№ 11 (54):

Громадські організації без дому

Перша шпальта Громадські організації Сумщини звернулися до депутатів про допомогу у створенні «Українського Дому». Реакція останніх зависла у повітрі.

Спочатку нагадаємо по те, що у Сумах, у будинку за адресою Червона площа, 6 функціонує «Просвіта» – громадська організація, головним покликанням якої є пропаганда української мови та культури.

1993 року громадськості вдалося добитися того, що рішенням Сумської міської ради народних депутатів від 16-го квітня того року «Просвіті» було виділено у цій споруді понад 80 кв. метрів.

Активістами цієї організації було розроблено згодом проект «Українського Дому», який було затверджено місцевою владою, і відповідними відділами Сумської міської ради була опрацьована можливість розширення існуючих приміщень товариства «Просвіта» для створення «Українського дому».

Незважаючи на те що «Просвіта» працювала і працює на чистому ентузіазмі, діяли проекти й «Українського дому»: «Українська родина» – для відпочинку дітей і батьків разом, «Правові навчання», «Школа захисту українських національних інтересів», «Рідні джерела» – для популяризації пісенних та літературних творів, написаних нашими земляками та інші.

Але за попередньої міської влади Сумське обласне товариство «Просвіта» різними способами «еквілібристики» було позбавлене приміщення. Це незважаючи на те, що підтверджень про відміну попередніх рішень про надання приміщень «Просвіті» її керівництву не було надано.

«Все ж таки, протягом 2005 року нам вдалося домогтися повернення 35 м. кв. від раніше наданої нам площі, де ми тепер і створюємо «Український Дім», – говориться у зверненні громадських організацій до депутатів міськради. – Але і тут, у зв’язку з тим, що за рішенням теперішньої міськради оренда приміщення складатиме для нас до 1000 грн., і також половину євроремонту площі загального користування на першому поверсі доручено владою здійснити нам – наші перспективи знову проблематичні».

Цьогорічна громадська ініціатива сумчан до сумських депутатів про сприяння у створенні «Українського Дому» (на базі частини приміщень у будинку по Червоній площі, 6 або ж на земельній ділянці за сьогоднішньою адресою Червона площа, 6а) була ними зігнорована (чого, до речі, активісти цих організацій депутатам не подарують).

З огляду на ігнорування прямої громадської ініціативи, на передостанній сесії Сумської міськради (29 листопада) було прийняте депутатське звернення В. Черняка, депутата від БЮТ щодо вищеозначеної проблеми навколо «Українського Дому».

Питання це спромоглись розглянути на сесії цієї середи. Не можна сказати, що результат – негативний. Проте, й про його позитив говорити зарано. Голосуванням депутати постановили взагалі не розглядати питання про «Український Дім» на Червоній площі, 6а. Що ж стосується будинку, де зараз «Просвіта» (точніше – що стосується приміщень на другому поверсі), то їх, виявляється збираються продати на аукціоні, і питання зависло. І у цьому, можливо, зацікавлені деякі міські депутати від БЮТу, адже за словами голови бютівської фракції у міськраді, внесення однопартійця В. Черняка на розгляд сесії питання про «Український Дім» не є думкою всієї фракції.

До речі, варто оприлюднити й думку фракції Партії регіонів. Вони вважають, що центр Сум є ненайкращим місцем не лише для «Українського Дому», інших українських організацій, але й для... пам’ятника Тарасу Шевченку. Проте, не варто зайвий раз приділяти увагу проявам, здається, параної.

Однак, як там що, але заснування «Українського Дому», який передбачає функціонування постійно діючої виставки україніки: картин, творів народного мистецтва, книг, аудіо- та особливо українських відеокасет та дисків, залишається під загрозою. Не збережуться й не матимуть продовження декілька рідкісних реліктових видів українського мистецтва, ніде буде проводити заняття з дітьми. Це мистецтво, очевидно, щезне зі своїми вже немолодими майстрами. Видавництво та студія звукозапису «Просвіти», які вже працюють, і далі, як і в попередні часи, діятимуть у домівках активістів.

Така позиція , на думку представників українських громадських організацій, завдає нового удару по створенню «Українського Дому» в символічному для українців місці – біля пам’ятника Тарасу Григоровичу Шевченку.

До відома

Не так давно товариство відсвяткувало своє 137-ліття. За цей час воно разом зі своїми прихильниками пережило декілька сотень гласних і негласних заборон української мови та культури: польською, російською, німецькою та радянською владами. За останньої воно не могло діяти навіть підпільно, а на Сибір, як засвідчують архівні документи, навіть у Сумах, першими потрапили саме активісти «Просвіти». У роки війни керівників Сумської «Просвіти» було спалено живими у овочесховищі за антифашистську діяльність, а «Український Дім», який «Просвіта» мала у приміщенні Червона площа, 17, де свій останній час перебував банк «Україна» – був розгромлений.

Георгій Опанасенко