№ 35 (272):

Як отримати спадок, якщо квартира не приватизована

Право і закон

За все слід боротисяДля того, щоб отримати у спадщину неприватизовану квартиру, для початку необхідно переоформити договір найму житлового приміщення в судовому порядку (тобто, подати до суду позовну заяву про визнання вас наймачем за договором найму житлового приміщення).

Про це розповіла експерт з юридичного супроводу бізнесу, судовому супроводу корпоративних суперечок Ніна Михальська.

– Такий договір укладається в будинках державного і громадського житлового фонду в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем – відповідним підприємством, установою, організацією і наймачем – громадянином, на ім'я якого видано ордер, – пояснює експерт.

З цією метою буде необхідно відновити ордер на вселення. Як правило, він зберігається в організації, яка його видала.

Згідно зі статтею 106 Житлового Кодексу України, право на визнання його наймачем за раніше укладеним договором найму жилого приміщення замість попереднього наймача у разі смерті наймача або втрати ним права на жиле приміщення належить будь-якому членові сім'ї наймача.

Також, як стверджує експерт, слід звернути увагу на те, що претендент не може бути визнаний наймачем, якщо ця квартира була видана первісному наймачеві у зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків на цьому підприємстві. Якщо наймач одержав жиле приміщення не у зв'язку з виконанням трудових обов'язків або коли наймодавець втратив право на його виселення, а також на приміщення в будинках колгоспів, то це правило на вас не поширюється.

Тільки після цих дій можливо претендувати на приватизацію житлової площі.Чи можна відібрати квартиру за несплату послуг ЖКГ?

Чинним законодавством не передбачено можливості погашення наявної заборгованості за житлово-комунальні послуги за рахунок переходу права власності на квартиру до організації-постачальника послуг. Таке можливо винятково у добровільному порядку за згодою боржника. Про це розповів експерт у цивільній, господарській, корпоративному та податковому праву Роман Хрустенко.

– Заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги може бути стягнута за рішенням суду. Виконання такого рішення суду буде здійснюватися відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», – пояснює експерт.

У відповідності з цим Законом спочатку державним виконавцем буде надана можливість боржникові добровільно виконати рішення суду. Після цього будуть здійснені дії з пошуку майна боржника і накладення на нього арешту.

При цьому, як стверджує експерт, в першу чергу стягненню підлягають кошти боржника в національній та іноземній валюті, в тому числі, що перебувають на рахунках у банківських установах. Після цього допускається звернення стягнення та подальша примусова реалізація іншого майна боржника, в т.ч. і нерухомого.

Крім Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції про порядок проведення виконавчих дій (затверджене наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 р. N 74/5), процедура примусової реалізації нерухомого майна боржника врегульована Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (затв. наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999 N68 / 5).