Попередня версія:

МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ ВІДКРИВАЄ ТАЄМНИЦІ

Інша тематика

З 10 по 13 грудня 2004 року в Конча-Заспа під Києвом відбулася чергова міжнародна конференція „Завоювання Жовтня: захист та відродження.” У роботі конференції взяли участь понад тридцять учасників з країн Європи та СНД.
На конференції вперше було оприлюднено низку залаштункових подробиць про скасування указу президента Кучми щодо об’єднання Сумських вузів, які зовсім невідомі громадськості.
І це не випадково. Адже попередня міжнародна конференція, яка відбулася 9-12 липня 2004 року в Україні прийняла заяву в якій вимагалося негайно зупинити згадане об’єднання і відмінити указ президента України „Про створення Сумського національного університету”. З цієї заяви, власне, й розпочалося поширення інформації про ситуацію щодо сумських вузів інформаційними каналами світу. Про все це ви, можливо, зможете прочитати в одному з наступних номерів „ГУ”.Звичайно основною темою обговорення стала нинішня політична ситуація в Україні. Учасники конференції мали досить відмінні, часом протилежні думки з цього приводу. Однак усі вони сходилися на тому, що при збереженні існуючого режиму опозиція взагалі ризикує зникнути.

Учасники конференції знову звернулися до проблеми реформування радянського Кодексу Законів про Працю (КЗпП). Відмічалося, що запропонований і прийнятий (!) Верховною Радою у першому читанні законопроект нового Кодексу руйнує всі основні досягнення радянського КЗпП. Прийняття цього кодексу відбулося тихцем без інформування широкої громадськості за фактичного сприяння лідерів різноманітних профспілок. Між тим, якщо цей законопроект буде остаточно прийнятий в існуючому вигляді, це буде означати трагедію для мільйонів українських працівників, які будуть раптово позбавлені завоювань оплачених кров’ю поколінь.

Так, за новим КЗпП профспілки вже не зможуть здійснювати громадський контроль за дотриманням трудового законодавства; будуть змінені правила щодо звільнення працівників (передбачене лише врахування думки профспілки, а не згода виборного профоргану на звільнення); працедавець зможе встановлювати непередбачені законодавством додаткові вимоги до працівників; буде заборонено паралельно працювати на конкуруючому підприємстві (позбавлення права працівника на вільне працевлаштування); збільшиться випробувальний термін для працівників у порівнянні з існуючим; буде обмежено право працівника на розірвання трудового договору за власною ініціативою (дискримінаційна норма); розширяться умови для звільнення вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років або дитину-інваліда; буде запроваджено 40-годинний робочий тиждень з одним вихідним днем; буде скасовано обов'язковість трудової книжки.

На конференції було озвучено маніфест „Молодь за революцію”, який раніше був підписаний делегатами 19 країн на конференції Інтернаціоналу Революційної Молоді, яка відбулася 28-31 серпня 2004 року в Парижі. Цей документ ми пропонуємо увазі наших читачів, він також є відкритим для підписання всіма зацікавленими молодіжними організаціями. Можливо положення цього документу комусь здадуться дискусійними, але позиція нашого видання полягає в тому, щоб оприлюднювати різні точки зору, погляди на світ і шляхом обговорення вибудовувати спільну позицію.

Маніфест: молодь за революцію *

Звернення до молоді усього світу

(Звернення, підписане делегатами 19 країн на конференції Інтернаціоналу Революційної Молоді (28-31 серпня 2004 року - Париж, Франція)
Ми написали цей Маніфест, щоб вступити в діалог з молоддю, яка готова боротися за своє право на майбутнє.

У якому світі ми живемо?

Усього кілька днів назад в Іраку солдати США відкрили вогонь по шкільному автобусу, у якому знаходилися учні, нібито у відповідь на ворожі постріли. П'ятьох учнів було вбито, ще п'ятьох - поранено.

В Афганістані мільйони дітей не мають можливості отримати освіту, у той час як за останні два з половиною роки американської окупації 710 тисяч молодих громадян цієї країни були призвані на військову службу.

У Сьєрра-Леоне, Ліберії й Уганді в армії також служать маленькі діти.

В Алжиру люди щодня стикаються з наслідками війни, що продовжувалася десятиліття і закінчилося тим, що без вісті пропало 20 тисяч чоловік, а загинуло понад 200 тисяч, більшість з них - молодь.

У Південній Африці хворі на СНІД 20% населення.

У Бангладеш багато дітей змушені працювати з 4-х років.

У США 45 мільйонів чоловік не мають медичного страхування, а в 2003 році, відповідно до офіційної статистики, кількість людей, які живуть за межею бідності, досягло 1.4 мільйона з 36.7 мільйонів, що становить 13% населення.

У Європі тисячі людей щомісяця втрачають роботу в промисловому секторі, через те, що компанії переносять свої фабрики в такі країни, як, наприклад, Польща, де робоча сила значно дешевша, що виливається в масове безробіття серед молоді.

На території колишнього Радянського Союзу всі досягнення Жовтневої Революції 1917 року зруйновані а народна власність переходить у приватні руки. У Росії, наприклад, старий Кодекс законів про працю вже скасовано, а в Україні уряд постійно намагається приватизувати систему освіти й охорони здоров'я.

Так чи буде перебільшенням сказати, що саме наше право на життя перебуває під загрозою?

Що ж є першопричиною цих воєн?

Так само як і мільйони інших молодих людей, ми вражені окупацією Іраку й усіма війнами, що ведуться проти народів світу. Ми вражені тим, що в 2003 році США витратили понад 396 мільярдів доларів на фінансування своїх військових кампаній.

Кому ж вигідні ці війни?


Зараз усім відомо, що уряд США брехав про наявність зброї масового знищення в Іраку. Справжньою ж причиною війни й окупації було отримання нафти й інших природних ресурсів, що належать іракському народові. А щоб фінансувати свої загарбницькі дії, уряд США вилучив мільйони доларів з бюджету лікарень, шкіл і комунальних служб своєї країни.

Чому ж виходить так, що уряд США воює з людьми усього світу і зі своїм власним народом?

Причина проста: сьогодні уряд США - головний захисник капіталістичного режиму, режиму, за якого 200 найбагатших людей світу, згідно з власними даними ООН, багатші за 2.4 мільярда найбідніших людей, разом узятих.
Ця система заснована на праві приватної власності на засоби виробництва, коли жменька визискувачів і спекулянтів володіє більшою частиною світового багатства.

Це система, за якої 2.5 мільярда чоловік змушені виживати менш ніж на 2 долари в день.

Ця система може продовжувати існувати лише за рахунок усе більшого і більшого збільшення кількості воєн і експлуатації.

Війна, порушення наших прав, грабіж націй, расизм та інші забобони, зростання безробіття, поширення наркотиків, відчай людей ... усе це має у своїй основі одне - капіталістичний режим.

Однак виникає питання: чи можливе краще суспільство?

Згідно з даними ООН, „загальна середня освіта, обов'язкове медичне страхування, включаючи жіночі консультації, нормальна їжа, чиста вода і нормальні санітарні умови для всіх жителів Землі будуть обходитися в рік приблизно в 40 мільярдів доларів... Це менше 4% підсумованого статку 225 найбагатших людей світу”.
Ми боремося за революцію, тому що молодь має право на освіту, працевлаштування, мирне існування і медичне страхування - а капіталізм не може нам надати всього цього.

У Бразилії, наприклад, селянам має бути надане право на землю. Але на сьогодні 8 мільйонів родин безземельних селян викинуті на вулицю без засобів до існування, хоча з 22 мільйонів гектарів родючих ґрунтів 18.3 мільйона гектарів знаходяться в руках великих землевласників і зовсім не використовуються. Безземельні селяни намагалися зайняти землі, що їм потрібні, щоб вижити... а відповіддю землевласників була стрілянина і знову стрілянина.

Чи припустимо це? Чи припустимо, що міністр аграрних реформ Бразилії Мігель Россетто, котрий називає себе „революціонером”, відмовляється віддати землю селянам? У 2003 році тільки 10 тисяч селян одержали клаптик землі, а це менше, ніж під час попереднього правого уряду!

У 2003 році, під час перебування при владі Россетто, число убивств безземельних селян, згідно власних даних Бразилії, досягло 60 чоловік, що удвічі вище даних на період правління попередньої адміністрації! І коли суди ухвалили вигнати селян із зайнятих ними земель, що пустували, Россето заявив: „ми повинні поважати рішення судів”.

Ми заявляємо: той, хто відмовляється дати землю селянам, не має нічого спільного з революційною боротьбою.

Нам потрібні незалежні організації, щоб боротися за свої права

Ми вважаємо, що молодь і робітники Венесуели були праві, сказавши на референдумі 15 серпня: „Ні! Імперіалізм не буде диктувати нам, що робити! Нафта належить народу, а не США!” Вони також були праві, говорячи: „Ми підтримуємо уряд, який дає землю селянам і використовує прибуток від продажу нафти на будівництво нових шкіл і лікарень!”

Ми вважаємо, що молодь і робітники Іспанії були праві, коли вони мільйонами вийшли на вулиці, щоб вигнати прихильника військової політики Аснара і змусити новий уряд вивести іспанські війська з Іраку.

Ми вважаємо, що для того, щоб успішно боротися за свої права, молодь, так само як і робітники, має потребу в незалежних організаціях. Ці організації повинні керуватися самою молоддю, і тоді ніхто не зможе приймати наші рішення за нас.

Ми ставимо запитання: чи можуть НГО (неурядові громадські організації), яких стає усе більше і більше в усьому світі, відповідати нашим цілям? Без сумніву, багато молодих людей працюють із НГО, тому що вони хочуть боротися за краще майбутнє.

Але сам Всесвітній Банк визнає, що 13% бюджету спрямовано на фінансування НГО і що „понад 70% проектів, забезпечуваних Всесвітнім Банком у 1999 році, містили в собі НГО і громадянське суспільство”.

Чи можливо об'єднатися проти організації, яка планує пограбування народів за рахунок зовнішнього боргу, яка нав'язує приватизацію... і в той же час бути фінансованими цією самою організацією?

Ми задавалися питанням: чи можуть „альтерглобалістські”** Соціальні Форуми відкрити молоді дорогу до волі від війни та експлуатації? Справді, тисячі молодих людей беруть участь у цих форумах, тому що вони хочуть боротися проти імперіалізму.

Але хіба не правда, що останній Європейський Соціальний Форум (Париж, листопад 2003 року) фінансувався пожертвами французького уряду в розмірі 500 тисяч євро, а цей той самий уряд, що намагався зруйнувати всі завоювання французьких робітників? Більш того, у списку спонсорів Всесвітнього Соціального Форуму в Порто Алегре в Бразилії в 2003 році значився... Фонд Форда!
Чи можливо боротися з „пануванням світу Капіталу”, укладаючи угоду з капіталістами? Чи можуть визискувачі й експлуатовані працювати спільно над прийняттям „спільних рішень”?

Хто платить, той і замовляє музику. Не дивно, що один з головних лідерів „альтерглобалістської” організації АТТАС*** заявив: „Ми не пропонуємо замінити капіталістичну систему іншою системою. Ми думаємо, що капіталістична система має потребу в обмеженні правил гри”.

Звичайно, ми захищаємо всі правила і закони, що стоять на сторожі наших прав, і всі завоювання, досягнуті нашими батьками і дідами, які обмежують експлуатацію. Але хіба не ця капіталістична система руйнує всі ці правила? Хіба не ця варварська система, зневажаючи правила і закони, змушує найматися на роботу 250 мільйонів дітей на рік?

Ми, молодь 19 різних країн, об'єдналися і самостійно профінансували проведення своєї міжнародної конференції, ми закликаємо молодь усього світу обговорити цей маніфест і об'єднатися з Інтернаціоналом Революційної Молоді, аби боротися за:

- Негайне виведення всіх іноземних загарбницьких військ з Іраку, Афганістану і звідкіля б то не було!

– Право всіх людей розпоряджатися своїми власними природними ресурсами, наприклад, за що бореться народ Венесуели!

– Землю тим, хто її обробляє!

– Право людей на самовизначення, особливо за право палестинців повернути землі, з яких вони були вигнані!

– Негайний спрямування мільярдів доларів, що витрачаються на озброєння, на розвиток освіти, працевлаштування, житлового господарства і медичного страхування!

– Розрив з політикою імперіалістичних організацій, що нав'язують її народам і націям світу, і особливо негайна ліквідація зовнішнього боргу!

Ми пропонуємо використовувати всі можливі мирні методи боротьби (демонстрації, пікети, поширення інформації, мітинги, петиції).

Якщо молодь і робітники об'єднаються незалежно від начальства, то в нас з'явиться можливість не лише захистити завоювання, досягнуті в минулому, але й також створити новий світ без експлуатації, бідності і насильства.

(Звернення підписане делегаціями молоді та робітничих організацій з Іспанії, Бразилії, Афганістану, Пакистану, Франції, Алжиру, Сполучених Штатів Америки, Португалії, Бельгії, Мексики, Бангладеш, України, Сербії та Чорногорії, Туреччини, Марокко, Румунії, Росії, Південної Африки.)

*Друкується зі скороченнями.

**Альтерглобалісти на відміну від антиглобалістів виступають не проти глобалізації, а проти того, яким чином вона здійснюється. В русі альтерглобалістів домінуючу роль відіграє АТТАС. Ця організація проводить політику співробітництва з міжнародними імперіалістичними структурами.

***ATTAC (Assotiation pour la Taxation des Transactions et pour l’Aide aux Citoyens) - Асоціація за оподаткування торговельних угод та надання допомоги громадянам.