№ 11 (54): Мирний атом
Сьогодення та майбуття атомної енергетики країни очима науковців, виробників та місцевої влади
Видатні науковці країни, місцеві виробники та представники влади зустрілися на нараді, яка відбулася 16 листопада поточного року в Сумах, на базі ВАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрунзе». Їх, передовсім, турбував нинішній стан та подальший розвиток атомної енергетики держави.
Зокрема, у нараді взяли участь керівники різних рівнів Департаменту атомної промисловості Мінпаливенерго України, відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, ІПФ НАН України, інституту електрозварювання ім. Є. Б. Патона, СумДУ та інших. Власні виробничі можливості представляв, у першу чергу, господар заходу – ВАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрунзе», а також ВАТ «СЕЛМІ». Завітали на захід і керівники області та обласного центру.
Слово для відкриття наради було надано голові правління ВАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрунзе» В. М. Лук’яненку, який відзначив, що підприємство, повсякчас йшло і продовжує йти в ногу з часом, опираючись на новітні розробки наукового світу України, підтримуючи всі його гідні починання.
Продукція для атомної енергетики добре освоєна фрунзенським колективом: російським, китайським, іранським, індійським замовникам виготовляється обладнання для атомних електростанцій; надається суттєва допомога у вирішенні важливого державного замовлення – утилізації відходів ядерного палива на Чорнобильській АЕС тощо. Тож, голова правління ВАТ запевнив, що всі проекти, запропоновані науковцями-ядерниками, підприємство обов’язково реалізує.
Докладно про сьогоднішній стан справ у атомній енергетиці України доповів академік-секретар відділення ЯФіЕ НАН України, академік НАН України І. М. Неклюдов. Зокрема, в його виступі домінувала думка про занедбання цієї галузі, хоча її перспективність не підлягає жодному сумніву.
Нині в Україні діє 15 атомних енергоблоків, та вже в наступному десятилітті спливає гарантійний термін експлуатації 12 із них. Це, дійсно, проблема, вирішити котру за рік чи два неможливо. Отже, сьогодні ядерники держави ретельно вивчають можливість подовження строку роботи цих блоків.
Питання будівництва нових енергетичних блоків стоїть значно гостріше: навіть отримавши ухвалу Уряду на їх спорудження (що, перш за все, виливається не в один мільйон доларів США), на створення проекту буде витрачено 10 – 12 років, яких «у запасі» українці не мають. Та все ж, розвиток атомної енергетики в Україні – реальна справа, наголосив доповідач.
Про розробку інноваційного аналітичного приладобудування з метою прогресу атомної енергетики України доповів В. Є. Скорижко, директор ІПФ НАНУ, академік НАН України. На його думку, виробничих потужностей, розумового потенціалу ВАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрунзе» не забракне для впровадження вже існуючих наукових розробок у цій галузі. Свою лепту в цю масштабну роботу може внести і ВАТ «СЕЛМІ».
Тож, за результатами наради учасники прийняли рішення звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією організувати виробництво вітчизняного обладнання для новітнього паливного циклу саме на Сумщині.
Отже, тепер справа тільки за владою. До слова, місцева відразу дала свою оцінку запропонованому. Так, голова облради В. І. Шапошник наголосив на важливості власне початку розмови; на його погляд, окреслену пропозицію варто вивчати і втілювати в життя.
Слова подяки за можливість взяти участь у такому високошанованому зібранні пролунали з вуст заступника голови Сумської облдержадміністрації О. М. Цупра, крім того, він пообіцяв відстоювати проект перед Кабміном України.
Діана Мельник
|