№ 12 (55):

Холодногірська площа

Історія і культура

Під час риття котловану під будівництво Палацу культури заводу ім. Фрунзе на глибині п’яти метрів знайшли кістки печерного носорога, оленів та інших тварин. Вони могли з’явитися там або в результаті того, що до ям кістки кидали люди, які тут мешкали або через те, що самі тварини потрапляли в якусь природну пастку. Можливо там існували навіть якісь вимиті водою печери.


Перші документальні свідчення про площу датуються 1681 роком, коли існувала тут Холодногірська церква Різдва Богородиці. Вона стояла на місці Палацу культури, зруйнували її за радянських часів у 30-ті роки 20-го століття.

В архіві історії Харківської єпархії є спомин священника Філарета про те, що згідно з грамотою 1703 року між маєтками Андрія Кондратьєва на посаді полковника «Суминого городка» та церквою Різдва Богородиці було подвір’я та садиба, «что куплены у Тимки» на новому місці, на косогорі біля Семенівської солодовні Мельникова.

Це, вірогідно, було місце, де зараз Сумська швейна фабрика (на сучасному Промисловому провулку). А до революції 1917 року тут була пивоварня «Сумська Баварія». Останнім її власником був німець Штангель.

Навпроти Палацу культури, за Будинком побуту з офісом Приватбанку зберігся зрізаний бугор, бо тут брали глину для влаштованого невеличкого цегельного заводу під час будівництва цегляної церкви в 1808-1815 роках. На початку сучасного Промислового провулку у той період теж існував завод (це теж територія швейної фабрики). Якість цегли у цій місцині була невисока, і заводи закрилися до середини 19 століття відразу після того, як в районі Курської вулиці знайшли кращі за якістю глини. На тому місці був завод Насєдкіна, залишки приміщень якого збереглися й до нашого часу.

Поруч із церквою на Холодній горі існувало й Церковно-приходське училище (школа). ЇЇ теж знесли при будівництві палацу. Заселений цей район був здебільшого робітничим людом, а також євреями, дрібними кустарями. Не дивиною тут були єврейські погроми. У той час, як заможні євреї мешкали на Воскресенській, Лебединській. Вони могли забезпечувати охорону своїх будинків, тому там п’янички не влаштовували дебошів.

Навколо самої площі на початку 20 століття будується багато добротних цегляних будинків на підвалах. Від площі починається центральна Холодногірська вулиця. Висотне будівництво на початку 70-их років 20-го століття знищує цей оазис садів та городів. Сьогодні на цій вулиці залишилось буквально декілька старих будинків.

На Холодногірській існувало й Сумське жіноче початкове училище. Воно знаходилося в будинку Псарьової на Холодній горі. Мало три відділення в залежності від ступеня опанування знань. Крім навчальних дисциплін, викладали співи та рукоділля. На січень 1896 року училище мало 96 учениць.

Олексій Ленський