Попередня версія:

Про суть роботи секретаря міської ради та зміну принципів роботи самої ради, міс

Місцева влада

У столиці України після приведення до присяги нового Президента нашої країни Віктора Ющенка, здається, без зайвого галасу набувають обертів процеси оновлення влади.

У Сумах теж зовні все спокійно, але всередині міської влади вирують, скажемо так, недитячі пристрасті. У черговий раз звертаємось до засновника і видавця нашої газети Олександра Сахна, аби дати можливість жителям Сум почути його точку зору на сьогоднішню ситуацію у цій сфері.– Олександре Миколайовичу, ваше ім’я на слуху у сумчан з’явилось передусім тому, що ви разом з однодумцями – ініціатор та безпосередній учасник процесів проведення референдуму з дострокового припинення повноважень попереднього сумського міського голови; учасник інших громадських ініціатив, спрямованих на оновлення влади, принципів керівництва у місті... Як ви бачите подальше розв’язання проблем, що стали перед депутатами у формуванні міськвиконкому, призначенні заступників міського голови тощо?

– Спочатку відзначу, що ці проблеми є цілком природними: йде пошук кандидатів на відповідальні пости у сумській міській владі. Не йдеться про якісь там конфлікти навколо “портфелів”. Це, повторюсь, організаторські проблеми, яких у жодному випадку не обминеш. Проте я хочу наголосити на принципах формування органів влади.

Відповідаючи на це запитання, я б спочатку хотів поставити ще одне. Воно дуже важливе. Я думаю, що більшість жителів сумської міської територіальної громади (та й, напевно, не всі депутати міськради) розуміють суть роботи секретаря міської ради. А й справді: хто такий – секретар міської ради?

Ну, по-перше, на цій посаді може працювати тільки депутат міської ради. Тобто, людина з числа народних обранців. Секретар у разі відсутності міського голови уповноважений, приміром, вести сесію міськради. Проте, найважливіша його посадова функція – це сприяння депутатам здійснювати їх повноваження; він має створювати умови для депутатської роботи, для роботи депутатських комісій.

– Власне, ці його обов’язки передбачені у 50-й статті Закону про місцеве самоврядування в Україні...

– Звичайно, що передбачені. Але біда в тому, що як і раніше, так і тепер, виконання цих обов’язків депутати розуміють суто з технічної точки зору. Тобто, приміром, під сприянням роботі депутатів розуміється робота по друкуванню матеріалів, рішень сесій чи постанов виконкому і таке інше. Це ж просто профанація ідеї, суті роботи секретаря ради. Тому я й змушений був спочатку поставити це питання, і по-простому, як кажуть, житейською мовою, перекласти те, що написано в Законі.

Отже, найголовніше: секретар міської ради повинен допомогти депутату здійснювати свої повноваження як на його виборчому окрузі, так і у стінах міської ради. Приміром, організовувати роботу постійних депутатських комісій. Чим частіше будуть збиратись комісії на свої засідання – тим краще буде для жителів міста; чим частіше депутат матиме змогу бути на своєму окрузі – тим краще для жителів; чим більше цей депутат принесе звернень громадян і апарат міськради їх опрацює – тим краще для жителів... Секретар не інтриги має плести всередині депутатського корпусу, а спрямовувати роботу кожного депутата окремо і всієї ради на користь територіальній громаді. На загальне добро ця робота буде спрямована, зокрема, й тоді, коли підготовка рішень, які виносяться на затвердження сесії міськради буде прозорою. І рішення попередньо узгоджувались би не кулуарно, не із секретарем, а між депутатами та депутатськими групами. Секретар має забезпечити таке узгодження, а не сам виступати в ролі експерта рішень міськради.

– Ви бачите серед сьогоднішніх депутатів таку людину, яка б у повній мірі відповідала поставленим перед секретарем посадовим вимогам?

– Бачу чи не бачу – це не те питання. У когось, вочевидь, бракує знань або з етики, або з психології, практики в громадській та організаторській роботі... Однак, при бажанні працювати у відповідності із Законом, ці недоліки можна усувати. Це залежить особисто від кожного депутата. Єдине, що із впевненістю можу сказати, так це те, що О.В. Атаман не відповідав принциповим критеріям роботи секретаря. Він працював в інтересах не громади, а певного невеликого кола людей. Я не хотів би, щоб це повторилось.

Наступне, чим має опікуватись секретар міської ради чи виконувач його обов’язків, це регламентом ради, який затверджує міськрада на своєму пленарному засіданні. Відразу після того як пішли у відставку колишні голова та секретар міськради, потрібно було зайнятись регламентом. Він потребує ревізії, його слід переробити, переписати. І у процесі такої ревізії необхідно його винести на суд громадськості: можливо, хтось із досвідчених фахівців – жителів міста Суми – підкаже цінні думки, висловить пропозиції... І у цьому випадку ініціатором, рушієм процесу має теж виступати секретар. Він за своєю суттю, я б сказав, є громадським діячем на державній посаді. До нього мають приходити люди, у нього мають бути відчинені двері. До нього мають приходити люди із знаннями у різних галузях і пропонувати себе для роботи на державній службі. Державні посади не можуть бути таємницею за сімома печатками і доступними за груповими, кумівськими чи якимись ознаками. Люди, які відчувають потребу і сили працювати на державній службі, які можуть принести міській громаді користь своєю роботою, мають безперешкодно пропонувати міськраді свої послуги. І виконуючий обов’язки секретаря на цих людей повинен дивитися не як на прохачів, а як на благодійників. І дякувати їм за їхні пропозиції. Тільки так. Виконуючий обов’язки секретаря має цих людей показувати депутатам, просити їх вислухати цих людей: можливо їх досвід стане в нагоді, їх робота принесе користь... І ось це теж одна з головних функцій секретаря.

Функцією секретаря є також те, аби спираючись на свою інформованість, на розуміння основ економіки, особливостей функціонування комунального господарства, його інфраструктури, через депутатів міськради доводити до відома виконкому, що, приміром, ось цей керівник (припустимо, якогось відділу, управління або комунального підприємства) не справляється зі своїми посадовими обов’язками, на його місце слід шукати заміну тощо. Такими мають бути принципи кадрової політики. А не кулуарно, за принципами кумівства, знайомства призначати на керівні посади людей, які можуть лише шкоди завдати територіальній громаді. Але ж ми це вже не раз проходили.

Тому суть помаранчевої революції полягає якраз у тому, що її рядові учасники прагнули перемін у принципах роботи керівних органів влади. Люди розуміють, що кращого життя не настане, якщо нічого не зміниться у головах тих, хто працює на державних посадах та представляє у місцевих радах інтереси своїх виборців.

Відповідно, виникає запитання: які фахівці повинні працювати у виконавчих органах влади? У нашому випадку – хто має працювати начальниками управлінь міськвиконкому, заступниками міського голови і так далі?

– Відповім на прикладі сьогоднішнього дня. Сьогодні, коли у Сумах немає міського голови, а обов’язки секретаря міської ради тимчасово покладено на одного з депутатів міськради, я вважаю, що депутати міськради мають скористатися своєю виключною компетенцією та утворити попередньо розпущений міськвиконком. При цьому – тимчасово призначити виконуючими обов’язки заступників міського голови.

Так ось, за якими принципами має відбуватися таке призначення? Депутати міської ради передусім повинні визначити тут два пріоритети. На цих посадах мають перебувати спеціалісти, які чітко розрізняють прибуткову і видаткову частину міського бюджету. А також передбачають можливість повністю утримувати міські комунальні підприємства та соціальну сферу за рахунок міського бюджету.

Так ось, спочатку – про видаткову частину. Дуже важлива частина, бо це – і соціальні виплати, і виплати бюджетним організаціям, і утримування комунального господарства і так далі, і тому подібне. І тут, звісно, має бути не один заступник, а три, чотири, може п’ять. Зрозуміло й те, що далеко не всі, хто вже працював і залишається, так би мовити, на орбіті державного службовця, мають однаково високий рівень знань та багатий практичний досвід чи то у комунальній сфері, чи то у фінансовій, чи виробничій... Так ось я повернусь до того, про що казав уже вище: потрібен своєрідний ярмарок вакансій. У міській раді мають бути розчинені двері, а секретар має пропонувати громаді: люди добрі, приходьте, поділіться своїм досвідом, запропонуйте свої знання, які можуть стати в нагоді на посадах заступників, начальників управлінь тощо. І можливо якраз із цих людей, які зараз не так відомі на орбіті державних службовців, хтось стане працювати з великою користю для громади. Бо у них трохи інші погляди, гнучкіше мислення, глибші знання у певних галузях господарської діяльності.

З таким самим гнучкішим мисленням повинні бути на постах заступників міського голови й фахівці, що займатимуться іншою – доходною частиною міської казни. Так, дійсно, попередні виконкоми, керівний їх склад активно займалися доходною частиною. Але займались методами або “вибивання” коштів, або формуванням різноманітних фондів з непрозорими і малозрозумілими цілями, або збирали кошти за принципом “ти – мені, я – тобі”. Тобто, якщо ти звернувся у міськвиконком, то одержиш потрібний тобі папірець після того як “допоможеш місту”; мовляв, ми тобі дамо землю, але ж після цього ти нам будеш зобов’язаний... Такі суб’єктивістські методи контакту міськвиконкому з жителями міської територіальної громади, з потенційними інвесторами призвели до того, що у них фактично зник інтерес до бізнесу у нашому місті. Займаються підприємництвом у нас лише з необхідності це робити. Однак бажання розвивати бізнес у Сумах вони абсолютно втратили. І от сьогодні дуже важливо змінити таке ставлення. І це особливо стосується посади заступника міського голови з економіки. Це має бути та людина, що створить умови для розвитку бізнесу в Сумах без втручання міської влади у сам бізнес . Влада матиме можливість тільки корегувати процес. Без того, аби її питали дозволу на життя і без її втручання у суто економічні механізми діяльності того чи іншого виду бізнесу.

Приміром, що стосується реєстраційного відділу міськвиконкому, то він має працювати як годинник. Того, хто хоче зареєструватись в Сумах як підприємець, мають у відділі зустрічати з радістю і вдячністю, а значить і обслуговувати на належному рівні. Що стосується оподаткування, то місцеві збори та податки мають бути переглянуті у бік їх зниження з одного боку, та у бік розширення кола суб’єктів оподаткування, з іншого боку. Податки мають бути не здирницькими, але платити їх мають всі. Потроху, але – всі. В іншому разі ні про яку справедливість, а значить – і про вихід економіки з тіні – говорити не доводиться. Зараз обдирають як липку, наприклад, виробничі об’єднання “Хімпром” та об’єднання імені Фрунзе, а хтось нічого не платить. Та ще й жаліється на важке життя... Міська казна одержить більше надходжень тоді, коли стягуватимуться кошти потроху з усіх, а не по максимуму з одного-двох. Для такого, можна сказати, солідарного оподаткування треба лише визначити рамки. Це дуже важка робота, але найважливіша.

Далі, що стосується наших комунальних підприємств. Всі комунальні підприємства за нашим законодавством і згідно із відповідно затвердженим положенням міськради про управління економіки Сумської міськради від 24 вересня 2003 року повинні бути у певній відповідній підпорядкованості заступнику з економіки міського голови. Вже вкотре звертаюсь до депутатів: шановні, ви прийняли правильне Положення, але ж ніхто його за великим рахунком не виконував. Однак виконувати його треба. Ви подумали про те, хто все-таки буде виконувати ті його пункти, які забезпечують розвиток міста? Які люди на відповідальних постах у майбутньому управлінні економіки міськради найбільшою мірою здатні виконувати функції прийняття участі у забезпеченні виконання доходної частини бюджету; аналізу стану надходжень податків і зборів до бюджетів усіх рівнів та міського бюджету, до Пенсійного фонду; здійснення контролю за використанням прибутків підприємств та організацій комунальної форми власності тощо? Хто контролюватиме, наприклад, діяльність того самого Міськводоканалу – комунального підприємства? Немає зараз такої людини, і я впевнений, що про таку ніхто в міськраді й досі не подумав.

На сьогоднішній день у міськраді “спеціалізуються” тільки на видатковій частині міського бюджету, а про доходну думають лише як про інструмент “вибивання”, “діставання” коштів.

Якщо повернутись до Положення, то там, до речі, є 19-й пункт функцій управління. Звучить так: “контроль за дотриманням зобов’язань щодо платежів до міського бюджету підприємствами і організаціями незалежно від форм власності”. Хто, мені цікаво, здатний із знанням справи викликати, пробачте, на килим у міську раду начальника податкової інспекції у м. Суми і зобов’язати його зробити звіт про те, як, якими методами і з кого саме він збирає податки до міського бюджету? Хто із заступників міського голови здатний це зробити?

Отже, мають помінятися як принципи витрачання коштів міської казни, так і принципи доходної її частини. Взагалі, на засіданнях сесій, де ви були присутній, депутати порушували цю проблематику?

– Серйозного обговорення не було. Але ці питання дуже скоро постануть. І тут я хочу, щоб депутати постарались почути максимальну кількість думок з цього приводу. Хочу, щоб дехто з них став над власними амбіціями і почув іншу думку, думку не депутатів у тому числі, думку своїх виборців.

Невже можна бути такими закостенілими у той час, коли після виборів життя вимагає змін, невже немає такого відчуття у народних обранців? Невже не вистачає моральної сили визнати свої колишні помилки і постаратись їх виправити, спробувати оновитися?

То що виходить: у депутатському корпусі на сьогодні нічого не змінилось? За що ж тоді боролись на мітингах, добивались припинення повноважень колишнього міського голови, заради чого депутати усунули колишнього секретаря міськради?

– Ну що на це відповісти? Ми вже говорили не раз у нашій газеті, що життя – це боротьба, і дуже довго святкувати не можна. Треба постійно пильнувати свої громадянські права. Тим більше зараз, і тим більше нам – громадянам України. І нам, громадянам України, жителям Сумської територіальної громади, слід змусити наших депутатів поміняти принципи своєї роботи і принципи спілкування з жителями цієї громади. Я розумію, що певні, вузькі у своїй специфічності питання слід вирішувати при закритих дверях. Але що стосується питань, які прямо чи опосередковано можуть вплинути на життя жителів міста, то вони мають виноситися на міський загал. Бо міськрада, міськвиконком – це не приватна фірма, і ми не можемо дозволити ні собі, ні нашим обранцям розслаблятись. Бо знову наступимо на ті самі граблі.

І тому, хочу закликати наших депутатів частіше спілкуватись зі своїми виборцями, і вислуховувати їхні думки; що вони думають про самих депутатів, про виконання ними своїх повноважень.

З іншого боку, звертаюсь до жителів Сум. Ми вирішили створити при редакції газети “Громадянин України” громадську приймальну. Про її розташування проінформуємо у наступному номері. Приймальня стане своєрідним містком між жителями Сум та їхніми обранцями – депутатами міськради. Крім того, ми будемо на сторінках газети доводити громадськості про виникнення та хід вирішення тих чи інших важливих питань міського життя.

Розмовляв Г. Опанасенко


До речі, щось стало зовсім не чути депутатів районних рад, обласної ради на чолі з головою М.А. Берфманом. Щось уже Марка Абрамовича й по “Від ікону” вже не чути. А нам, повірте, цікаво й те, як область буде далі жити. Чи, можливо, голова обласної ради думає, що новий губернатор буде знову все за нього і за всіх депутатів облради вирішувати? Як було при Щербані?

Депутатам обласної ради треба теж до людей іти, у свої виборчі округи і розказати своїм виборцям про функції обласної ради і про повноваження депутатів. І відповісти на питання чому обласна рада жодного разу не порушила свого часу питання про висловлення недовіри до голови облдержадміністрації В.П. Щербаня. Особливо тоді, коли били студентів. Тож, депутатам обласної ради теж вже годі відсиджуватись у тіні, на далекій відстані від своїх виборців.

О. Сахно