№ 34 (271):

Банки відмовляються видавати дешеві кредити

Актуалії

Кредит не для будь-когоДо чиновників Міністерства регіонального розвитку дедалі частіше надходять скарги щодо неможливості отримання кредиту за президентською програмою «Доступне житло».
 
Охочі отримати дешеву іпотеку від Януковича скаржаться, що практична реалізація програми кульгава: окрім «підневільних» держбанків інші фінустанови не рвуться видавати кредити під 16%, адже навіть середня прибутковість депозиту зараз на кілька відсотків вища. Та й держбанки з власною програмою розвитку не охочі до надання кредитних послуг, пише газета «Дело».

«Ми з дружиною зібрали всі документи і подали їх на розгляд на початку серпня. Наш сукупний дохід становить близько 8,8 тис гривень, а платіж за кредитом, як ми розрахували, становитиме близько 1,5 тис гривень. Тобто, це несуттєво для нашого бюджету, каже житель Сімферополю Артур. Однак після цього буквально щодня нам телефонували з «Ощадбанку» і просили підносити нові й нові документи, а 7 вересня просто відмовили в кредиті, не обумовивши причини».Чиновники таку ситуацію пояснюють внутрішніми правилами банків і загалом просять не шукати недоліків у настільки масової програми, запущеної лише 4 місяці тому.


Просторі квартири людям не по кишені

Але чи можна вважати цей час коротким з урахуванням того, що на тлі 450 виданих кредитів в Україні є близько мільйона сімей, які потребують житла? Згідно з оцінками виконавчого директора Української національної іпотечної асоціації Павела Матіяша, навіть якщо освоїти 1 млрд гривень, то це забезпечить видачу лише 26-30 тисяч кредитів.

До того ж, окрім бюрократичних зволікань у банках претенденти на «Доступне житло» стикаються з проблемою відсутності відповідного житла. Перш за все, це стосується метражу квартир. Більшості громадян необхідні невеликі 1-кімнатні квартири з метражем до 50 кв м. Однак таке житло в програмі – велика рідкість, а дозволити собі просторі апартаменти може далеко не кожен.

Чиновники у міністерстві знизують плечима щодо банальних проблем отримувачів іпотеки та виправдовуються, мовляв: поруч із недоліками – очевидні переваги, які значно суттєвіші від прогалин.

«За 4 місяці ми видали 450 кредитів, і восени спостерігаємо активізацію громадян в подачі заявок на житло. Поки що було освоєно близько 100 млн гривень, але складно сказати, чи зможемо ми освоїти передбачений на ці цілі мільярд до кінця року», ухильно відповідає заступник директора Департаменту державних програм розвитку житлових програм Мінрегіонбуду Володимир Височин.

Також чиновник додає, що умови видачі житла поступово спрощуються, а 14 тис квартир, що беруть участь у програмі, покривають всі області країни.

«Було розширено перелік об’єктів нерухомості з допуском до програми житла, побудованого в 2007 році. Також посилено контроль за термінами введення нерухомості – зараз ці питання контролюються обласними держадміністраціями. Що стосується фінансових умов, то були навіть випадки, коли Укргазбанк видавав кредит з початковим внеском від 10% річних», перераховує переваги програми посадовець.

Коротко про іпотеку

Нагадаємо, що «Доступне житло» передбачає компенсацію відсотків іпотеки відповідним категоріям громадян. Ставка кредиту – 16%, 13% з яких платить за громадянина держава. Позика надається лише в гривні, максимальний термін кредитування – 15 років. Позичальник мусить зробити початковий внесок у розмірі 25% від суми кредиту.

Максимальний розмір кредиту, за яким можуть частково компенсувати відсотки, розраховується шляхом множення нормативної площі житла на його розрахункову вартість. При цьому нормативну площу житла встановлено на рівні 40 кв. м на самотнього громадянина та 58 кв. м на сім’ю з трьох і більше осіб.

Розрахункова ж вартість залежить від місця перебування на обліку громадянина, що кредитується. Якщо він перебуває на обліку в Києві – вартість 1 метру – 7000 грн, у Київській області, обласних центрах, у Севастополі та Сімферополі – 5000 грн, в інших населених пунктах – 4000 грн. Щомісячна сума погашення за кредитом не повинна перевищувати 50% від сукупного щомісячного доходу сім’ї.