№ 11 (248):

Підводні камені кредитних договорів

Перша шпальта

Банки стали активніше видавати кредити. Але навчені кризою, вони жорсткіше виписали умови кредитних договорів. Журналісти проаналізували нові кредитні договори й розібралися, які їхні пункти загрожують проблемами для позичальників.

Обміну не підлягає

Відразу попередимо, що внести зміни в уже готовий текст кредитної угоди — неможливо. Адже кредитні договори для населення готуються юристами в головному офісі банку, узгоджуються із правлінням, після чого їхні шаблони поширюються по всіх відділеннях банку. Співробітники відділень просто не вповноважені вносити в них виправлення або видаляти якісь пункти, хай навіть вони утискають права позичальника. Тому якщо вас бентежить якийсь із пунктів у кредитному договорі — шукайте інший банк. На щастя, зараз кредитних пропозицій вистачає.Кредитний договір краще взяти для ознайомлення заздалегідь до моменту підписання угоди. Після кризи банкіри усвідомили: клієнт, що розуміє наслідки своїх учинків, набагато відповідальніше ставиться й до одержання кредиту, і до його погашення. Позичальники, які не знають, що їх чекає у випадку невиконання умов договору, у перспективі стають проблемними. Тому в багатьох банках замість того щоби приховувати текст договору, навпаки, наполягають на його уважному прочитанні клієнтом.

Право на страховку

Банкірам було недостатньо того, що вони й так є вигодонабувачами у договорах страхування застави (тобто якщо із застрахованим майном щось трапиться, то виплати від страхової компанії одержує банк). Тепер практично у всіх кредитних договорах є пункт, де прописується право банку "зарахувати страхову виплату в рахунок погашення кредиту".

– На жаль, норми закону не зможуть перешкоджати банкам включати такі положення у договори, що вони укладають із позичальниками. Тому банки можуть використати можливість самостійно розпоряджатися страховими платежами. І якщо вже ви підпишете такий договір, то цей пункт доведеться виконувати, – говорить керуючий партнер ЮК "Алексєєв, Боярчуков і партнери" Сергій Боярчуков. – Єдина порада, яку можна тут дати, – це шукати банк, у кредитному договорі якого немає подібного пункту.

Кредит з конфіскацією

Банки стали прописувати в договорах право списувати кошти з рахунків позичальника, відкритих у банку-кредиторі, у рахунок погашення кредиту. Це законно, якщо ви підпишете такий договір. Тому депозит і картковий рахунок розумніше відкрити в одному банку, а кредит взяти в іншому.

Проте, зустрічаються й більш жорсткі умови. Наприклад, право конфіскувати авто у випадку прострочення платежу більш ніж на 63 дні.

– Конфіскація майна комерційною структурою (банком) законом не передбачена. Тому такий пункт договору не може мати правової чинності, – говорить адвоката ЮФ "Можаєв і партнериАндрій Чернишенко. Але судовий процес може затягтися на пару місяців. Увесь це час ваша машина буде перебувати "у полоні" у банку. Тому наша порада: уникайте кредитних договорів з такими формулюваннями.

Терміново до оплати

Банки розширили список причин, з яких вони можуть зажадати достроково погасити кредит (раніше найчастіше фігурували такі причини, як затримка платежу більш ніж на 90 днів, надання неправдивої інформації). Тепер же, вони можуть зажадати достроково погасити кредит, якщо предмет застави втратив значну частину своєї вартості; якщо настануть обставини, що загрожують погашенню кредиту. При цьому часто немає розшифровки, що мається на увазі під цими обставинами. Але ж під поняття "погрози погашенню кредиту" можна підвести й зниження офіційних доходів позичальника, і боргові проблеми Греції. Тому не підписуйте подібні кредитні договори.

Інформаційне поле

Заборона передавати будь-яку особисту інформацію третім особам змусила банківських юристів прописати в кредитних договорах пункт про те, що позичальник дає банку право використати інформацію про нього і його фінансове становище на власний розсуд. "Така умова договору дозволяє банку на законних підставах надати інформацію про клієнта, щомає заборгованість, не тільки в Бюро кредитних історій, колекторській компанії, але й мобільним операторам й "спамерам", що розсилають рекламну інформацію", – говорить юрист Центру правового консалтингу Микола Осинський.

Міняємо ставку

– Банки, як і раніше, включають у договори пункти, які дозволяють їм міняти розмір ставки. – Але це заборонено*. І Навіть у тому випадку, якщо сторони закріпили в договорі подібну можливість банку або іншої фінансової установи (наприклад, кредитної спілки), ця заборона буде чинною, – пояснює старший юрист ЮФ ILF Андрій Кристенко. Виняток становить плаваюча ставка. Але в такому випадку принцип її розрахунку й частота перегляду повинні бути прописані в договорі. При цьому банк зобов’язаний переглядати ставку не тільки в тому випадку, якщо індикатор, до якого вона прив’язана, виріс, але й у випадку його зниження.

*Заборона міняти розмір ставки передбачена ч. 4 ст. 55 ЗУ "Про банки і банківську діяльність": "Банкам забороняється в односторонньому порядку змінювати умови укладених з клієнтами договорів, зокрема, збільшувати розмір процентної ставки за кредитними договорами або зменшувати її розмір за договорами банківського вкладу (крім вкладу на вимогу), за винятком випадків, встановлених законом".

За матеріалами інтернет-виданьТакож можна почитати:

"Автобус – від Президента!", "Щоденники – від мера!" За кого нас тримають?

5 главных ошибок любого туриста. Мифы 2 и 3

Сумщина — вільна країна

Заява Сумської обласної державної адміністрації