4 жовтня 2012 року Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник спільно з Національною історичною бібліотекою України представили широкому загалу програму ЮНЕСКО «Пам'ять світу». Захід відбувся у рамках презентаційної програми ІІ Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», який відбувався у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал».
Присутніх привітав Генеральний директор Києво-Печерського заповідника Любомир Михайлина.
«Ми зібрались тут сьогодні для того, аби представити громадськості унікальну міжнародну програму, спрямовану на збереження скарбів документальної спадщини світу. Мова йде про Програму ЮНЕСКО «Пам'ять світу», яка розпочала свою дію ще у 1992 році», - зазначив він.
Пан Михайлина розповів, що у липні поточного року Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник спільно з Національною історичною бібліотекою України та за підтримки Міністерства культури України домовилися про реалізацію цієї міжнародної ініціативи.
За його словами, на сьогоднішній день у фондах Києво-Печерського заповідника зберігається близько 70 000 експонатів, серед яких є унікальні артефакти, у тому числі колекція стародруків XVI-XVIII ст.: «З болем мусимо зазначити, що велика кількість унікальних, рідкісних видань постраждали під час пожеж, війн, в тому числі від комуністичного режиму. Заповідник докладає всіх зусиль для збереження тих скарбів, що залишилися».
«Саме тому ми хочемо ще раз наголосити, що ініціатива Заповідника та Національної історичної бібліотеки взяти участь у програмі ЮНЕСКО є надзвичайно важливою не лише для Києва, України, але й для усього людства. Маємо надію, що завдяки цій співпраці у майбутньому увесь світ отримає можливість побачити ті цінні надбання, які досі залишаються недосяжними для широкого загалу», - наголосив Гендиректор Заповідника.
У свою чергу директор Національної історичної бібліотеки Алла Скорохватова подякувала керівництву Заповідника за пропозицію долучитись до програми «Пам'ять світу» та розповіла про безцінні фонди Бібліотеки й гостру необхідність їх збереження для наступних поколінь.
Власне презентацію програми ЮНЕСКО «Пам'ять світу» провела для присутніх заступник генерального директора Заповідника Влада Прокаєва.
ДОВІДКА
Програма ЮНЕСКО «Пам’ять світу» (Memory of the World Programme) – це міжнародна ініціатива, розпочата у 1992 році, яка має на меті забезпечення визнання документальної спадщини, що має міжнародне, регіональне та національне значення, ведення реєстру цієї спадщини та присудження емблеми з метою її ідентифікації. Завдання програми полягає у популяризації та захисті всесвітньої документальної спадщини та забезпеченні загального та постійного доступу до неї, шляхом здійснення оцифрування найбільш цінних документальних пам’яток та формування загальнодоступних електронних ресурсів. Загалом програма охоплює документальну спадщину за всю писемну історію людства, починаючи від папірусних сувоїв або глиняних табличок і закінчуючи фільмами, звукозаписами або оцифрованими файлами.