№ 1 (238):

Кому варто давати драла з України

Актуалії

"Утекай, в подворотне нас ждет маньяк"Журналісти ТСН разом з експертами спробували спрогнозувати, хто слідом за Олександром Тимошенком може попросити прихистку за кордоном. Перші у списку — Леонід Черновецький і Микола Мельниченко.

Голова правління Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко назвав нам три групи людей, яким, на його думку, варто замислитися про політичну еміграцію. Це бізнесмени, опозиціонери і навіть представники нинішньої влади. Причому, політолог підкреслює, для членів команди Юлії Тимошенко це питання буде актуальним далеко не у першу чергу.

"Я не виключаю, що за прихистком за кордон можуть звернутися і нинішні чиновники. Зараз проблеми виникають у багатьох з них. До того ж періодично нинішня влада заявляє про те, що у нас немає вибіркового правосуддя, і що не тільки Тимошенко і Луценко сидять у тюрмі, а й навіть члени нинішньої влади. Тож, їм варто остерігатися", — вважає Фесенко.



Говорячи про конкретні прізвища, Володимир Фесенко відразу ж нагадав про мера Києва Леоніда Черновецького та екс-майора Держохорони Миколи Мельниченка, над якими торік згущалися хмари. Тож, якщо їх прізвища поповнять перелік політичних біженців, політолога це не здивує.

"Торік, коли виникли кримінальні справи проти людей з команди мера Леоніда Черновецького, Леонід Михайлович дав зрозуміти: якщо такі дії триватимуть, він буде виступати у якості політичної жертви. Він живе за кордоном зараз, і у разі виникнення якихось неприємних для нього ситуацій в Україні, я не здивуюся, якщо він заговорить про політичний притулок, приміром, в Грузії чи в Ізраїлі. Микола Мельниченко знову опинився у вигнанні (скандальні плівки, врешті обернулися проти нього самого, щодо Мельниченка поновили кримінальну справу. – Ред.). Інша справа – чи дадуть цим людям притулок", — розмірковує експерт.

Щодо опозиціонерів, на думку Фесенко, прохати політичного притулку вони, скоріше за все, будуть не зараз, а після парламентських виборів, якщо їх результати не будуть для них задовільними.

"Це стосується політиків другого ешелону, — уточнює політолог. – У разі, якщо вони програють на виборах, вони можуть заявити, що їм не дали потрапити до парламенту, і це буде красивим сценарієм виходу з політики".

Колега Фесенко, голова соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко також вважає, що випадок з Олександром Тимошенко не буде поодиноким. На його думку, в Україні назріла нова хвиля політичної еміграції. Причому, прихищати українців, на його думку, будуть не тільки у Чехії, а й у Німеччині, Польщі, Італії та інших країнах.

Хто буде наступним — на думку Небоженко, складно спрогнозувати. Спочатку це будуть політики, бізнесмени, а потім на якомусь етапі політичними біженцями почнуть ставати силовики, вважає політолог.

"Приміром, якийсь заступник прокурора виїде до Варшави і не повернеться назад. А звідти дасть якесь викривальне інтерв'ю про те, як готувалося судилище над Тимошенко. Потім з-за кордону не повернеться якийсь заступник голови обладміністрації...", — прогнозує політолог.

Небоженко не виключає, що про політичну еміграцію, можливо, доведеться замислитися навіть колишнім президентам — Леоніду Кучмі і Віктору Ющенку.

Попри те, що кримінальну справу проти Кучми торік нібито закрили, її можуть поновити у будь-яку хвилину у разі необхідності, застерігає Віктор Небоженко.

Що стосується Віктора Ющенко — необхідність виїхати за кордон для нього може настати у випадку, якщо Віктор Янукович вирішить зробити у його особі "подарунок" Володимиру Путіну перед президентськими виборами. Щоправда, з іншого боку, Ющенко ще потрібен нинішній владі для легітимізації результатів майбутніх парламентських виборів. Ющенко має виступити із заявою, аби підтвердити, що вибори були проведені чесно. Тож, до виборів навряд чи влада його "здасть", — розмірковує Віктор Небоженко.

Хто втік торік

Нагадаємо, у 2011 році гучних випадків, пов'язаних із прихистком відомих українців за кордоном, було три: колишній міністр економіки Богдан Данилишин одним з перших зажадав притулку у Чехії і отримав його. В Україні Данилишина звинуватили у фінансових зловживаннях на суму близько 14 мільйонів гривень. Сам екс-міністр назвав справу проти нього "політичним переслідуванням".

Потім екс-голова Держкомрезерву Михайло Поживанов, на якого завели кримінальну справу і інкримінують нанесення шкоди державі на суму від 35 мільйонів до 7 мільярдів, попросив притулку в Австрії, куди він поїхав півтора роки тому. Щоправда, його заява досі на розгляді. Поживанов, як і Данилишин, вважає справу політичним замовленням.

І, нарешті, наприкінці року підприємець Денис Олійников, чий інтернет-магазин продавав сумнозвісні футболки з написом "Спасибо жителям Донбасса...", після наїздів Податкової був змушений емігрувати з сім'єю до Хорватії. Згодом бізнесмен заявив, що проситиме політичного притулку у Латвії.



Ще варто почитати:

Степан Пак про себе, медицину, політику...

Партійці Сумської організації РХП не відмовляться від захисту Конституції України

Майбутні депутатські мандати мають вибороти принципові і відкриті люди

Житель Сумщини пограбував базу відпочинку на Одесщині