№ 11 (248):

Ліки, що можуть завдати шкоди

Медицина і здоров’я

Серед найпопулярніших ліків, що продаються в аптеках без рецепта, можна знайти не тільки абсолютно непотрібні, але й потенційно шкідливі.

Арбідол


Імуномодулятор, використовується для профілактики і лікування застуди та грипу

Арбідол був розроблений у Радянському Союзі в 1960-і роки спільними зусиллями вчених Всесоюзного науково-дослідного хіміко-фармацевтичного інституту ім. Орджонікідзе, НДІ медичної радіології АМН СРСР і Ленінградського НДІ епідеміології і мікробіології ім. Пастера.



У 1970-80-і препарат отримав офіційне визнання своєї лікувальної дії проти гострих респіраторних захворювань вірусу грипу типів А та В, проте результати повномасштабних клінічних випробувань арбідолу, проведених в СРСР (тисячі чоловік брали участь у порівняльних подвійних сліпих плацебо—контрольованих дослідженнях), так і не були опубліковані.

У міжнародній медичній базі даних Medline з 1964 року є 4 публікації, присвячені випробуванням арбідолу. Дві з них (2008 рік) описують дослідження Л.В. Колобухіної у трьох групах по 100 чоловік, згідно з якими імуномодулятор віферон виявився ефективнішим за арбідол. Інше дослідження, проведене Т.А. Семененко в 2005 році на 125-х пацієнтах, виявило, що у групи, що приймала арбідол, титри антитіл до грипу ростуть швидше, але значимі клінічні ефекти описані так і не були. Згідно з третім дослідженням, проведеним у 2004 році в Китаї, 232 пацієнтам з простудними симптомами арбідол не допомагав. Для порівняння: щодо популярного у недавньому минулому противірусного препарату римантадину за останній час було проведено 26 рандомізованих клінічних досліджень.


"Арбідол залишається малодослідженим препаратом, — говорить професор Василь Власов, епідеміолог і президент Товариства фахівців доказової медицини. — Дослідження арбідолу не дають підстав розглядати його як препарат з доведеною у випробуваннях ефективністю лікування простудних захворювань, в тому числі грипу ".

Всесвітня організація охорони здоров'я не розглядає його як перспективний противірусний препарату, а американська Food and Drug Administration відмовилася реєструвати арбідол у якості лікарського засобу в США. Проте, наприклад, у Росії (в Україні препарат теж наявний у достатній кількості) арбідол давно займає перший рядок у рейтингах продажів лікарських засобів. У безперечні лідери він вибився в 2006 році, коли ексклюзивне право на виробництво і реалізацію препарату викупила компанія "Фармстандарт". Приблизно в той же самий час Роман Абрамович, структури якого контролювали "Фармстандарт", передав контроль над підприємством своїм соратникам Віктора Харітоніну і Єгору Кулькову. За даними тижневика "Собеседник" і ряду інших ЗМІ, Харітонін знаходиться в дружніх відносинах з главою Росздоровнагляду Миколою Юргелем, а також міністром промисловості й торгівлі Віктором Христенком і його дружиною, міністром охорони здоров'я і соцрозвитку Тетяною Голіковою. Потужна державна підтримка "Фармстандарту" взагалі й арбідолу зокрема, виражається в регулярних рекомендаціях приймати препарат, які виходять від Мінздоровсоцрозвитку та головного санітарного лікаря РФ Геннадія Онищенка. У 2006 році один із заводів "Фармстандарту" у Курській області відвідав тодішній президент Володимир Путін, який настійно порадив виробникам "випускати арбідол в достатній для всіх росіян кількості".

З 2006 по 2007 рік обсяг продажів арбідолу збільшився на 40%, а згодом чи не подвоювався щороку. "Фармстандарт" вже давно і міцно займає перше місце в списку десяти найбільш впливових локальних компаній на російському ринку — за версією Pharmexpert. Тільки у 2011 році компанія виграла тендери на держзакупівлі ліків загальною сумою близько 7 млрд руб. (на 1,6 млрд "Фармстандарт" продасть державі власні препарати, а на 5,5 млрд — імпортні, дистрибуцією яких він займається).



Ще варто почитати:

Сторінками “Громадянина України”

Виробництво на Сумщині за січень-травень 2010 року

Як циганки жінок дурять

Як звичайні українці реагують на кризу