можна буде висунути позов на будь-яку за розмірами суму моральної шкоди.
Варто ще переглянути:
До дня працівників торгівлі Сумщини - 2011
Є смисл заснувати в області дні місцевої преси
Звичайне варварство
Правоохоронці захищають сільгоспвиробників