Останніми роками проблематика зростання рівня доходів населення виходить на перший план, оскільки цей показник об’єднує в собі рівень соціальної захищеності громадян, якості їх життя, стабільності та впевненості в майбутньому. Для працюючого населення рівень їхніх доходів окреслюється розмірами заробітної плати.
При встановленні посадових окладів або тарифних ставок роботодавець замислюється над питанням, скільки робітнику належить платити і повинен точно розібратися за що ж йому платити. Основою для організації оплати праці є тарифна система. Ця система використовується для розподілу робіт в залежності від їхньої складності, формування схеми посадових окладів, диференціювання розмірів заробітної плати з урахуванням кваліфікації працівників шляхом застосування міжпосадових коефіцієнтів.
Результати тарифікації робіт робітників-погодинників, фахівців, спеціалістів, керівників та службовців відображаються в штатному розписі, а робітників-відрядників – у відрядних розцінках. Встановлення відрядних розцінок тісно пов’язане із нормуванням праці.
Якщо аналізувати стан нормування праці в розрізі галузей, спостерігаємо, що найчастіше норми виробітку застосовуються в галузі будівництва, промисловості та сільського господарства. На підприємствах транспорту, торгівлі, фінансової діяльності та інших галузей нормується тільки час роботи, а оплата праці проводиться згідно з посадовими окладами.
Серед промислових підприємств міста позитивний досвід застосовування нормування праці є у таких: ПАТ НВО ім. М.В. Фрунзе, ПАТ «Сумихімпром», АТ «НВАТ «ВНІІ Компресормаш», АТ «Сумський завод Насосенергомаш» та інших. Так, наприклад, в АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» постійно проводяться заходи із поліпшення нормування праці з метою оптимізації чисельності персоналу, більш ефективного використання матеріальних, енергетичних та трудових ресурсів. З початку 2012 року на підприємстві було переглянуто 542 норми праці, зниження трудомісткості по яких склало 844,92 н/г. На підприємстві нормуванням праці охоплено 867 робітників. Середній відсоток виконання норм виробітку робітників з відрядною оплатою праці – 243,3%, у тому числі верстатників – 220,6%.
Конкретні зобов’язання про поліпшення стану нормування праці, розроблення науково-обґрунтованих норм праці, зниження її трудомісткості є обов’язковими пунктами, які включаються до колективного договору.
З початку року повідомно зареєстровано 165 колективних договорів, з метою активізації регулювання соціально-трудових відносин надано методичну допомогу щодо змісту колективного договору представникам 343 підприємств, установ та організацій.
Т. Масік, начальник управління праці та соціального захисту населення Cумської міськради
Варто також почитати:
Буймерівка, як яскравий приклад інвестицій в Сумщину
Що у соціалістів – на думці, в Бокого – на язиці
Поштовики Сумщини не пасуть задніх
Осередки національно-демократичних партій Сум підтвердили наміри співпрацювати
Як захистити свої нігті від грибку
Отже, Закон – один для всіх?