№ 34 (271):

Факти про ціни в українських аптеках: шукаємо шляхи економії

Перша шпальта

Працювати на одну аптеку - сумна перспективаНайелементарніше лікування може вдарити по кишені. А заощадити за купівлі медпрепаратів інколи непросто, адже ціни можуть суттєво відрізнятися навіть в одній аптечній мережі.

Про те, від чого залежать ціни в українських аптеках, і як зорієнтуватися в них покупцеві, пише Prostobank.ua.

Факт перший: не буває «дорогих» і «дешевих» аптек

Перше, на що наражається покупець, який отримав від лікаря чималий список медикаментів, – це різні ціни в аптеках. Причому вартість одних препаратів в одному пункті може бути набагато вищою, ніж середньоринкова, а інші ліки продаватимуть порівняно недорого. Тому вибрати «дешеву» аптеку і піти туди зі списком медикаментів не те що не просто, а деколи неможливо.Річ у тім, що аптеки обмежені у своїх можливостях керувати ціною, змінюючи розмір власної націнки. «Націнка аптеки – це її витрати плюс прибуток. Для кожної є свій відсоток націнки, нижче якого вона не може опуститися. Це і визначає її конкурентоспроможність на ринку», – розповідає пані Лідія, провізор і працівник однієї з великих аптечних мереж.

Зменшення націнки нижче допустимого рівня не дозволить аптеці нормально працювати. Максимальні рівні націнок регламентовано і вони залежать від багатьох чинників. «Нормально функціонує аптека, яка має в асортименті близько 10 тис. препаратів. Тому, здебільшого, йдеться про індивідуальну вартість медикаменту. Виділяють окремі групи: ходові – неходові, сезон – не сезон, регульована ціна. Верхню межу націнки встановлюють рішенням облдержадміністрацій, тому в кожній області він різний: від 30 до 80%. Середня націнка – в межах 25%, – пояснює провізор.

В одній і тій самій аптеці одночасно пропонують один препарат за найнижчою ціною на ринку, а інший – за найвищою. При цьому різниця між найдорожчою і найвигіднішою пропозицією в різних аптеках становить 20-30%, а інколи сягає 60-80 відсотків.

Факт другий: в одній аптеці можуть бути різні ціни навіть на один товар

Трапляється, що в різних аптеках однієї мережі препарат продають за різними цінами. Секрет простий: вартість залежить від партії закупівлі товару.

– Навіть в одній аптеці одночасно може бути один препарат за різними цінами. Одну партію ліків придбали вигідно, а вартість наступної була вищою, тому щоб уникнути відмови, купили як є. Або навпаки: препарат був дорогий, а коли з'явилася нижча ціна, ліки закупили за цією вартістю. Зводити ціни до спільного знаменника – нереально, тому кожну партію продають за своєю вартістю, – говорить провізор.

Тож коли вам потрібно кілька упаковок ліків, їх в одній аптеці можуть запропонувати за різними цінами.

Факт третій: ціна залежить від постачальника, а не від аптеки

Не завжди варто нарікати на аптеку, що встановила захмарні ціни на ліки. Зазвичай це результат високої оптової ціни. «Левова частка вартості препарату – його оптова ціна. Якщо купити дорого і націнити мінімум, твоя вартість все одно не буде конкурентною. Тому дуже важливо вигідно купити препарат, – пояснює пані Лідія.

Ціна для покупця залежить не від аптечних націнок, а від вартості постачальника. «Якою б не була націнка аптеки, дорогий препарат все одно залишиться дорогим, а дешевий – дешевим, – наголошує провізор.

Звичайно, значення аптеки в цьому процесі не можна зводити до нуля.

– В одній мережі закупівлею займається професіонал, який знає ринок та асортимент, а в іншій – випадкова людина, яка купує будь-що за усякими цінами, – розповідає пані Лідія.

Звідси висновок: аптеки з більш прийнятними цінами на препарати існують, але зазвичай стають такими не через зниження власної націнки, а завдяки добре організованим закупівлям.

Факт четвертий: українці вже заощаджують

Українські покупці ліків і так перебувають у вигідному становищі в порівнянні з європейськими, адже у нас вартість багатьох медикаментів нижча.

– Приміром, німець за Ессенціале або Гастритол, вироблені в Німеччині, викладе набагато більше. Тому що він сплачує ще й вартість наукових досліджень і розробку нових препаратів. Для нас європейські виробники ці витрати не включають у ціну, зважаючи на бідність населення, – каже провізор.

Факт п'ятий: ціна – не головне

Враховуючи сказане вище, єдиний очевидний спосіб заощадити під час купівлі ліків – це шукати вигідні ціни на різні препарати в різних аптеках. Але, як показує практика, це підходить не всім. «Людині краще купити в аптеці все, ніж блукати в пошуках. Особливо, якщо великий список препаратів, екстренний випадок або якщо покупець надто зайнятий. Тому для аптеки важливо мати препарат за невигідною ціною, ніж не мати його взагалі, – коментує пані Лідія.

Якщо заощадити все-таки потрібно, а бігати по аптеках не хочеться, можна проаналізувати ціни через аптечну довідку або, зателефонувавши до кількох аптек, вибрати більш економний варіант.

Купувати ліки в різних аптеках може хіба що та людина, яка давно «знайома» зі своєю недугою. Хронічний хворий знає вартість свого препарату, знає завчасно, коли той йому знадобиться, може шукати, де дешевше, щоб заощадити.

Однак не варто забувати, що придбання ліків – це не те саме, що купівля харчів або побутової хімії. Крім ціни, важливими є також інші критерії.

– Говорити лише про вартість – це дуже вузький аспект. Має бути все в комплексі: правильний припис лікаря, якісні медпрепарати, грамотна консультація провізора, вигідна ціна, – наголошує пані Лідія.

Насправді неправильне призначення лікаря може обійтися пацієнтові набагато більшими витратами. Тим часом, чимало дорогих імпортних препаратів мають дешевші аналоги, що не поступаються якістю, про що пацієнтові повинен розповісти провізор.