Попередня версія:

Маємо право не оплачувати те, чим не користуємось

Місцева влада

Із засобів масової інформації ми довідались, що виконавчий комітет Сумської міської ради планує у 2006 році збільшити плату за комунальні послуги населенню утричі.У цьому зв’язку виникають запитання.

Перше. Збільшуючи тарифи у три рази, чи гарантує виконком, що обсяги і якість надаваних послуг збільшаться і покращаться втричі?

Друге. Які є підстави стверджувати, що з 1.01. 2006 року будуть у Сумах збільшені зарплата і пенсії, що дасть змогу оплачувати комунальні послуги за новими тарифами без помітної шкоди для сімейного бюджету?

У якому занедбаному стані знаходиться житло у м. Суми всі добре знають. Покрівлі протікають, під’їзди темні, обшарпані й неприбрані, водо- і тепломережі у будинках – у жахливому, фактично аварійному стані. До жеку годі й звертатися. Матеріалів немає, спеціалістів немає, роботи з обслуговування будинків не виконуються.

Куди діваються кошти, які ми справно платимо? Відповіді ніхто не дає, перед жителями ніхто не звітує. Будемо ми платити втричі більше - впевнені, що все залишиться так само як є зараз.

Щодо підвищення зарплат та пенсій, то тут не ліпше. У держбюджеті 2006 року не виділені кошти для покриття дефіциту у Пенсійному фонді. Про які зарплати і пенсії може йти мова? А обіцяне подорожчання газу... Невідомо, яку частку вартості газу для населення візьме на себе держава. Якщо сьогодні рівень платежів становить 70-75 відсотків, то що буде у наступному році?

Крім того, слід нагадати, що згідно з Цивільним кодексом України громадяни не зобов’язані платити за ненадані або невикористані послуги. Якщо в будинку протягом багатьох років не ремонтувались водо- та тепло комунікації, покрівля, під’їзди та інше, то згідно з Законом мешканці мають повне право не платити за неотримані послуги чи роботи.

Окремо слід зупинитись на проблемі стягнення коштів з мешканців квартир перших поверхів багатоквартирних будинків за користування, точніше – за не користування ліфтом. Мова, отже, продовжується про ненадання послуг, за які маємо право не платити. Більше того: з 12.07. 2005 року діє Постанова Кабінету Міністрів № 560, згідно з якою при формуванні тарифів, в т.ч. за технічне обслуговування ліфтів, мешканці квартир перших поверхів багатоквартирних будинків від сплати за ліфт повинні звільнятись.

Таким чином, з урахуванням норм чинного законодавства відсутність договірних зобов’язань між постачальниками послуг та їх одержувачами (споживачами) незалежно від того, яке рішення буде прийняте міською владою, громадяни мають право не тільки не оплачувати “послуги” ДП “Сумиліфт”, але й вимагати повернення втрачених коштів.

Тому що ми, м’яко кажучи, невпевнені, що гроші пішли на нашу користь. Тому ми надалі хочемо платити за ті послуги, які одержуватимемо за фактичними витратами на їх надання.

На виконання вимог законодавства, при розробці Сумським виконкомом нової методики взаємовідносин споживачів з постачальниками комунальних послуг і розрахунків за надані послуги просимо врахувати наші пропозиції:

1. Виключити мешканців перших поверхів багатоквартирних будинків з числа платників за користування ліфтом.

2. Виключити із загального рахунку за комунальні послуги плату за ліфт і оплачувати цю послугу безпосередньо підприємству “Сумиліфт”.

3. За експлуатаційні витрати, комунальну електроенергію і вивезення твердих побутових відходів треба акумулювати платежі на окремому рахунку для даного будинку. Люди мають платити не за віртуальні, а фактичні послуги.

4. Затвердити норматив платежів до 70 %, після чого карати злісних неплатників (більше трьох місяців), а не мешканців будинку в цілому.

5. Підприємствам, які надають комунальні послуги, і виконавчим органам влади регулярно звітувати перед громадою, як використовуються кошти населення. Виходячи з положень Закону України “Про інформацію”, в якому передбачено право кожного громадянина на одержання інформації, потрібно в газеті Сумської міськради ввести окрему інформаційну рубрику, під якою публікувати постанови, рішення та розпорядження виконавчої влади та звіти перед громадою за їх виконання. Сюди віднести і відомості про використання коштів населення, сплачених за комунальні послуги.

Опублікувати в пресі вищезазначену методику визначення тарифів, щоб кожен житель міста мав змогу ознайомитись. Затвердити методику тільки після громадського обговорення і врахування зауважень і пропозицій жителів міста.

Б.І. Савочка,
В.П. Клісенко, М.Ф. Онищенко,
 м. Суми, вул. Огарьова, буд. 3.

Від редакції. Від Республіканської Християнської партії на найближчій сесії Сумської міськради буде подано депутатський запит стосовно невиконання сумською владою згаданої Постанови Кабміну про порядок формування тарифів без урахування плати за користування ліфтом мешканців квартир перших поверхів. Громадяни м. Суми чекають від міської влади виконання законів.