Дуже часто громадяни не замислюються над проблемами пенсійного забезпечення у майбутньому, тому і погоджуються з роботодавцем на роботу без офіційного оформлення трудових відносин. Такі відносини між працівником та роботодавцем корисні лише останньому, оскільки за незареєстрованого працівника немає потреби сплачувати податки, встановлювати заробітну плату, яка відповідає державним гарантіям, та у випадку, коли відносини не склались, їх можна розірвати, просто довівши до відома працівника, що його звільнено.
Громадяни, які зайняті пошуками роботи, при сьогоднішній складній ситуації, в більшості випадків погоджуються на всі умови роботодавця, тим самим спонукаючи його на подальші постійні порушення законодавства з одного боку, і на повну незахищеність перед ним – з іншого. Ось чому кожна людина, що пропонує себе як робочу силу, повинна усвідомлювати необхідність узаконення трудових відносин. Згідно з вимогами Кодексу законів про працю України між роботодавцем і найманим працівником укладається письмовий трудовий договір, який підлягає обов’язковій реєстрації в міському Центрі зайнятості в тижневий строк з моменту укладення договору. В цьому документі обумовлюється розмір заробітної плати (не менше від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати: з 01.01.2012 – 1075 грн.), режим роботи (початок та закінчення, нормальна тривалість робочого часу – 40 годин на тиждень), тривалість щорічної оплачуваної відпустки (не менше 24 календарних днів), а також умови праці. При змінах умов праці вони вносяться в трудовий договір і також підлягають реєстрації.
Зареєстрований трудовий договір забазпечує працівнику низку соціальних гарантій, як от: оплата лікарняних листів, надання відпустки, зарахування страхового стажу для призначення пенсії та, при необхідності, - захист своїх прав у суді.
Зафіксовані випадки порушення трудового законодавства, в т.ч. нелегальних трудових відносин, караються застосуванням адміністративних штрафів до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а в деяких випадках - від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або позбавленням права займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або виправними роботами на строк до 2 років.
Тому можливо підприємцям необхідно замислитись, перш ніж приймати на роботу «нелегалів», а працівникам не слід ризикувати, натомість урахувати наслідки таких трудових відносин.
Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради
Варто також почитати:
На Сумщині планують зібрати добрий врожай цукрових буряків
Економіка та соціальна сфера Сумщини у січні
Населення Сумщини за віком і статтю
Передноворічне слово