№ 6 (49):

П’ять склянок

Медицина і здоров’я

Саме таку дозу соків треба випивати щодня – і ніяких лікарень!


Про те, що соки корисні для здоров’я, не знає хіба що той, хто не вміє читати. Справді, пишуть про це багато. Однак, здебільшого про те, які властивості має той або інший фруктовий напій і яку конкретну користь може принести. Але недавно фахівці вирішили подивитися на питання інакше.

Вони проаналізували й узагальнили дані різних медичних досліджень, і постаралися представити повнішу картину лікувально-профілактичних властивостей соків і нектарів.

Насамперед фахівці хотіли з’ясувати, яку роль грають соки в профілактиці таких найпоширеніших і небезпечних хвороб сучасного людства, як атеросклероз і рак.

Антиатеросклеротична дія соків і нектарів довгий час пов’язували з антиоксидантними властивостями вітамінів С, Е и бета-каротину. Але зараз з’ясувалося, що цими якостями володіють й інші корисні речовини, які містяться у фруктах, овочах і ягодах. Такі речовини вчені назвали фітонутрієнтами. Всі вони знижують ступінь окислювання найнебезпечнішої фракції ліпопротеїдів. При цьому вповільнюється процес утворення й росту атеросклеротичних бляшок у судинах, що звужують їхній просвіт. Як відомо, найнебезпечніші прояви атеросклерозу – стенокардія, інфаркт міокарда, інсульт. Численні дослідження показали, що щоденне споживання, наприклад, яблучного соку серйозно знижує ризик розвитку цих захворювань. Причому виявилося, що його оздоровчий вплив для організму набагато ефективніше, ніж самих яблук. Тобто якщо ви хочете одержати для себе реальну користь, налягайте не тільки на плоди яблуні, але не забувайте й про сік.

Не тільки яблучний, але й інші соки містять речовини, які охороняють від атеросклерозу. Так, апельсиновий і грейпфрутовий багаті фолатами, що знижують в організмі рівень гомоцистеїну – одного з основних факторів розвитку атеросклерозу. Причому, дослідники підкреслюють, що сумарна активність всіх цих активних антиоксидантів – вітамінів С і Е й фітонутрієнтів вище, ніж сума їхніх ефектів окремо. Тому Американська асоціація дієтологів рекомендує все-таки одержувати ці корисні речовини із соками або фруктами, а не у вигляді так популярних сьогодні біологічно активних добавок. Тобто, абсолютно природним способом.

Дієтологи стверджують, що склянка соку, якщо ним завершувати трапезу, здатна нівелювати шкоду, яку завдає швидка їжа – горезвісний фаст-фуд: бургери, шаурма, хот-доги тощо. Виявляється, соки майже вдвічі знижують негативний вплив рафінованих і жирних продуктів на здоров’я людини.

У протираковій профілактиці дуже важливі біофлавоноїди. Так, екстракт із м’якоті яблука сповільнює ріст клітин раку легені на 50%, раку печінки – на 40%, товстого кишечнику – на 29%. А якщо вживати екстракт шкірочки яблук, цей ефект збіль- шується ще на третину. Томатний сік знижує ризик розвитку раку простати за рахунок лейкопену, яким він багатий. Але й лейкопену ми одержуємо більше з томатним соком, ніж з помідорами. Пояснюється це просто: більша частина корисних речовин міститься в клітинах шкірочки, стійких до дії травних ферментів. А при виробництві соків і нектарів весь їхній корисний уміст опиняється саме в соку або нектарі.

Якщо пити соки регулярно, можна уникнути розвитку бронхіальної астми й хронічних захворювань легенів – бронхіту, пневмонії. Особливо важливо це для курців. Уже доведено: щоденне вживання соків удвічі знижує ризик заробити хвороби легенів, які викликає ця пагубна звичка.

Крім того, незайве, напевно, нагадати, що соки й нектари багаті калієм. А калій регулює водний баланс організму, серцевий ритм і нервову провідність. Багаті ці напої й залізом. Фолати ж, яких багато в апельсиновому соку і ягідних нектарах, необхідні для правильного формування репродуктивної системи в дівчат і запобігання дефектів плоду при вагітності. Бор і харчові волокна беруть участь у регуляції обміну гормону естрогена в жінок і, через це, знижують ризик раку молочної залози й сповільнюють розвиток остеопороза, що часто прогресує з віком. Антоціаніни вишневого нектару знижують болючий синдром при артриті й подагрі. Соки допомагають також контролювати масу тіла. Їхні природні цукри забезпечують організм «чистою» енергією, і навіть ті невеликі калорії, які там містяться, не збільшують масу жирової тканини. Таніни, що містяться в соках і нектарах, запобігають розвитку периодонтиту й утворення нальоту на зубах, а також ризику розвитку інфекцій сечовивідного тракту.

У всякому разі, американські дієтологи розробили й успішно реалізують програму «5 порцій щодень». Порцією вважається один фрукт або склянка соку. П’ять таких порцій щодня – оптимальний захист нашого здоров’я.

Vitaminov