Попередня версія:

Солженіцин: У Росії немає нічого схожого на демократію

Інша тематика

Лауреат Нобелівської премії, письменник Олександр Солженіцин вважає, що в Росії не існує загрози демократії, оскільки немає справжньої демократії. «Я вже повторював багато разів: немає в нас нічого схожого на демократію», – сказав Солженицін в інтерв’ю телеканалу «Росія”.Письменник відзначив, що зараз часто висловлюється думка: «У нас відбирають демократію, є загроза нашій демократії». «Якій демократії загроза? Влади народу? Так її немає», – зауважив Солженіцин. Він підкреслив, що «відняти можна тільки те, що в нас є». «Але якщо в нас нічого нема, відняти нічого не можна. Ми вже все відняли в народу, починаючи з першого горбачовського дня», – додав письменник.

Міркуючи на тему демократії на Заході, О. Солженіцин сказав, що бачить запоруку успіху демократії там – в організації роботи місцевого самоврядування (Виділення – редакції). За словами письменника така практика геть-чисто відсутня в Росії. При цьому він підкреслив, що «демократія не може бути насаджена зверху жодним розумним законом, жодними мудрими політиками».

До речі, Лауреат Нобелівської премії покритикував і політику США. За його словами, у США «більше 10 років тому з’явився нісенітний проект – насадити демократію по всьому світі». У США зрозуміли демократію своєрідно – втрутилися в Боснії, почали бомбити Югославію, потім Афганістан, потім Ірак, хто наступний, може бути Іран, сказав письменник. «У США мусять розуміти, що демократію не можна насадити, принести на багнетах», – підкреслив він.

Письменник також розкритикував діяльність російського парламенту. «Виборці мають знати: як їхній представник що робить. І як тільки ним незадоволені, відкликати його», – сказав Солженіцин. «Це ж природний демократичний прийом – відкликання депутата», – зазнчив він.

Коментуючи ситуацію в СНД, О. Солженіцин відзначив, що «не справа Росії виховувати країни СНД». «Нам самим треба бути свідомо кращими, щоб на нас дивилися. Ми повинні лікувати спочатку самі себе», – заявив письменник.

Від редакції. Вище опублікована позиція російського громадського діяча може слугувати відповіддю Республіканської Християнської партії (РХП) тим українським партіям та їх прихильникам, які Україну бачать “придатком” Росії. Ми – за дружбу з багатонаціональним російським народом. Але ціною дружби вже не буде наше самоприниження.