№ 32 (269):

Ненайкращі ліки

Медицина і здоров’я

Обережно - лікиТерпінкод

Протикашльовий препарат

До складу цих ліків, які мають допомагати при кашлі, входить традиційна відхаркувальна речовина терпінгідрат, яка, навпаки, може кашель провокувати. Проте набагато більший інтерес становить інший компонент Терпінкоду - кодеїн (в одній таблетці - 8 мг), наркотичний алкалоїд опійного маку, аналог морфіну. Як і морфін, кодеїн допомагає при болях, пригнічує кашель і діарею, при цьому може викликати ейфорію, але діє приблизно в десять разів слабкіше.

Однак при необхідній кількості з терпінкоду можна отримати наркотик дезоморфін, який в десять разів сильніший за морфін. У багатьох країнах світу препарати, що містять кодеїн, продають виключно за рецептом, і їхній продаж фіксують в аптечних журналах.


Коделак

Протикашльовий препарат

Як і Терпінкод, Коделак є протикашльовими ліками комбінованого складу, що містять кодеїн (ті ж самі 8 мг), а також порошок термопсису і корінь солодки. В інструкції для застосування препарату говориться, що «кодеїн має центральну протикашльову дію, зменшує збудливість кашльового центру. При застосуванні в дозах, що перевищують рекомендовані, в меншій мірі, ніж морфін, пригнічуює дихання, гальмує перистальтику кишечника, рідше викликає міоз, нудоту, блювоту, проте може викликати запор. При тривалому застосуванні кодеїн може викликати медикаментозну залежність». Як і Терпінкод, Коделак є джерелом сировини для приготування дезоморфіну.

Пенталгін

Знеболюючий препарат широкого спектру дії

Один з найпопулярніших українських та російських препаратів, Пенталгін, поряд з іншими безрецептурними хітами – Терпінкодом і Коделаком – містить кодеїн, але далеко не тільки його. Цей комбінований анальгетик вражає своєю універсальністю та різнобічністю. Як стверджують виробники, парацетамол і пропіфеназон, що входять до складу Пенталгіну, «чинять жарознижуючу, знеболюючу дію», «кофеїн чинить тонізуючу дію (зменшує сонливість і відчуття втоми, підвищує розумову і фізичну працездатність, збільшує частоту серцевих скорочень, підвищує артеріальний тиск при гіпотонії)», «кодеїн діє знеболююче і покращує переносимість болю», а «фенобарбітал чинить дію седативну та спазмолітичну».

Як стверджує професор Павло Воробйов, подібні препарати «найчастіше використовують для усунення симптомів хвороби, а не для лікування. У просуванні таких ліків зазвичай використовується недостатньо перевірена і обґрунтована інформація, розрахована на малограмотного пацієнта. Усунення симптомів часто заганяє хворобу всередину, приводячи до подальшого погіршення її перебігу. Виробники подібних ліків не проводять правильно організованих досліджень з метою пошуку доказів, а впливають гіпнотично на свідомість споживачів».