№ 13 (250):

Проблема гельмінтозів в Україні не вирішується

Медицина і здоров’я

Сьогодні в Україні немає можливостей для вирішення проблеми масових гельмінтозів. Тисячі людей, що мають паразитарні захворювання, не отримують належної медичної допомоги у закладах охорони здоров'я.

Таку проблему 24 квітня 2012 підняли провідні фахівці сфери охорони здоров'я на круглому столі "Гельмінтози в Україні: Питання і сумніви пацієнтів. Відповідають експерти охорони здоров'я ", що відбувся в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України.

Аналізуючи цифри офіційної статистики, вчені та лікарі ставлять під сумнів їхню правдивість. На їхню думку, низький рівень виявлення захворювань гельмінтами серед українців пов'язаний скоріше не з досягненнями нашої вітчизняної медицини, а з нестачею діагностичної, клінічної та кадрової бази.



Підкресливши особливу актуальність цієї проблеми, професор Доан С. І. зазначила: "Що стосується України, то складається таке враження, що за даними офіційної статистики у нас навіть дуже сприятлива ситуація. І, звичайно, ми як фахівці розуміємо, що це недоліки самої статистики, оскільки в останні роки в Україні різко скоротилося число паразитологів, а існуючі методи і методики, які є в Україні, не дозволяють своєчасно виявити ураженість населення ". За словами Світлани Іванівни, про існування загроз реальних гельмінтозів в нашій країні також свідчать численні дзвінки до інституту, оскільки хворі паразитарними захворюваннями сьогодні не мають достатньої медичної допомоги в тому обсязі, в якому потребують. "Інститут щодня отримує по 3—4 дзвінки від пацієнтів, які вже просто втомилися від ходіння до різних фахівців, не отримуючи реальної допомоги", — зазначила професор.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, третє місце в світі по захворюваності серед інфекційних хвороб займають кишкові гельмінтози. Крім кишкових гельмінтозів, існують і не менш небезпечні для людини позакишкові гельмінтози, які можуть вражати будь-які органи і системи. При цьому зараження дорослих відбувається так само часто, як і дітей. 25% населення Земної кулі заражені гельмінтами і більше 100 млн дітей у світі через гельмінтозів мають затримки росту та розумового розвитку. За даними Європейського бюро ВООЗ, у Європі заражений кожен третій житель.

"Зрозуміло, що в такій ситуації дані, які представляються офіційною статистикою в Україні, просто сміховинні. Експерти ВООЗ дивуються, коли отримують дані, представлені переважно за рахунок виявлення гельмінтозів у дітей. Левову дозу гельмінтозів, виявлених в Україні, становлять ті види, які можуть бути виявлені самим зараженим ", — зазначив професор кафедри інфекційних захворювань А. В. Шкурба. Говорячи про існуючі в Україні можливості діагностики паразитів, він підкреслив, що сьогодні в державі немає паразитологічної служби, яка дозволила б своєчасно виявляти і контролювати гельмінтози. "У лабораторії звичайної лікарні щодня досліджується від 80 до 120 поданих на аналіз матеріалів. Скажіть, який лаборант впорається з таким навантаженням? У результаті й з'являються такі профанаційні висновки як "яйця глистів не виявлені", — сказав Андрій Вікторович.

Піднявши проблему своєчасності виявлення та терапії гельмінтозів у дітей, головний підлітковий терапевт Міністерства охорони здоров'я України, професор Бекетова Г. В. зупинилася на важливості державних профілактичних заходів, включаючи очищення і дотримання якості води, дезінфекцію стічних вод і грунту та необхідності проведення загальноосвітніх заходів, які підвищили б гігієнічну культуру населення.

Також було акцентовано увагу на необхідності проведення обов'язкової діагностики і лікування гельмінтозів у осіб, що потрапляють в групу ризику заражень. "У світі є дуже великий досвід з безкоштовного діагностування та лікування гельмінтів. Це стосується, наприклад, США. Вони розуміють, наскільки важлива ця проблема. Раз на місяць в багатьох штатах проводять акції з безкоштовної діагностики населення. І мені здається, що якщо ми вже сьогодні починаємо залучати громадськість і створювати інформаційний простір навколо проблеми гельмінтозів, підвищувати настороженість населення в цьому плані, це теж наш з вами внесок у вирішення проблеми ",— зазначила професор Бекетова.



Варто також почитати:

На Сумщині планують зібрати добрий врожай цукрових буряків

Економіка та соціальна сфера Сумщини у січні

Населення Сумщини за віком і статтю

Передноворічне слово