Попередня версія:

Доплата до пенсій: що за цим стоїть?

Виконавча влада

   Більшість пенсіонерів в Україні одержують пенсії нижчі від 200 гривень. Сказати, що це мало – нічого не сказати. І, зрозуміло, підвищення пенсій для наших малозабезпечених пенсіонерів можна лише вітати   Але вітати лише тоді, коли таке підвищення є законним. А законність у цьому випадку означає, що кошти на підвищення мають бути закладені у Державний бюджет, який затверджує Верховна Рада (ст. 96 Конституції України). Законність ще передбачає прорахунок наслідків від набрання чинності того чи іншого законопроекту. Однак у тому то й справа, що законопроекту, швидше за все, немає, і Верховній Раді затверджувати немає чого. Просто Прем’єр-міністр Янукович від свого імені (навіть не від імені Кабінету Міністрів, який мав би після свого засідання прийняту відповідну постанову) пообіцяв під час власних передвиборчих поїздок областями країни підвищити пенсії з 1 вересня наполовину від їх мінімального рівня. Чого практично зробити неможливо, через те що це прерогатива парламенту, як законодавчої гілки влади. Тому то й віце-прем’єр М. Азаров озвучив на недавній прес-конференції тезу про те, що це, мовляв, не підвищення пенсій, а доплата до них. І вона, виявляється, не буде оподатковуватись. У той час, як інші доплати за законом оподатковуються. Але тут Азаров вирішив, що доплати до пенсій оподатковуватись не будуть. Цьому діячу теж – як і його шефу Януковичу – закони не писані.

   Я впевнений, що наші пенсіонери (до речі, і моя мама є на пенсії) правильно мене розуміють, коли висловлююсь на тему незаконних доплат. Бо це є верхом популізму, невиваженості, безвідповідальності та найгіршої проби авантюризму. Все це призведе до практично неконтрольованого стрибка цін, а то й, взагалі, до дефолту в країні.

   У цьому ж зв’язку мені хочеться поставити чимало запитань до чинного Прем’єр-міністра та кандидата на пост Президента. Ось ці запитання.

 

   На який період пенсіонерам можна буде розраховувати на одержання доплати до пенсії? Два місяці, три, до кінця року? Чи розуміє Прем’єр Янукович, що він є главою вищого ВИКОНАВЧОГО органу влади, а не ЗАКОНОДАВЧОГО і роздавати обіцянки, які зачіпають Державний бюджет пахне криміналом? Чи розуміє, що з чим він плутає і що в результаті витворяє? Хочеться запитати: якщо грошей у бюджеті немає, то хто буде розплачуватись за дані Прем’єром обіцянки, і чим це може обернутись у недалекому майбутньому для тих же самих пенсіонерів? А ще хотілося б знати, яке пенсійне забезпечення буде у 2005 році. Своїм мінімумом воно матиме розмір пенсії 284,6 гривні? І чи закладена ця сума у проекті Держбюджету на наступний рік? Я дуже в цьому сумніваюсь. Хочеться запитати, чому саме перед виборами у Прем’єра “відкрились очі” на жалюгідне становище більшості пенсіонерів; чому саме зараз розмір пенсій вийшов на перший план? А не раніше або пізніше, скажімо – з 1 січня 2005 року?

   Те, що утнув Янукович, і комуністична влада собі не дозволяла. Тоді, хоча б для вигляду, але обов’язково проводились засідання, хоча й одноголосно, але, все ж таки, голосували... І, як наслідок, на світ з’являвся відповідний документ – чи то закон або зміни до такого, чи постанова... А тут – на тобі: “благодійник”, який не маючи жодної законної підстави, “гарантує” кілька мільярдів гривень, заступаючи собою і сам Кабінет Міністрів, і Президента, і парламент!

   Проте насправді моторошно стає навіть не від Януковича. Справа навіть і не в ньому (багато для нього честі). А в тому, що такі волюнтаристські заяви з вуст представника виконавчої влади сприймаються великою кількістю людей , мало як не норма. А урядовці та політики (що є у цьому випадку найстрашніше) теж здебільшого не реагують на подібні зловживання посадовим положенням. Вони, схоже, і не бачать цих порушень. Вони вже не розрізняють що законне, а що – протизаконне. Тим самим потурають Януковичу й далі творити, що заманеться.

   Пенсії піднімати треба. Але щоб таке підвищення не могло нашкодити у майбутньому, його слід приймати лише на законних підставах, осмислено. Тоді це буде благо як для пенсіонерів зокрема, так і для суспільства в цілому.

  Янукович у черговий раз довів, що для нього не існує Конституції, законів... А якщо це так, то де гарантія того, що сьогодні, напередодні виборів він “роздає” пенсії, “Таврії” ветеранам, а завтра когось “незручного” не оголосить ворогом народу? Без суду та слідства. З відповідними наслідками для “винуватця”... Тож не забуваймо: благими намірами вистелена дорога в пекло.

О. САХНО

P.S. Учора із повідомлень інформагентств стало відомо, що Янукович вимагає від Чечетова 300 мільйонів грн. на пенсії. Наведемо одну з таких інформацій: “Кабінет міністрів доручив Фонду державного майна перерахувати в бюджет додатково до кінця року 300 млн. гривень, що будуть використані для підвищення пенсій, повідомляють Українські Новини, посилаючись на джерело в уряді.

  Усього для підвищення пенсій Кабміну потрібно додатково вишукати близько 4 млрд. гривень.

   ФДМ для виконання доручення уряду планує продати до 2005 року вугільну компанію «Краснодонвугілля» (Луганська область), а також виробника олій і мастил завод «Азмол» (Бердянськ, Запорізька область).

  Нагадаємо, що Кабмін підвищив з вересня розмір мінімальної пенсії до рівня прожиткового мінімуму, встановленого в 2004 році для непрацездатних громадян на рівні 284,6 гривні на місяць.”