Попередня версія:

До виключної компетенції міської ради належить утворення виконавчого комітету ра

Місцева влада

У ці дні можна чимало почути різноманітних думок, інтерпретацій сьогоднішньої ситуації у міській владі з вуст як журналістів, так і депутатів міськради, посадових осіб міськвиконкому, його штатних юристів...

У цьому зв’язку сьогодні наш співбесідник – засновник газети Олександр Сахно.– Олександре Миколайовичу, висловіть, будь-ласка, вашу думку стосовно нинішньої ситуації у Сумах, а точніше – у керівництві міської територіальної громади.

– Всі ми пережили нелегкий етап президентської кампанії, яка завершилась перемогою Ющенка, а разом з ним – і перемогою наших сподівань на життя у суспільстві, де панує Закон. Один для всіх. Від Президента, звісно, багато чого залежить у побудові правового суспільства, розвитку економіки. Однак жоден президент не в змозі і не вправі керувати життям місцевої територіальної громади. За своє життя ми самі несемо відповідальність.

Говорячи про ситуацію, що склалась у керівництві міста на сьогодні, слід говорити тільки з позиції закону.

Так ось почнемо з фактів, з реалій. Статтею 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено право депутатів не менш ніж двома третинами голосів достроково припинити повноваження голови місцевої територіальної громади. У нашому випадку 50 депутатів Сумської міськради проголосували за дострокове припинення повноважень сумського міського голови В.П. Омельченка, що і становить рівно дві третини від 75-кількісного складу депутатського корпусу Сумської міської ради. Отже, мали депутати законне право за це голосувати? Мали. Скористались цим правом законно? Законно. І тут ні в кого не повинно виникати питань.

Те саме стосується й факту припинення повноважень секретаря Сумської міськради О.В. Атамана, а також розпуску міськвиконокому, за що проголосувала більшість депутатів міськради. Ці рішення є легітимними, тобто, законними, про що свідчать відповідні рішення міськради.

– Отже, спираючись на закон, депутати припинили повноваження голови й секретаря міськради, які неналежним чином виконували свої повноваження і особливо під час виборчої кампанії. Однак треба жити далі, треба працювати. Секретарем депутати за законодавством на період до обрання нового голови мали обрати когось із своїх колег. Це вони зробили, і секретарські повноваження покладені зараз на депутата міськради С.В. Клочка. Але чому зараз багато галасу навколо внесення змін до персонального та кількісного складу міськвиконкому?

– Я бачу, що деякі люди наввипередки спішать заявити з екрану “Відікону” про те, що депутати, приймаючи рішення про дострокове припинення повноважень міського голови, та особливо – про розпуск міськвиконкому – мали б спочатку подумати про можливі наслідки цього рішення.

На подібні заяви я мушу відреагувати, бо вважаю це принциповими речами. Отже я стверджую, що не депутатська це справа займатися передбаченнями. Депутат – не виконавець, і не інженер, що має все прораховувати. Тим більше: що прораховувати? Якщо депутати захищають інтереси своїх виборців та в рамках закону голосують про припинення повноважень людей, які не виправдали довіри громади, то що тут прораховувати, що передбачати? Те, що певні особи будуть чубитися за посади? Та ні – не справа це справжнього депутата. А справжнім депутатом, по-моєму, є той, для якого на першому місці є інтереси виборців та додержання законів. І виходячи з цього, депутати представницьких органів влади мають у першу чергу контролювати виконавчі органи влади, зокрема, контролювати роботу виконкому. А не працювати за нього, як це вже стало у деяких питаннях мало не традицією. Це по-перше.

По-друге, що є найголовніше: чуємо про неможливість сьогодні (без всенародно обраного міського голови) сформувати персональний та кількісний склад міськвиконкому. І при цьому ці юристи апелюють до закону.

– На що при цьому противники формування виконавчого комітету міськради спираються конкретно?

– На пункт п’ятий 42-ї статті третьої глави Закону про місцеве самоврядування. Цей пункт гласить, що “Сільський, селищний, міський голова... вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради”. Спираються вони на цей пункт абсолютно необґрунтовано. І такого прецеденту взагалі не було б, якби такі юристи читали Закон повністю. Але до суті справи.

Стаття про яку йде мова (42-а), має назву “Повноваження сільського, селищного, міського голови”. Ключовим і смисловим тут є слово “повноваження”. Тобто, за своєю суттю, це є права. Такі ж самі права (повноваження) мають і депутати, які, приміром, так само як і міський голова, можуть ініціювати скликання сесії ради, вносити пропозиції та формувати порядок денний сесій ради тощо. –

– Тобто, смисл того самого п’ятого пункту не змінюється, якщо його викласти у такій редакції, що “Сільський, селищний, міський голова... має право вносити на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради”. Я правильно розумію?

– Абсолютно правильно. І на чому ще слід наголосити: він має право пропонувати, подавати на розгляд, а не наказувати депутатам. Таким чином, його права, викладені у 5-му, 6-му, інших пунктах статті 42, мають рекомендаційний для ради характер, яка може прийняти його пропозиції з того чи іншого питання, а може і не прийняти. Так само і голова: якщо він не має відповідних пропозицій, то не є зобов’язаний використовувати своє право на внесення пропозиції. Це можуть зробити й депутати. Якщо у 42-й статті викладені повноваження міського голови, то користуватись ними в обов’язковому порядку законодавством не може бути передбачено. Адже не написано в Законі, що заборонено не користуватись правами.

А ось уже стаття 26 Закону про місцеве самоврядування гласить про виключну (для російськомовних – исключительную) компетенцію сільських, селищних, міських рад. Виключна компетенція значить те, що “ніхто інший крім ради”. Отже, на відміну від міського голови, який має повноваження, рада, має ще й виключну компетенцію, до якої, зокрема входить питання “утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуску” (ст. 26, п. 3).

Тому я наголошую, що міська рада може утворювати виконком без пропозиції чи подання міського голови. Це не є за Законом обов’язковою умовою.

А ось уже, у пунктах 5,6 статті 26 Закону – навпаки – обов’язковою умовою є пропозиція чи подання сільського, селищного, міського голови.

– Отже, з цієї ситуації депутати зобов’язані знайти вихід. Бо виходить ніби так, що виконком без обраного голови (і навіть з тимчасово виконуючим його обов’язки) не спроможний оновитися, працювати далі з по-новому накресленими пріоритетними планами? Що ж далі?

– Вихід, який би послужив лише на користь міській громаді, може бути лише один: депутати мають терміново призначити склад виконкому. Вони мають скористатися своєю виключною компетенцією. Для цього не потрібні жодні пропозиції чи подання від міського голови. Тут все доволі просто, якщо діяти за Законом. Депутати на черговому пленарному засіданні вносять кандидатури членів міськвиконкому та пропонують його чисельний склад, відбуваються дебати, голосування, і далі – робота, буденна робота.

Я хочу ще раз наголосити на букві Закону: депутати мають виключне право внести пропозиції, проголосувати більшістю голосів і обрати членів міського виконавчого комітету. Не виконуючих обов’язки обрати, а повноправних і відповідальних осіб. І вже на членів виконкому можна (якщо сесія прийме таке рішення) покласти виконання обов’язків заступників міського голови.

Зрозуміло, що зробити це – з урахуванням 51 статті Закону про місцеве самоврядування, не дивлячись на те, що її другий пункт містить законодавчу колізію. Що я маю на увазі? Законодавець з одного боку, у статті 79 передбачив дострокове припинення повноважень міського голови, а з іншого боку не передбачив той період, коли депутатам і міському господарству доведеться працювати без голови, секретаря та виконкому. Тому у другому пункті 51 статті за недоглядом законодавця залишилась норма про внесення міським головою пропозиції про склад виконавчого комітету. Тому, якщо ми не маємо сьогодні обраного міського голови, то депутатам міської ради слід керуватись знову ж таки своєю виключною компетенцією і утворити виконавчий комітет, керуючись статтею 26, її третім пунктом. А там ні про які пропозиції не йдеться.

І ще маю, як громадянин України, як виборець, просьбу до депутатів. Шановні депутати Сумської міської ради, приймайте, будь ласка, рішення. Міськвиконком повинен і буде керувати містом. І він буде виконувати рішення міськради. Тут не може бути жодних ілюзій. Виконком буде виконувати рішення, і він буде підконтрольний тому, хто його утворив, тобто, міській раді. Виконком не може бути в якійсь там опозиції до депутатів, члени виконкому – виконавці – не можуть перебирати на себе функції ні депутатів, ні адвокатів, ні прокурорів... Так, вони можуть мати свою думку, відстоювати свою позицію і так далі. Але виконком не може бути тим органом влади, який протирічить міській раді. Не може, приміром, поставлений на рейки локомотив протирічити цим самим рейкам. Він їде у заданому напрямку. Так, зрозуміло, що рейки бувають десь кривими, десь застарілими. Проте без них локомотив зовсім не поїде.

Тому ще раз прошу депутатів: приймайте рішення, наводьте для локомотива рейки.

І найактуальнішим таким рішенням має бути рішення про утворення міськвиконкому – своєрідного локомотиву розвитку міста.

Розмовляв Г. Опанасенко