Попередня версія:

Сумський міський голова В.П. Омельченко як антипод міського голови

Інша тематика  

Знущання над правом вето

Будучи останнім часом присутнім на пленарних засіданнях сесії Сумської міської ради, диву даюсь, скільки за період президентства Л. Кучми було прийнято законів, які фактично оберігають спокій посадовців, забезпечують їм уникнення від відповідальності тощо. При цьому часто-густо або звужується смисл того чи іншого поняття, правової норми, або навпаки – розширюється до таких масштабів, що правовий термін, поняття втрачають своє первинне значення.Яскравий приклад на підтвердження цієї думки – доля деяких рішень сесії Сумської міськради. Точніше – застосування нинішнім міським головою Сум В.П. Омельченком права вето на рішення сесії. Тобто, всі рішення, що своєю більшістю сесія міської ради приймає, і які не подобаються особисто пану Омельченку, він (за законодавством, прийнятим за президентства Л. Кучми) може відхилити протягом п’яти днів, наклавши вето.

І що ж маємо на практиці з фактом законодавчого надання міському голові права вето? По-сумські це значить: більшість депутатів (а це значить і більшість сумчан, які обрали своїх представників у міську раду) приймає рішення, а міський голова накладає на це рішення своє вето.

Там, де за законом однією третиною голосів належить обрати депутатську тимчасову контрольну комісію по перевірці діяльності міськвиконкому, і таке рішення сесією приймається, Омельченко накладає на нього вето. Не хоче чомусь міський голова, щоб його діяльність перевіряли.

Як тільки сесія приймає рішення про проведення референдуму про дострокове припинення повноважень його особи на посту міського голови – він накладає вето. Питається: хто взагалі цю норму придумав – норму безроздільного володіння правом вето головою представницького органу влади? Я розумію, коли йде мова про прийняття важливого рішення, яке зачіпає інтереси всієї міської громади, її частини; екологічних та інших суспільно важливих проблем. У цих випадках можна скористатися правом вето, якщо вже воно дано за законом. Можна скористатися і запропонувати депутатам доопрацювати питання і так далі. Але про яке вето може йти мова, коли ставиться питання про припинення твоїх повноважень? Що це за цирк з ветуванням цього рішення сесії? Куди дивиться прокуратура? Де прокурорське реагування?

Немає. Тому й сидить міський голова В.П. Омельченко на засіданні сесії та ще й посміхається. У нього не вистачає вихованості навіть поводити себе пристойно.


Довідка.

Звертаємо увагу наших читачів на той факт, що право вето ( veto, з латині – «забороняю»), це формула, якою у давньому Римі народні трибуни робили недійсними постанови сената (тобто, вищого державного органу – Ред. «ГУ»). У конституційних державах право вето належить главі держави (монарху чи президенту республіки) у відношенні до постанов законодавчих зборів. Право вето існує у більшості країн і у багатьох з них ніколи не практикується (приміром, в Англії право вето було застосовано в останній раз 1707 року). У Швейцарії право вето частково належить народу.
Право вето це право глави держави не погодитись із законом, прийнятим парламентом, але який ще не набрав чинності.
Таким чином, право вето у світовій практиці, починаючи від давнього Риму, це право глави держави не погоджуватись із рішеннями законодавчих органів держави. Тому яке може бути вето у міського голови – глави місцевого представницького органу? Здається, на лице – правова колізія.


Не треба плутати грішне з праведним

Володимире Павловичу! Ну ви ж хоча б адекватно оцінюйте ситуацію: перед вами сидять депутати міської ради – представники міської територіальної громади, представники жителів міста Суми. Не якогось там електорату чи “козлів”, а жителів міської громади. І сесію ви, Володимире Павловичу, маєте вести не для себе самого, у присутності депутатів, а вести для депутатів. Тому що вони – не глядачі, не статисти, а депутати. Це вам про щось говорить? Ви ж якось, Володимире Павловичу, порівнюйте: хто ви є, де ви є, і перед ким ви є... Якщо ви не згодні з депутатами, то сперечайтесь з ними, дискутуйте, забезпечте умови для цього, а на сесію виносьте проекти рішень тощо. А що ж ви, як персонаж з “Вечорів...”: “Сам п’ю, сам гуляю, сам стелюся, сам лягаю”...

Володимире Павловичу, ви є “директор” міста. І не більше. А хазяїном є саме місто, його територіальна громада. Не плутайте себе з господарем. Після хазяїна – міста Суми – на другому місці є депутати. І якщо місто – його жителі, фактичний хазяїн – обирають собі голову напряму через голосування, то депутати своєю більшістю обирають для потреб міста виконавчу службу, тобто – виконком. І ви, Володимире Павловичу, як міський голова, стоїте на третьому місці і маєте виконувати те, що приймає міськвиконком і сесія міськради. Виконувати маєте, а не сидіти й посміхатись. Навчіться спочатку не порушувати закони, а потім говорити про їх порушення з боку когось іншого. Якщо ви разом зі своїми “супер”-юристами хапаєтесь за юридичне словоблудство, заперечуючи законність проведення референдуму про своє ж таки дострокове припинення повноважень на посту міського голови, то ми вам ще раз скажемо: “Знімемо ми вас, Володимире Павловичу. Саме законним шляхом і знімемо”.

Так, ми розуміємо, що за кучмівським законодавством вас треба й ще спитати про те, чи ви згодні зі своєю відставкою. Ну що тут поробиш: таке законодавство від медведчуків-шуфричів-гавришів. Щоб провести референдум, потрібна ваша на те згода. Ну так ми все одно проведемо. Можете не сумніватись.

І при цьому розберемося у вашій діяльності на посаді міського голови Сум. Якщо накладаєте вето на створення депутатської тимчасової комісії по перевірці діяльності вашого міськвиконкому – значить буде створено іншу комісію, на ранг вищу. Але все одно по ваших справах, по вашому розбазарюванні коштів комісія працювати буде.

Ви навіть і не помічаєте, що розтрачуєте громадські кошти. Вашим розумом цього не зрозуміти.

А ви знаєте, шановні сумчани, що міський голова Сум В.П. Омельченко відповідними своїми розпорядженнями виділяє з міської казни кошти. То 50 гривень, щоб купити пам’ятну папку чи грамоту на честь дня народження працівника обласної держадміністрації, то квіти теж для якихось урочистостей чи для жінок, приміром, у день 8 Березня. При Омельченку навіть квіти своїм співробітницям у міськвиконкомі не можуть купити зі своєї кишені! Там навіть вітальну листівку не можуть не послати вищому своєму (як вони думають) начальству без того, аби не залізти у місцевий бюджет. І таких нібито дрібних витрат – на тисячі й тисячі гривень. Тисячі гривень громадських коштів – на забаганки апарату омельченківської міської влади.

Володимир Павлович Омельченко не здатний зрозуміти, що запускати руку у міську казну не можна. Навіть, як він думає, на дрібниці. Він не здатний зрозуміти, що не можна цього робити так само, як не можна уявити того, що можна пошити сорочку, якщо на рукав будеш урізати тканину з подолу. Не вийде сорочки. Вийде два рукави. І така людина як В.П. Омельченко стоїть на чолі міської територіальної громади. Стоїть на тому посту, де головним завданням є збереження і примноження казни. Це те саме, що поставити вовка пасти отару овець.

Розтринькуючи на “дрібниці” кошти місцевого бюджету, чи спало Володимиру Павловичу хоча б раз на думку те, чи відмовився б від 50 гривень на місяць будь-який сумчанин – ветеран війни або праці?

Ви куди, пане голово, гроші тратите? Хто вам на це давав право? Ви просто звикли до того, що можете на сесії поставити питання про затвердження витрат, заявляючи, що, мовляв, це так – “дрібниці”, по п’ятдесят гривень. Але сто раз по п’ятдесят, тисячу разів. Йому невтямки, що “дрібниці” – це є ті самі гроші, з яких утворюються мільйони. І що ці гроші – то є кошти міського бюджету.

Що у голові міського голови В.П. Омельченка?

Отже самосвідомість міського голови Омельченка влаштована таким чином, що він вважає, що п’ятдесят гривень – це не гроші. У його кишені – то його особиста справа, не наша. Але у міському бюджеті кожна десятка, кожна гривня – це є гроші територіальної громади. І витрачати їх слід у такий спосіб, щоб вони йшли на користь, на реальну користь громаді.

І новорічну ялинку у місті треба зводити не за рахунок міського бюджету. І гірлянди на ній – теж не за кошти бюджету. Це повинні бути спонсорські гроші. І хай цей спонсор себе рекламує на здоров’я, хай буде йому для цього виділена певна площа для реклами. І взагалі сам процес фінансування зведення ялинки, її прикрашання має бути процесом громадським, прозорим і святковим. Це має бути своєрідна толока, суботник. І громадські організації, прості громадяни з радістю цим займуться, зберуть кошти і організують встановлення головної ялинки міста. А практика встановлювати ялинки по всіх районах міста за рахунок бюджету – то є практика хибна, практика не хазяїна, а марнотратника й окозамилювача. Тому що немає у нас стільки грошей у місті, щоб так святкувати, так пирувати. У нас є на що витрачатись. У нас доріг нормальних немає, у нас з водою проблеми, з трубами і теплом, у нас сміття не вивозиться і так далі. Що ви робите, Володимире Павловичу? Половина міста вже заставлена ялинками. Так давайте вже й другу половину за рахунок міської казни заставимо. А що – “веселуха” для народу потрібна, поки святкує. А поки народ до тями прийде – думає, мабуть, Володимир Павлович, то там іще якесь свято підоспіє: не ялинки, то ще якусь ілюмінацію чи феєрверк замовимо. З бюджету, звичайно.

Ось у чому корінь зла: свідомість, спосіб мислення В.П. Омельченка навіть не допускає того, що перед тим як тратити гроші, слід добре подумати. Його свідомість не допускає думки про відповідальність за громадське добро. У В.П. Омельченка немає розуміння природи речей у цьому світі. Він не розуміє, що з казни брати гроші на що завгодно просто не можна. Не можна як апріорі (знання, яке не ґрунтується на досвіді і не є залежним від нього), так і апостеріорі (знання, що ґрунтується на попередньому досвіді). І якщо цього він не розуміє, то цьому вже не навчиш. У жодних інститутах не навчиш, не виховаєш. Це дається на рівні відчуттів. І саме людина з таким рівнем відчуттів може претендувати на пост глави місцевої громади, а також успішно для громади на цьому посту працювати. Але через свою товстошкірість у сприйнятті світу теперішній голова Сум В.П. Омельченко не здатний піднятись до цього рівня відчуттів – справді громадянського рівня.

Теперішній міський голова не розуміє, що не можна тільки забирати гроші і витрачати їх. Їх у першу чергу треба уміти заробляти. І забезпечити тим, хто це уміє робити, відповідні умови. Бюджет буде достатнім тоді, коли буде достатня кількість господарюючих суб’єктів у місті, і достатній рівень господарських операцій та фінансових оборотів.

Тільки збирати гроші до бюджету не такими способами, як передавати комунальне майно в оренду. Що це за комунальне майно, яке здають в оренду? Чому власник один, а господарює інший? Я розумію, коли у міста на праві комунальної власності простоюють якісь площі чи агрегати, які місто ще не може використовувати. Зараз стоять, але у будь-який час можуть бути затребувані. Тобто, до того часу це все можна здати в оренду. Проте, ті об’єкти, що функціонують в рамках комунальної власності, а господарюють на них орендарі – як це можна пояснити? Що це за оренда комунальної власності? Такі об’єкти мають бути або приватизовані згідно із законом, або продані тим, хто їх експлуатує.

А інакше як можна пояснити таку оренду комунального майна? З таким самим успіхом можна, приміром, готелів понабудовувати і, оголосивши їх комунальною власністю, здавати в оренду. І що тоді виходить – мерія бізнесом займається? Ну то так і виходить! Так далеко можна зайти, Володимире Павловичу. Так давайте у такому разі, заберіть у комунальну власність і всі магазини, і потім їх колишнім власникам будете здавати приміщення в оренду... От тоді вже буде наповнення бюджету!

Ну не розумієте ви, Володимире Павловичу, що оренда не є предметом заробляння грошей у міський бюджет. Це несерйозна стаття доходу, по-перше, а по-друге – обмежена у своєму розвитку.

І взагалі, не втручайтесь у господарські, економічні процеси. Ви не повинні заважати тому самому приватному бізнесу. Без вашого втручання він буде лише процвітати і ви будете лише надходження до бюджету від нього рахувати. Голова міської громади має лише бути у курсі справ у місті і координатором життєдіяльності міського господарства. Він має бути непомітним для тих, хто створює додаткову вартість, додатковий продукт. Голова громади не має бути царем на троні, чи вершником із шаблею. Так само він не має бути сантехніком міськводоканалу чи електриком аварійної служби. Вони без вас мають знати свою роботу. Вони мають бути лише матеріально і фінансово забезпечені.

І саме це забезпечення залежить не від того, наскільки ви скрізь втручаєтесь, “переймаєтесь” наповненням бюджету через оренду комунального майна; скільки у вас є помічників та заступників (здається аж вісім чоловік), а від того, які у місті створені умови для заробляння грошей і обслуговування жителів всіма видами послуг.

У вас, Володимире Павловичу, вісім заступників, а сміття (цілі сміттєзвалища) у місті прибрати нікому. Але зате ви там з вашою “мудрою” командою умудрились створити приватне підприємство для прибирання сміття у місті. До цього могли додуматись лише люди з такою психологією, з таким складом розуму, як у вас, Володимире Павловичу. Зі сміттєзбирального комунального підприємства створити приватне. Бачте, якщо комунальне не може впоратись, то давайте приватне “зарядимо”. От же спосіб мислення: або так, або інак – третього не дано. Якщо не комунальне, то приватне. Ніби як панацея від біди. Та ви спочатку керувати навчіться по-справжньому міським господарством. Це на Заході (та навіть на Заході України) з їхнім способом мислення і відношенням як до власного, так і до громадського добра можна говорити про широке впровадження в систему комунального господарства приватних форм діяльності. Я вірю, що це у нас буде. Але не з вами і такими як ви, Володимире Павловичу. Ну і де ж ваш результат роботи приватної фірми для вивезення сміття? Пшик вийшов? Звичайно. Я не відкидаю варіанта, що і на створенні цієї приватної сміттєвої фірми ви мали на увазі ще й власний зиск. Може, ще й тому вийшов пшик. Ой, Володимире Павловичу, не навчились ви керувати тим, що є у власності міста, і не навчитесь уже ніколи. Бо мозок у вас працює абсолютно у протилежному від громади міста напрямку. А точніше – у напрямку власної кишені. Це було, є і буде смислом вашої діяльності. Як зворотній бік цього вашого смислу є показуха. В обов’язковому порядку. Починаючи від школярів, закінчуючи ветеранами війни. Для останніх двічі на рік – на День Перемоги і День визволення Сум від німецько-фашистських загарбників – міська влада організовує урочисті збори, парадну ходу, при цьому обов’язково з врученням букетів, ще якихось подарунків за рахунок міської казни. І ось ідуть ветерани з радістю на обличчі, букетами за п’ять, десять чи двадцять гривень в руках і гривнею в кишені. Ну якщо – справді – без квітів не буває свята, то візьміть же та й скиньтесь (якщо ви так поважаєте ветеранів) всім апаратом міськвиконкому по гривні, а ті бюджетні гроші, що тратите на квіти, розподіліть серед ветеранів. Десятка чи двадцятка – і то вже щось при пенсії у триста гривень. І оцінили б тоді вас і ветерани, й інші жителі Сум.

Але ви, Володимире Павловичу, далекі від розуміння громадянської позиції, від розуміння громади як суспільної організації людей, від розуміння ролі представника цієї громади. У вас, повторюсь уже вкотре, немає розуміння природи речей, розуміння смислу життя. Але цього розуміння вам уже жодним чином не вставиш. І це значить, що завтра ви знову будете тринькати гроші направо і наліво.

Знову до наших баранів

А тепер я хочу поставити просте запитання. А чиєю власністю є комунальне підприємство “Міськводоканал”? Якщо – комунальне, то, засновником, мабуть, є Сумська міська рада? Певно, що так. Ну так чому тоді міський голова плачеться про тарифи, що їх не можна знижувати, що “Міськводоканал” не може працювати собі у збиток... У цьому зв’язку я хочу запитати В.П. Омельченка як власника “Міськводоканалу”, чи розуміється він на таких поняттях та термінах як планова собівартість, калькуляція собівартості, планові затрати, фактичні затрати, валові доходи, валові витрати; кому він передав керівні повноваження у здійсненні виробничої діяльності “Міськводоканалу”. Я хотів би запитати, де звіти, що обґрунтовують тарифи. Чому це з однієї тисячі кубометрів води, що добувається з надр, п’ята частина втрачається по дорозі до споживача? Де ваш план зміни такої ситуації? Ви, як власник комунального підприємства, маєте контролювати його уповноважене керівництво. Контролювати і вимагати ефективних результатів, а не роз’їжджати по Донецьках та Сіверськодонецьках та агітувати за якесь там міфічне відокремлення, південно-східну республіку та іншу маячну; і не бігати на “Відікон”, аби повчати нас хто тут “фашист”, а хто – “визволитель”... Організовувати ви маєте роботу, і саме чим не займаєтесь.

До речі, ось свіжий приклад. Ви знаєте, шановні громадяни, жителі Сум, що на останній сесії міської ради одним з питань порядку денного було питання виділення земельних ділянок. І от коли я був присутній на цій сесії, то під час вирішення цього питання мало не провалився крізь підлогу від сорому. Мені аж до образи було соромно за міськвиконком і за Юрія Олексійовича Глуходіда, що виступав з трибуни з цього питання. Абсолютно непідготовлений виступ. Та яким же йому бути, коли члени виконкому, на його засіданні з цього питання поплутали й переплутали все і всіх. Відразу спали на думку слова Льва Толстого: “Все смешалось в доме Облонских: люди – кони, кони – люди… ” Просто, і сміх і гріх. Але ж подумайте серйозно: вирішувалось питання закріплення земельних ділянок за громадянами, жителями м. Суми. І оце засідав виконком з цього питання: так вони поплутали прізвища, гектари, сотки, адреси... Володимире Павловичу Омельченко, ви чим там на виконкомі займаєтесь? У вас уже тями не вистачає перевірити дані, та просто організувати роботу? Мені списки земельних ділянок так нагадали списки виборців, що черговий раз стало шкода сумчан. Єдине, мабуть, чого не було у списках виділення земельних ділянок, так це мертвих душ.

Володимире Павловичу, ну розкрийте, будь ласка, секрет: чим ви на робочому місці займаєтесь? Політикою, ви кажете, ви не займаєтесь, житлово-комунальним господарством – ми вже бачимо – ви не займаєтесь, громадянами ви не займаєтесь. Ну чим?! Може, як Володимир Петрович “бізнес-імперію” створюєте, чим за законом вам займатись заборонено? Як це так: виконком, виносячи на сесію рішення для його прийняття, плутає прізвища, імена, адреси і так далі? І тільки завдяки депутатській комісії, яка працює на громадських засадах, частково вдається розгрібати авгієві конюшні виконкому, і таким чином, видавати людям документи на ділянки тощо.

А що ж робить апарат міськвиконкому, працівники якого одержують зарплату? Ось, до речі, і результат кадрової політики В.П. Омельченка. Він понабирає у штат таких “фахівців” як С.Г. Бевза, директор комунального підприємства Сумське міське бюро технічної інвентаризації, і страждають потім люди, яких обдурюють у БТІ та грабують...

Володимире Павловичу, ну ви ж плоть од плоті з Януковичем. Ви – його прихильник і послідовник. Янукович свого часу (у період між турами голосування) встиг разів тричі упасти на коліна то перед афонськими старцями, то перед попами Московського патріархату, то ще перед якимись рядженими... Ну ви хоча б один раз станьте на коліна перед Сумською громадою, перед якою встигли добряче завинити. Попросіть вибачення за те, що не змогли. Не змогли організувати роботу міськради та виконкому; не змогли протидіяти підкупу і натиску злодійкуватого оточення і самі таким свого часу – мабуть, ще замолоду – стали; не змогли замислитись над суттю речей у цьому світі; не змогли черговий раз утриматись від спокуси незаконного збагачення; і, врешті, вибачитись перед тими, кого набрав на роботу, і кого підставив під відповідальність за виконання своїх же незаконних рішень або за свою бездіяльність. Звичайно, мало віриться у ваше каяття. Але, врешті-решт: може перед собою та Всевишнім покаєтесь. Адже, погодьтеся – ну вам є таки за що. Хоча б за останнє. Зрозуміло, що ви вже давно вирішили для себе не підписувати рішення сесії про дострокове припинення ваших повноважень. Вам, бачте, закон дозволяє вето накладати. А честь, совість, стид, громадянська позиція і чоловіча гідність дозволяє? Чи ці поняття вам не знайомі? Мабуть, що так.

Але з таким головою ми не збираємось миритись. Це принижує вже наші чесноти, нашу гідність. І ми вас усунемо з почесного поста міського голови.

О. Сахно