Попередня версія:

Новий міський голова. У виграші має бути міська громада, кожен її житель.

Місцева влада

Не самозакоханість, але відповідальність

Після того як цілий світ відкрив Україну як державу з високими стандартами демократії, відкрив український народ, більшості якого ці стандарти притаманні у глибині душі, на цей народ після “помаранчевих” подій лягає ще більша відповідальність за розвиток демократії як всередині країни, так і поза її межами. Мені не соромно говорити ці високі слова, які, мабуть, далеко не всі мої співгромадяни схильні повторити. Бо вважають себе більш реалістичними, прагматичними і так далі. У такому разі я можу запевнити потенційних моїх опонентів, що паталогічною самозакоханістю я, здається, не страждаю. Але й не помічати явного теж не у моїх правилах. Президентська кампанія в Україні сколихнула світ, і це є факт, який історики та інші фахівці ще оцінять належним чином у майбутньому.На цьому моя “самозакоханість” українською “помаранчевою революцією” закінчується. І починається звичайний прагматизм. Хоча, швидше за все, його не можна назвати звичайним. Можливо, я б сказав про громадянський прагматизм. Маю тут на увазі себе як громадянина України, так і жителя міської громади міста Суми, до якої себе зараховую.

Так ось, спираючись на саме такий прагматизм, не можна не помітити й ті тенденції, що вимальовуються у Сумах після дострокового припинення повноважень міського голови В.П. Омельченка. Тенденції – у “кращих” традиціях українського гетьманства. Маємо малоприємний досвід боротьби за булаву упродовж великого періоду вітчизняної історії. Але ж що було – то було... Зараз важливо і з негативного досвіду зробити корисні, правильні, висновки. Отже, оглядаючись на далекий історичний та зовсім свіжий досвід, я вважаю, що жителі Сум мають відповісти, якими властивостями має володіти людина, що претендуватиме на посаду Сумського міського голови.

Звичайно, всі ми люди, й ідеального у всіх відношеннях претендента на пост міського голови годі й шукати. Проте, у цієї людини мають явно переважати певні якості.

По-перше, міський голова має поважати жителів міста. Це аксіома. Якщо хтось сумнівається, то і в Законі про місцеве самоврядування читаємо, що первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста (стаття 6 Закону). Отже, якщо голова не поважатиме “первинного суб’єкта” – жителів Сум, я впевнений, що ніхто цього не буде вже терпіти. Зрозуміло, що весь час мітингувати не будеш. Але коли виникне потреба у виявленні громадської думки на мітингу, то цим правом сумчани скористаються. Вони скористаються як правом висловлюватись на мітингах, так і правом відстоювати свої права у суді. Це по-перше.

По-друге, якщо голова поважає своїх жителів, то він має усвідомлювати інтереси громади і, не плутати їх зі своїми. А це, у свою чергу, говорить про порядність та відповідальність. Почуття відповідальності не як страх, а як виховане з самого малку чи навіть вроджене почуття.

По-третє, навколо міського голови мають гуртуватись такі само відповідальні люди та професійно високо підготовлені. Це стосується як освіти, так і досвіду роботи у відповідних сферах діяльності.

Нове, кажуть, це добре забуте старе. Однак депутатів, які не гідно себе проявили перед своїми виборцями, це стосуватись не може

Не будемо зараз говорити персонально про можливих кандидатів на посаду голови. Гідних людей у Сумах, мабуть, є достатньо. Але водночас – їх, все-таки, небагато. Тому що мало бути досвідченим у тій чи іншій галузі. Потрібно ще й кожної хвилини на цьому посту відчувати себе не лише керівною постаттю, а громадянином держави, частиною територіальної громади. Не маю на меті когось ображати, але по-чесному можна сказати, що рівень громадянської свідомості попередніх голів міста Суми (рівно як і багатьох інших міст) був не достатній. І не говорити про це відкрито, а сором’язливо замовчувати недоліки – перша неприпустима помилка. Тому що з ігноруванням цінностями громадянського суспільства, правами і свободами людей не створиш ефективної економіки, міського господарства, не піднімеш життєвий рівень громадян, жителів Сум.

Гріш ціна тоді тій напруженій роботі по формуванню депутатської більшості; тим вчинкам депутатів, які стали на сторону своїх виборців; тим мітингам та громадській ініціативі по проведенню міського референдуму про дострокове припинення повноважень міського голови, який скомпрометував себе в очах сумчан. Отже, має оновитись не лише міський голова, але й частина депутатів, які вже під іншими гаслами будуть балотуватись на виборах у місцеві (та й, мабуть, дехто і у Верховну Раду) навесні 2006 року.

З такими людьми, з їхньою свідомістю, рисами характеру нічого на краще не зміниться у міському господарстві, у методах керівництва цим господарством.

Новий міський голова має бути до певної міри харизматичною особистістю. Він обов’язково має притягувати жителів міста, фахівців служб міськвиконкому, управлінь своїми ідеями, нетрадиційними поглядами на здавалось би традиційні речі; пропозиціями глянути на міські проблеми очима людини, яка з одного боку, має достатню практику виробничої та громадської діяльності, а з іншого – яка досить гнучка у своєму мисленні і готова коригувати свої погляди, не поступаючись моральними принципами.

Я розумію, що до висловлених думок стосовно мого бачення того, якими головними якостями має володіти голова територіальної громади, можна ставитись по-різному. Однак, я абсолютно впевнений, що не обговорювати ці якості просто неприпустимо. Адже у березні ми маємо обрати першого міського голову (не побоюсь високих слів) як представника вже нової формації. Або, скажемо так, формації перехідного періоду. Такого голову, з яким громадянські та людські права жителів міста були б на першому місці у керівників різного рангу. Міська громада Сум через своїх депутатів домоглася достроково припинити повноваження В.П. Омельченка не для того, аби поміняти “шило на мило”, аби на цю посаду обрати людину, яка відокремлює себе від людей, бачить в них лише так званий електорат, яка вважає за достатнє спілкуватись з жителями переважно з екрану телевізора. Та ще при цьому похвально оцінювати свою діяльність і повчати жителів багатотисячного міста “уму-розуму”. Ми у березні маємо обрати на пост міського голови таку людину, яка б у першу чергу змогла слухати і чути своїх співгромадян. І спілкуватися з ними у формі діалогу як рівний з рівним.

Отже, наша газета пропонує всім небайдужим до означеної проблематики висловлюватися. Ще маємо певний час, аби думки сумчан щодо того, яким вони бачать свого голову, були висловлені, почуті. Таке публічне обговорення кандидатури на пост міського голови ще на один крок наблизить нас до життя у громадянському суспільстві.

О. Сахно