№ 31 (268):

Банки стягують комісії за дострокове зняття депозитів

Перша шпальта

Побачення з депозитом закінчено!Законодавство України зобов’язує банки повертати кошти вкладників при достроковому знятті своїх депозитів, що змушує кредитні установи впроваджувати різні способи утримання коштів.

Про це пише видання «Коммерсантъ Украина».

Ще рік тому Нацбанк відмовився від ідеї заборонити дострокове зняття депозитів, і банкіри почали шукати способи утримати кошти своїх клієнтів.

Зазвичай, клієнта заздалегідь попереджають про виплату відсотків за мінімальною ставкою, але деякі банкіри вводять і штрафні санкції за дострокове повернення коштів – від 0,1% до 3% від суми депозиту.Нацбанк і юристи підтверджують правомірність таких дій, оскільки ці комісії регулюються виключно за депозитними договорами.

Традиційно, кредитні установи при достроковому поверненні депозиту проводять перерахунок доходу за мінімальною ставкою – від 0% до 3-4%, хоча бувають і винятки.

Як правило, банки або не виплачують нараховані за вкладом відсотки зовсім, або перераховують відсотки за зниженою ставкою.

«Якщо договір розірвали протягом перших трьох місяців дії вкладу, ми не виплачуємо відсотки. Після трьох місяців – виплачуємо їх з розрахунку ставки за договором, розділеної надвоє», – пояснила начальник управління розвитку продуктів Банку Кіпру Анна Макаренко.

У будь-якому випадку клієнт знає, що поверне вклад.

«Він недоотримає частину відсотків, нарахованих за час перебування коштів на депозиті, але розміщені кошти будуть повернуті в повному обсязі», – розповів директор департаменту каналів продажів роздрібного бізнесу Банку «Форум» Дмитро Яковлєв.

Це дозволяє банкам знижувати ризики, пов’язані з подальшим розподілом ресурсів, які установа брала на депозитні рахунки на виразно регламентований договором строк, зазначив заступник голови правління Південкомбанку Олександр Коробко.

Хочеш зняти депозит – заплати

Часто банкіри прописують, що при достроковому розірванні договору клієнту виплачують відсотки за ставкою поточного рахунку.

– Пояснення просте: в цьому випадку вважається, що клієнт користувався грошима в режимі поточного рахунку і на першу вимогу банк повертає йому кошти, які враховувалися як термінові на певний період, – розповіла начальник відділу пасивно-активних операцій ОТП Банку Світлана Вельш.

Комісія при достроковому знятті депозиту і порядок її зміни повинні бути чітко обумовлені в договорі.

Однак деякі установи пішли далі своїх колег і ввели плату за дострокове розірвання депозитних договорів.

Ерсте Банк стягує з клієнтів, що розривають договір з банком, комісію в розмірі 3% від суми, яку достроково повертають за рахунками в національній валюті і 1% за рахунками в іноземній валюті.

Комісія за дострокове зняття коштів у ВТБ Банку становить 1% від суми безготівкового зарахування.

ВіЕйБі Банк стягує комісію, якщо клієнт не готовий чекати повернення своїх грошей кілька днів: 0,1% від суми виплати за гривневими вкладами, 0,05% – за вкладами в іноземній валюті.

Нацбанк не заперечує встановлення банками таких комісій, посилаючись на ст. 47 закону «Про банки і банківську діяльність», згідно з якою банки самі встановлюють процентні ставки та комісійну винагороду за свої послуги.

Захисники вкладників вважають цю норму хоч і законною, але несправедливою.

– У депозитному договорі можуть зазначити, що банк має право змінювати тарифи в односторонньому порядку. Теоретично, якщо комісія несправедлива, наприклад 3%, її можна оскаржити в суді, – зазначив юрист громадської організації «Захисту прав споживачів фінансових послуг» Анатолій Соболевський.Також можна почитати:

У Новому році - нова податкова соціальна пільга

Спекулянти на здоров’ї

Ющенко призначив дочку Віталіну головою Нацради

5 главных ошибок любого туриста. Мифы 2 и 3