Попередня версія:

КРИВАВА СУБОТА . 13-те

Інша тематика

  А что  это  за шаги такие на лестнице? -  спросил Коровьев, поигрывая
ложечкой в чашке с черным кофе.
     -   А    это   нас   арестовывать  идут, - ответил Азазелло  и  выпил стопочку
коньяку.
 - А, ну-ну, - ответил на  это  Коровьев

 М. Булгаков, "Майстер і Маргарита".

Хроніка подій

13 листопада проходили засідання Ковпаківського суду над громадянами (включаючи спостерігачів), які 31 жовтня були затримані на 46  виборчій дільниці (територія концерну "Укросметал", народного депутата Григорія Дашутіна).  Ці люди цілком законно  вимагали пред'явити протокол голосування, однак на дільницю їм дозволили заходити лише по одному. У цей час  Павла Піддубного, працівника заводу "Компресормаш",  вдарив член виборчої комісії. Почалися заворушення. Були побиті шибки. За викликом Дашутіна прибула міліція, усіх затримали, але потім відпустили.  Засідання у справі було призначене на 12 листопада, однак за словами родичів затриманих повістки були доставлені їм лише ввечері того дня.  А з 6 ранку 13 листопада за рішенням суду людей у примусовому порядку доставили до приміщення суду та судили за статтями кодексу про адміністративні правопорушення. За словами очевидців, адвокати, родичі затриманих  та журналісти не були допущені на судові засідання, які проводив нещодавно призначений суддя Ковпаківського райсуду - Вадим Риков, відомий як особа близька до голови Сумської обласної державної адміністрації Володимира Щербаня (бо певний час був помічником губернатора). Міліціонери на вході повідомляли, що засідання проводиться в закритому режимі, однак відмовилися пред'явити відповідне рішення суду. Як  згодом стало відомо, усі обвинувачені, крім неповнолітнього,  були засуджені на десять діб арешту.  Коли з будівлі суду почали виводити засуджених, громадяни, які очікували на рішення суду, спробували  перешкодити проїзду спецмашини, щоб дізнатися куди саме повезуть засуджених. Дехто з протестуючих ліг на асфальт.

Після цього спецзагін "Беркута", який перебував поруч, накинувся на людей, застосувавши кийки та газ .

В результаті дій "Беркута" постраждало близько 15 осіб, четверо з них було госпіталізовано. Серед  серйозно постраждалих виявилися студент СумГУ Максим Мінаєв, його батько Геннадій Мінаєв, батько незаконно засудженого в цій справі  таксиста  Віталія Набієва, студент СумГУ Станіслав Сафоненко.

Працівники "Беркута" намагалися пошкодити камеру оператора, який знімав усе що відбувалося,  побили журналіста "Данкору" Владислава Івченка, незважаючи на те, що він пред'явив своє посвідчення й не чинив опору.

 Цього ж дня о 15 годині на центральній площі Сум відбувся санкціонований, як це особливо підкреслив другий секретар обкому СПУ Сергій Клочко, мітинг проти свавільних дій представників влади та на підтримку ув'язнених, серед яких є й офіційні спостерігачі від кандидата в президенти Віктора Ющенка.

На мітингу було оголошено про початок безстрокового студентського голодування просто на центральній площі міста.

Студенти  повідомили, що не припинять голодування до виконання таких їхніх вимог:

- звільнення громадян затриманих 13 жовтня зранку й засуджених Ковпаківським районним судом;
- покарання організаторів і виконавців побиття людей здійсненого співробітниками "Беркута" ;
- припинення тиску на людей, надання їм можливості вільно голосувати  та припинення спроб  фальсифікацій виборів.


Речниця руху студентського спротиву Олександра Веснич закликала всіх небайдужих людей допомогти студентам теплими речами, чаєм та кавою.

 Офіційний коментар УМВД  з цієї справи виглядає так:  " Після закінчення суду, під час того  коли правопорушників поміщали в спеціальний автомобіль біля адміністративного будинку суду зібрався натовп  у кількості 100 чоловік. При спробі машини виїхати знадвору суду юрба почала розгойдувати автозак, деякі громадяни лягали на проїзну частину під колеса автомобілів.
У такий спосіб вони заважали рухові конвойного автомобіля з адміністративно арештованими і виконанню рішення суду, створюючи небезпеку нападу на конвой. Щоб недопустити напад на конвой і припинити протиправні дії співробітниками міліції були застосовані спецзасоби - газ "Терен -4" та палиці. Тілесні ушкодження одержали двоє співробітників слідчо-оперативної групи, які звернулися по допомогу в лікарню. Випадок зареєстрований . Йде перевірка Ковпаковським райвідділом міліції."

Цей же коментар був озвучений увечері того  дня телеканалом  "Відікон" і прокоментований народним депутатом Олександром Царенком у тому дусі, що все це витівки прибічників кандидата в президенти Віктора Ющенка, які навмисне розгойдують ситуацію. Крім того телеканал показав голову дільничної комісії,  на якій відбувалися  згадані події 31 жовтня. Вона повідомила, що після завершення підрахунку  голосів ряд осіб почав вимагати оприлюднення протоколу результатів виборів. Було прийняте рішення допускати громадян на дільницю по одному, бо вона розташована в приміщенні концерну "Укросметал" і тут необхідний порядок. Але громадяни  силоміць увірвалися до дільниці, вибили вікна.

Кандидат у президенти Віктор Ющенко пообіцяв надати юридичну допомогу сумчанам, яких покарали за те, що вони хотіли бути спостерігачами та недопустити фальсифікацій. Він сказав, що суд і застосування газу проти сумчан нагадало йому 1937 рік.

Ющенко переконаний, що  сьогодні "вся Україна також солідарна з сумчанами, яких заарештували тільки за те, що вони хочуть бачити своє рідне місто демократичним", повідомляє інтернет-видання "Українська правда".


Розбір польотів

Цей випадок є ще однією загальною ілюстрацією до "незалежності" судочинства в Україні, і на Сумщині зокрема. Проте, маємо ще й детальнішу ілюстрацію з портретом судді Рикова у центрі. Хто такий Риков? Як ми вже згадали на початку - колишній помічник Щербаня. Навіть не керівник якогось з управлінь (хотілося б надіятись - юридичного), не людина, що має достатній життєвий і практичний досвід у цій сфері. Ця людина стала суддею, перед цим працювавши ПОМІЧНИКОМ! Цей факт є  свідченням абсолютного банкрутства теперішньої влади. Суду на Сумщині фактично немає. Однак більшість людей з цим миритись не буде.

    А тепер питання до цього судді. Чого це раптом засідання проводилося в закритому режимі без участі адвокатів, родичів  обвинувачених та журналістів? Можемо почути відповідь: " А ми так захотіли. Та й взагалі маємо право".  Щодо журналістів та родичів можливо, а от щодо адвокатів вибачте  -  дзуськи.

Ст.59 Конституції України : "Кожен має право на правову допомогу.  У  випадках, передбачених законом, ця допомога надається  безоплатно.  Кожен  є вільним у виборі захисника своїх прав.
     Для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання
правової допомоги при вирішенні справ у судах та  інших  державних
органах в Україні діє адвокатура."
 

Ось так в Конституції  записано, це вам не якійсь високопосажений дядько сказав. Бо дядько, він як прийшов так і піде. Дядько він узагалі на "чумоданах" сидить і чухає одне місце, роздумуючи тікати йому  на Канари,  чи дочекатися поки його урочисто на нари спровадять. А от відповідати за протиправні вчинки доведеться тим, хто їх скоїв. Незважаючи на статус того самого когось.

Ні, я розумію, воно якось неприємно проводити судові засідання за участі громадськості, бо якась вона неправильна  останнім часом стала ота громадськість. Така собі. Малокерована. Може посеред судового засідання бовкнути щось не те. Може під час виголошення несправедливого вироку взяти собі та й вийти, привселюдно грюкнувши дверима.  А ти собі стій і читай наче бовдур. Наодинці. Ніякої, розумієш, тобі поваги до суду. Ні, ну воно, звичайно, можна посадити когось діб так на десять за неповагу до служителів Феміди. Але ж їх таки багато збирається, слід визнати,  всіх не пересаджаєш. Знову ж таки -  піди зрозумій, що воно там таке собі сидить і "гавкає". Може воно там журналіст, або ще гірше депутат народний, Луценко який-небудь, чи ще щось таке. Тих взагалі чіпати боязко, бо ж  ґвалт підіймуть на всю країну.

Під час побиття громадян під стінами Ковпаківського райсуду м. Суми постраждали два правоохоронця. Реакція на це від  УМВС: от, мовляв, такі-сякі  негідники - "пошкодили" двох співробітників. А за іншою інформацією, самі співробітники "Беркута" побили двох міліціонерів, що знаходилися поряд з пікетуючими - так би мовити, потрапили під гарячу руку. Але якщо дотримуватися версії УМВС, то одразу виникає таке запитання. Чому це раптом громадяни побили лише пару правоохоронців? Чому не більше? Напевно, що на це моє питання хтось з правоохоронців обуриться. Мовляв, це ж екстремізм, заклики до протидії охоронцям порядку! Та ж ні, панове правоохоронці, заспокойтеся, закрийте свої кодекси та перестаньте нарешті шукати склад злочину там, де його немає. Тут не звинувачення ваші потрібні, тут проста цікавість виникає, чому стражам порядку люди не відповіли тим же самим? Бо ж відомо, що людина має право на необхідну самооборону від злочинних посягань.  Перекладаючи на просту людську мову, якщо на вас біжить якийсь, даруйте на слові, мудило в червоному кашкетику, прискає в обличчя газом та періщить кийком, то ви маєте повне законне право в свою чергу відповісти йому тим самим або навіть більшим. Це ж, звичайно,  в тому випадку, якщо ви нічого такого злочинного не робили. Та ні ж, заперечують правоохоронці, ще й як робили: машину конвойну намагалися зупинити, під колеса лягали.  Кажуть, ми мали право відновити порядок.  Добре, припустимо,  жителі Сум робили щось незаконне й право мали ви порядок навести. Але хто давав вам право застосовувати спецзасоби: газ та кийки?

Ми наразі не  знаємо, що там сталося з тими співробітниками УМВС, які травми вони отримали, а от результати "подвигів" правоохоронців - відомі.

 Студент  СумГУ Максим Мінаєв отримав від блюстителів порядку реактивний набряк кон'юктиви правого ока, численні забої  рук, ніг, спини. Його батько Геннадій Мінаєв -  забій поперекової ділянки та хімічний опік кон'юктиви першого ступеню обох очей.  Батько засудженого таксиста  Віталія Набієва (якого, за словами очевидців,   засудили лише за те, що він проїзджаючи повз дільницю зупинився й запитав чи не потрібна допомога !) -  реактивний набряк кон'юктиви обох очей, забій правої частини голови, є підозра на струс мозку. Студент СумГУ Станіслав Сафоненко - забій правої руки, реактивний набряк кон'юктиви обох очей. Це, звісно, далеко не повний перелік постраждалих.

 Що, кажете командир сказав: "Дістати кийки. Ату їх!",  а йому в свою чергу  ще якийсь дядько наказав, то ми й побігли. А які до нас запитання, нам  що дядько скаже, те ми й робимо, адже ми люди підневільні. Ні, всі ці - вашою мовою -  відмазки не катять, усе це ні що інше, як   злочинні побрехеньки,  бо на такий випадок існує стаття 60 Конституції України: "Ніхто не  зобов'язаний  виконувати  явно  злочинні розпорядження чи накази.     За віддання і  виконання  явно  злочинного  розпорядження  чи наказу настає юридична відповідальність." 

Оцим ви мали керуватися і нічим іншим. Вам же ваші співгромадяни кричали: "Міліція з народом".

Та чи справді вона з народом, коли є  інформація, що свавілля не обмежилося побиттям людей біля суду, а принаймні один  з засуджених  -  Чередниченко був побитий співробітниками міліції.

 От скажіть, яка була потреба застосовувати спецзасоби? Що, не можна було відновити порядок без цього? Звісно, що можна було. Звісно, що в застосуванні газу й кийків не було жодної потреби. Але ви їх застосували. Чому? Та тому, що не вірите в те, що вас  покарають  й упевнені, що система своїх не здає. Система й справді намагається не здавати своїх, про це й Олександр Царенко ввечері довгенько розводився трохи іншими словами та з іншого приводу, кажучи що в будь-якому випадку  олігархи як сиділи при владі так і будуть сидіти, а от прості люди можуть постраждати. Доля істини в цих словах пана Царенка таки є, та мене більше  цікавить, чи не казав він це винятково з метою аутотренінгу, самозаспокоєння.  А може й  навпаки: він себе простою людиною вважає і переживає за своє майбутнє? Свербить, мабуть, йому той  фонд та оті капосні студенти. 

Головну тезу почесного ректора ви мабуть зрозуміли -  система не здає олігархів, чого не можна сказати про різних там шісток. Так, певно, що всіх  не покарають. Мабуть, що вибірково. Але чому ви впевнені, що цим вибірково покараним не будете саме Ви?

Ось,  кажуть, що співробітника "Беркута", який бив кореспондента "Данкору" Владислава Івченка вдалося впізнати, та й на відеозапису він є. Ось вам ідеальний кандидат на покарання.

   Кажете, вони самі на нас кинулися, самі почали нас безневинних лупцювати? А оце вже ні.  Бо ж відповідний відеозапис існує, з якого видно хто на кого нападав і хто кого бив, хоч ви й роботі оператора намагалися перешкодити. Бо розуміли, що як немає  незаперечних доказів злочину, то начебто й злочину теж не існує. А показання очевидців... А що там очевидці:  я кажу те, він каже се - хай собі суддя розбирається.

Певна річ, не всякий суддя, а потрібний суддя, такий, наприклад,  як оце громадян судив, що цілком законно хотіли  протокол із результатами виборів на дільниці отримати. Законно, бо є на те закон "Про вибори Президента України", де в ст. 79 п.7. записано: " четвертий  примірник зазначеного  протоколу (про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці - "ГУ")  невідкладно  вивішується  для   загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії"

Абсолютно зрозуміла мета всього цього свавілля. Мета одна - залякати людей, примусити їх сидіти вдома і не виходити на виборчі дільниці для контролю за ходом голосування.

Засоби досягнення мети обрані такі самі тупі як і їх виконавці. Бо будь-яка людина при здоровому глузді розуміє, що це викличе лише зворотну реакцію і приведе на дільниці в десятки разів більше людей, ніж до цих ганебних подій.

  А де ж наша шановна  "міська голова" Володимир Павлович Омельченко, чому він не заступиться за зневажені  права своїх мешканців? Де, я вас запитую, ця голова відсиджується, коли в місті кояться криваві побоїща?

Здається мені, що Володимир Павлович  ще таки виступить з оцінкою цих подій. Він  знову перейметься питанням куди ходить в туалет протестуюча молодь і зробить фантастичне відкриття, що мабуть таки в ті дерев'яні торгові будиночки на площі Незалежності, жахнеться  масштабами антисанітарії, довірливо розповість, що на власні очі нещодавно бачив  залишену студентами жовту  калюжу, яка поступово проїдає бетонне покриття площі, що є неабиякою культурною цінністю  для міської громади, підрахує суму коштів,  котра необхідна для його відновлення, перейметься проблемами городян у яких несвідомі елементи та двієчники забрали улюблене місце для відпочинку. Він  по-батьківськи насвариться пальцем на певне видання, яке на його  думку опустилися ще нижче за  рівень  вигрібної ями та зовсім не по-батьківськи пообіцяє відкушувати руку по коліно усім своїм кривдникам.

Хотілося б зауважити спеціально для Володимира Павловича: щоб точно визначити де починається рівень вигрібної ями слід плавати в тій самій ямі, інколи спливаючи на поверхню за ковтком повітря, крім того порадити йому на дозвіллі почитати міркування В. Пєлєвіна про витісняючий анальний вау-фактор,  та й думки дідуся Фройда, думаю,  також зайвими не будуть.

Тим часом, міський голова для нас незабаром буде актуальніший за інших можновладців. Бо ж  той ,  "верхній" дядько, мабуть,  полетить. Угору, чи вниз нам якось однаково. Головне, аби подалі звідси. А ось цей дядько залишиться з нами. Бо це ми його обирали, ну можливо не персонально ми, але ж хтось таки обирав голову міста, який дозволяє собі зневажливим чином висловлюватися на адресу нас, мешканців цього самого міста. Тому, нам слід не лише, прийти на дільниці 21 листопада, але й  після цього провести акцію "З таким головою - нам не бачити покою", що має на меті відставку  Сумського міського голови. Тоді може якісь передумови для вільного існування й з'являться. А поки  -  "шоу має тривати". 
                                                                                                  
 В.Веселовський