Попередня версія:

Громадянське суспільство починається з критики влади та відстоювання людиною сво

Інша тематика

Від першого дня виходу у світ «Громадянина України» (26 серпня ц.р.) на сторінках нашої невеликої газети її читачі, напевно, відзначили принципову позицію, що містилась у публікаціях. Принципова позиція полягала і полягатиме у відстоюванні принципів громадянського суспільства.Більшість газетних матеріалів мала доволі жорстку форму викладення, автори матеріалів не дуже себе стримували у висловлюваннях стосовно стану речей, який склався у країні, області та місті Суми. Однак, у громадянському суспільстві речі мають називатися своїми іменами; у громадянському суспільстві саме громадян має слухати влада і виконувати покладені на неї обов’язки. І якщо були гострі слова на адресу злодійкуватих керівників усіх рівнів, починаючи з державного, то як громадянин з принциповою життєвою позицією може злодія назвати Снігуронькою?

Проте ми не опускались до необгрунтованих обвинувачень, до брутальності.

Метою наших публікацій було цього року прагнення показати співгромадянам, що розмови про громадянське суспільство і аналіз стану речей у цьому суспільстві – велика різниця.

Ми прагнули показати, що у громадянському суспільстві найвищою цінністю є Конституція країни, у якій задекларовані всі громадянські та людські права, і Основного Закону мають дотримуватися законодавча, виконавча, судова гілка влади, а також представницькі органи влади, тобто – місцеві ради, які представляють відповідні територіальні громади.

Ми прагнули показати, що Закон є один для всіх, і тому вказували і Президенту Л. Кучмі, і Прем’єр-Міністру В. Януковичу, і людині з дипломом юриста С. Гавришу, і главі Сумської облдержадміністрації В. Щербаню (він же – голова Ліберальної партії України), і міському голові м. Суми В. Омельченку (він же – голова Сумської міської організації ЛПУ), і голові Сумської обласної ради М. Берфману, і багатьом іншим, меншого рангу чиновникам, на факти ігнорування законності з їх боку.

Звичайно, у нас, і у першу чергу – у засновника газети Олександра Сахна – є і пропозиції щодо забезпечення подальшого розвитку суспільства, частину з яких він висловив на сторінках сьогоднішнього номера «Громадянина України». Однак пропозиції, спрямовані на розвиток суспільства, на забезпечення державою прав і свобод людини, її громадян, мають спиратися на надійну основу – на владу, що поважає Закон. Тому головним завданням нашої газети спочатку стала критика влади на всіх її рівнях, критика конкретних представників цієї влади. Далі ми будемо більше пропонувати, дискутувати, але не переставатимемо критикувати. Конструктивно. Бо без пропозиції та без критики не побудуєш громадянського суспільства.

Ми як громадяни досягли певних результатів. Позатим, маємо досягти ще більшого на шляху до формування громадянського суспільства. Ми маємо, періодично озираючись на минуле (аби не повторювати його помилок), постійно дивитися вперед, у майбутнє. І розрізняти там негативне й позитивне, вміти відділяти зерна від полови.

У цьому зв’язку виникла асоціація з помаранчевим, оранжевим кольором. Ті, хто відходить у темне минуле, поряд з безліччю різних змістових, смислових та інших ляпсусів (на зразок «шелудивого кота Леопольда») видали на гора такі «перли» як «оранжевый путч», «оранжевый шабаш», «оранжевые крысы». Ну та ладно, Московський патріархат їм суддя.

Я щодо оранжевого кольору. Як відомо – передусім – медикам, у деяких рослинах міститься провітамін А. Це – оранжевого кольору кристали каротину, які в організмі людини переходять у вітамін А. Джерелом каротину є овочі та фрукти, і ті фрукти, які, ви, напевно, здогадались, мають жовто-оранжеве забарвлення: морковка, помаранч, тобто – апельсин, інші цитрусові... В організмі людини вітамін А є необхідний для нормального зору, для росту організму, для запобігання зроговінню слизистої оболонки очей...

При нестачі у їжі вітаміну А розвивається, зокрема, така хвороба як куряча сліпота.

Здається, у цьогорічних президентських виборах та частина виборців, яка не хотіла чути нічого іншого, ніж те, що їм казали, не хотіла бачити нічого іншого, крім того, що їм показували, була з явними ознаками політичного А-авітамінозу, а отже, і з ознаками політичної курячої сліпоти.

Говорячи про сліпоту, недалекоглядність певної частини виборців, їх затятість у своїй ненависті до іншої думки, я гадаю, що саме ненависть сліпить. Саме ненависть погіршує зір і призводить до А-авітомінозу, після чого вже пропагандистам-політтехнологам відкривається пряма дорога до розуму й сердець цієї частини людей. Хочеться їм порадити побільше вживати вітаміну А для відновлення зору і його збереження.

З іншого боку, наївно думати, що з перемогою «помаранчевої» революції прийде на простори України громадянське суспільство як панацея від усіх бід. По-перше, само по-собі не прийде: його слід будувати кожному з громадян. А по-друге, ця побудова аж ніяк не стане легшою тільки від того, що прийде нова влада. Навпаки: роботи додасться, бо тепер маємо допомагати і собі, і владі будувати це саме громадянське суспільство.

Не забуваймо заклику Тараса Шевченка: «Борітеся – поборете!»

Ю. Мацько