№ 6 (243):

Перерахунок після двох років роботи – це не обов’язок, а право пенсіонера

Право і закон

Як тепер будуть перераховувати пенсії після двох років роботи і чи будуть перераховувати взагалі? Яку зарплату візьмуть до уваги при перерахунку виплат? Які документи потрібно нести до Пенсійного фонду? Крім того, в країні до цих пір ходять чутки, що з нового року працюючим пенсіонерам виплати або уріжуть удвічі, або взагалі припинять… Які зміни внесла пенсійна реформа в життя працюючих пенсіонерів, запитали у фахівців департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України.

Отже, що стосується ключового питання: “чи зберегли працюючим пенсіонерам можливість кожні два роки робити перерахунок пенсій?”, Нам відповіли однозначно: так, зберегли! Будь-яка людина, що накопичила 24 місяці страхового стажу з дня виходу на пенсію або з дати попереднього перерахунку, може звернутися до Пенсійного фонду і зробити новий перерахунок.

І не в сенсі відпрацював два роки і пішов за перерахунком, ні. Мова йде не про трудовий, а саме про страховий стаж, а точніше про 24 місяцях страхового стажу. Адже людина могла працювати з перервами або отримувати зарплату “в конверті”, без сплати страхових внесків. Тоді цей період не включається до страхового стажу.Чи означає це, що перерахунок робитимуть з урахуванням стажу та заробітку? Тут існує два варіанти. Перший – зробити перерахунок виплат тільки з урахуванням стажу. Другий – перерахувати пенсію з урахуванням як стажу, так і заробітку, якщо це людині вигідно. Тобто багато обставин, коли це не йде на користь пенсіонеру. Наприклад, якщо людина після виходу на заслужений відпочинок влаштувався на роботу з більш низькою зарплатою. Адже при призначенні пенсії найважливішу роль відіграє співвідношення заробітку людини і середньої зарплати в країні: виходячи з такого показника розраховують коефіцієнт, який потім використовують при коригуванні зарплати.

Наприклад, у людини коефіцієнт при виході на пенсію становив 2,2. Це означає, що його заробіток був в 2,2 рази вище середньої зарплати в країні. Після виходу на заслужений відпочинок він влаштувався на роботу з більш низькою зарплатою і пропрацював два роки. Можливо, через маленький заробіток за ці два роки його коефіцієнт зменшиться до 2 або навіть до 1,8.

Крім того, давайте не забувати, що середня зарплата в країні теж зростає. І помітно! Наприклад, у січні 2009-го для призначення пенсій приймалася до уваги середня зарплата в розмірі 1 тисяча 449 гривень 89 копійок. А в січні 2011-го – вже 2 тисячі 137 гривень 84 копійки.

Тому, навіть якщо людина після виходу на пенсію в 2009 році залишився працювати на колишній посаді і з колишньою зарплатою, то його коефіцієнт заробітку може погіршитися тільки за рахунок зміни середньої зарплати в країні.

Все це можна пояснити на прикладі. Але, попереджаємо, тільки схематично: розрахунок заробітної плати здійснюється за кожний місяць окремо, тому Пенсійний фонд використовує спеціальну програму.

Припустимо, чоловік пішов на пенсію 1 лютого 2009 року. До цього він працював інженером на заводі і отримував 3 тисячі гривень на місяць. Коефіцієнт її заробітку за січень 2009 року (середня зарплата – 1 тисяча 449 гривень 89 копійок) склав: 3000 гривень: 1449 гривень 89 копійок = 2,06912.

Після виходу на пенсію він продовжив працювати в тій же посаді, з тією ж зарплатою. Через два роки, в лютому 2011-го, людина подала документи для перерахунку. Вирахуємо тепер коефіцієнт заробітку за січень 2011 року (коли середня зарплата зросла до 2 тисяч 137 гривень 84 копійок): 3000 гривень: 2137 гривень 84 копійки = 1,40329.

Бачите, на скільки зменшився коефіцієнт заробітку?

Виходить, через зростання середньої зарплати в країні подавати відомості про заробіток не завжди вигідно, це може знизити загальний коефіцієнт і, відповідно, розмір пенсії…

Крім того, не будемо забувати, що якщо працюючий пенсіонер захоче зробити перерахунок виплат саме з урахуванням заробітку, то всі розрахунки будуть робити вже за нормами нового пенсійного закону. За якими саме?

Почнемо з того, що з 1 жовтня необхідний стаж для отримання мінімальної пенсії збільшився на десять років. Для жінок він раніше становив 20 років, тепер зріс до 30 років. Для чоловіків збільшився з 25 до 35 років.

Як відомо, існує доплата за стаж, що перевищує цю норму, до 1 відсотка мінімальної пенсії за кожен “зайвий” рік. Наприклад, у жінки стаж роботи 43 роки. Раніше її стаж понад норму становив 23 роки, а зараз – тільки 13 років.

Відразу, щоб не вводити читачів в оману, зазначимо: це стосується тільки тих пенсій, які призначаються або перераховуються з урахуванням зарплати після 1 жовтня 2011 року. Адже закон зворотної сили не має. Так що ніяких перерахунків людям, що вже пішли на пенсію, не робилося. І жінка з 43-річним стажем продовжує отримувати доплату за 23 роки додаткового стажу.

Норми старого закону також будуть застосовуватися в тому випадку, якщо працюючий пенсіонер після двох років роботи вирішить зробити перерахунок виплат тільки з урахуванням новопридбаного стажу, не беручи до уваги заробіток. Цей порядок був спеціально додано до заключних положень закону про пенсійне страхування.

Уточнюємо: якщо працюючий пенсіонер захоче врахувати тільки новий стаж і не брати до уваги зарплату за ці роки, то йому зроблять перерахунок за старими правилами. Для таких пенсіонерів мінімальний стаж залишиться колишнім: 20 років для жінок і 25 років для чоловіків. А зарплату візьмуть ту, виходячи з якої зробили попередній розрахунок. Так що якщо жінка з 43-річним стажем захоче після закінчення двох років роботи перерахувати пенсію тільки з урахуванням стажу, то надбавку за “зайві” роки їй нарахують за старими правилами. І вона продовжить отримувати доплату за 25 років. Адже після виходу на пенсію додалися ще два роки!

А якщо вона захоче зробити перерахунок з урахуванням і стажу, і зарплати, то перерахунок зроблять згідно з нормами нового закону: обов’язковий стаж становитиме 30 років і доплату нарахують тільки за 15 років додаткового стажу (з урахуванням доданих двох років).

Що стосується зарплати, яка буде прийматися до уваги, якщо пенсіонер таки захоче перерахувати виплати з урахуванням заробітку за ці два роки, то новий закон наказує робити всі перерахунки працюючим пенсіонерам, беручи до уваги показник, виходячи з якого йому нарахували, або останній раз перерахували виплати.

Припустимо, жінка пішла на пенсію в 2010 році. Їй нарахували виплати виходячи із середньої зарплати в країні за 2009 рік – 1 тисяча 650 гривень 43 копійки. Розрахували пенсію з урахуванням її коефіцієнта зарплати та стажу. У 2012 році вона подасть документи для перерахунку виплат, причому захоче взяти до уваги як стаж, так і зарплату. Визначать її новий коефіцієнт заробітку. Його будуть коригувати виходячи із зарплати за 2009-й, коли їй нарахували виплати, – 1 тисяча 650 гривень 43 копійки.

А якщо жінка пішла на пенсію в 2006 році, але продовжувала працювати, а останній перерахунок пенсії їй зробили в 2008-му. У 2012-му вона знову подасть документи для перерахунку виплат з урахуванням заробітку. І тут буде взято той показник середньої зарплати, який враховувався при останньому перерахунку виплат. У даному випадку – 1 тисяча 197 гривень 91 копійка.

Необхідно відзначити, що новий закон надає можливість подавати відомості про зарплату за період тільки з 1 липня 2000 року. Так що, якщо у людини в пенсійній справі фігурує низька зарплата до цієї дати (раніше була обов’язковою подача інформації про заробіток за п’ять років до 1 липня 2000 року), то він зможе виключити її з перерахунку.

І було б не правильно думати, що, мовляв, тепер людям, які після виходу на пенсію пропрацювали два роки і хочуть оновити відомості в пенсійній справі, не потрібно звертатися до Пенсійного фонду, що перерахунки будуть робити автоматично… Ні. Перерахунок після двох років роботи – це не обов’язок, а право пенсіонера, яким він може скористатися, а може і ні. Наприклад, людина звернеться за перерахунком не рівно через два роки, а через два з половиною чи три, якщо у нього намічаються хороші гонорари або премії в цей період. Тому перерахунок виплат автоматично робити не будуть: пенсіонеру потрібно прийти в органи Пенсійного фонду написати заяву і принести довідки, що підтверджують стаж. Всі відомості про зарплату беруться із системи персоніфікованого обліку внесків, яку веде Пенсійний фонд.

Ну і наостанок про головне. Чутки про припинення виплат працюючим пенсіонерам з 1 січня 2012 року безпідставні. Всі покладені пенсії вони отримуватимуть у повному обсязі.

Єдине, що змінилося для працюючих пенсіонерів, – це порядок перерахунку пенсій у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму. Наприклад, у грудні прожитковий мінімум збільшився з 784 до 800 гривень. Відповідно, зросла мінімальна пенсія та деякі види надбавок. Зокрема, максимальна надбавка за кожен “зайвий” рік стажу підвищилася з 7 гривень 84 копійок до 8 гривень (1 відсоток мінімальної пенсії). Так ось, у зв’язку з грудневим зростанням прожиткового мінімуму всім непрацюючим пенсіонерам виплати перерахували. А працюючим – немає. Але після того, як вони все ж підуть на заслужений відпочинок, перерахунок буде проведений відповідно до чинного на момент звільнення показником прожиткового мінімуму.Також читайте:

КРУ виявляє порушення, але збитки від них уповні не відшкодовують

На Трійцю українці не працюють три дні

Про “Криворіжсталь” та про “ліві” принципи “роботи з населенням”

Про участь у виборах громадян повідомлятимуть двічі